Sağlık Makaleleri

SMA Hastalığından Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalığı eğitim toplantısında evlenecek çiftlerde taramanın önemine dikkat çekildi.

Toplantı, Sinanpaşa Taşoluk beldesinde gerçekleşti. ‘Halk Eğitimine’, Sinanpaşa Kaymakamı Zeynep Topçu, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Şükrü Boz, Başkan Yardımcısı Dr. Mücahid Pehlivan, Sinanpaşa İlçe Sağlık Müdürü Murat Ayçiçek ve bölge halkı katılım sağladı. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Şükrü Boz’un açılış ve bilgilendirme konuşmasından sonra, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ve Çocuk Genetik Öğretim Üyeleri Melike Ataseven Kulalı ve Muhsin Elmas tarafından konuyla ilgili sunumlar yapıldı. Eğitim, halkın sorularına verilen soru cevap bölümüyle bitti. Eğitim ve sunumları özetlemek gerekirse SMA hastalığı hakkında genel bilgiler verildi:

“Taramalar sayesinde SMA hastalığının ortaya çıkardığı sakatlıklar ve ölümler azalacaktır”

Toplantı sonrası yapılan açıklamada SMA taramasının önemi vurgulanarak, Ülkemizde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü (HSGM) tarafından, SMA Taşıyıcı Tarama Programı 81 ilde 2021 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Taramalar aile hekimliklerinde ücretsiz kan tahlili ile yapılmaktadır. Sonuçlarda her iki eş adayının da SMA taşıyıcı olduğunun belirlenmesi durumunda, ailelere hastalık hakkında ayrıntılı bilgi ve genetik danışmanlık verilmektedir. Böylece taramalar sayesinde SMA hastalığının ortaya çıkardığı sakatlıklar ve ölümler azalacaktır. SMA taşıyıcı taramasının amacı evlilik öncesi sağlık raporu almak için aile hekimlerine başvuranlar ve halen evli olup bebek sahibi olmayı düşünen çiftlerden isteyenlerdir. Tarama için öncelikle erkek eş/eş adayından örnek alınır. Çalışma sonuçları ilgili aile hekimine normal ya da şüpheli olarak iletilir” ifadeleri kullanıldı.

sma hastalığından korunmak i̇çin ne yapılmalı?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu