Strep A Bakterisi Çocukların Yeni Kabusu

Strep A Bakterisi Çocukların Yeni Kabusu

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), ülkede eylül ayından beri 5’i 10 yaşından küçük olmak üzere 6 çocuğun Strep A enfeksiyonundan dolayı yaşamını yitirdiğini bildirdi.

UKHSA; ailelere, enfeksiyon konusunda oldukça dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayarak hastalığın görülme sıklığının geçmiş senelere nazaran daha fazla olduğunun altını çizdi.

UKHSA, bu artışın, yüksek olasılıkla bakterinin sosyal ortamlarda fazla miktarda dolaşımından ötürü olduğunu öne sürdü.

Uzmanlar da Strep A enfeksiyonlarındaki bu yükselişin, Kovid-19 pandemisi sonrasında bağışıklığın zayıflamasından dolayı ortaya çıkabileceğini kaydetti.

strep a bakterisi çocukların yeni kabusu

Bunların yanı sıra, bu bakteriye yakalanan ve henüz 4 yaşında olan bir kız çocuğu da 28 Kasım’dan bugüne dek Liverpool’da bulunan bir hastanede solunum cihazına bağlı halde hayata tutunmaya çalışıyor.

Strep A adındaki bakteri, ekseriyetle insanların boğazına ve derisine tutunarak ara ara soğuk algınlığı ve boğaz şişliğine sebep olmasıyla bilinmekte.

Vücudun çeşitli yerlerinde kızarıklık ve deri enfeksiyonunun oluşmasına sebep olan bakteriler, bazı durumlarda önemli komplikasyonları ve ölümleri beraberinde getirebiliyor.

Hastalığa neden olan bakteri, hapşırma, öksürük ve yakın temas durumlarında insandan insana zorlanmadan yayılabilecek kadar uzun süre ellere ya da boğaza tutunabiliyor.

Strep A Bakterisi Çocukların Yeni Kabusu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir