Sağlık Makaleleri

Siyah Çayın Faydaları

Siyah çay içmenin kanıtlanmış birçok faydası vardır. Diyabet gibi kronik hastalık riskini azaltmaktan meme kanserinin yayılmasını önlemeye kadar birçok sağlık yararına sahiptir. Stres seviyelerini bile düşürebilir. Aşağıdakiler bunlardan sadece birkaçıdır.

Bu faydalar ve olası yan etkiler hakkında daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin. Ayrıca, siyah çayın besin bileşimi hakkında bilgi edinin. Ulusal Kanser Enstitüsü, siyah çayda bulunan polifenolleri ve bunların tümör büyümesini engelleme yeteneklerini inceliyor. Test tüpü çalışmalarında, siyah çayda bulunan polifenollerin kanser hücresi büyümesini düzenlediği ve yeni hücre gelişimini ele geçirdiği görülüyor.

siyah çayın faydaları

Siyah çaydaki antioksidanlar kronik hastalık riskini azaltır

Polifenollerin kanser hücresinin hayatta kalmasında nasıl bir rol oynadığı hala net olmasa da, bazı araştırmalar siyah çaydaki polifenollerin kanser hücrelerinin büyümesini azalttığını öne sürüyor. Test tüplerinde kanser hücreleri üzerinde yapılan araştırmalar, siyah çaydaki polifenollerin kanser hücresinin hayatta kalması üzerinde bir miktar etkisi olabileceğini düşündürmektedir. Hiçbir çalışma polifenoller ve kanser arasında nedensel bir bağlantı kurmamış olsa da, sonuçlar cesaret verici ve daha fazla çalışmayı garanti ediyor.

Diyabet riskini azaltabilir

Çalışmalar, çay tüketimini diyabet riskinin azalmasıyla ilişkilendirmiştir. Bununla birlikte, çalışmalar, siyah çay içmenin diyabet riskini azalttığını kesin olarak kanıtlamamıştır. Aslında, çalışma sadece siyah çay tüketimi ile tip 2 diyabet oranları arasında matematiksel bir ilişki buldu. Bu ilişkiyi kanıtlamak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu arada siyah çay, diyabet riskini azaltmak için hala mükemmel bir yoldur. Yararlarının nedenleri ne olursa olsun, olası yan etkilerini anlamak önemlidir.

siyah çayın faydaları

Meme kanserinin yayılmasını önleyebilir

Siyah çay içmenin birçok faydası vardır. Bunlardan biri de antioksidan kapasitesidir. Bu içecekteki polifenollerin antioksidan özellikleri vardır ve meme ve ağız tümörlerinin büyümesini baskıladığı gösterilmiştir. Ayrıca, oksidatif stresi azaltırlar ve birkaç kanserojen metabolize eden enzimi inhibe ederler. Bu, siyah çayın anti-tümör etkisi olabileceği anlamına gelir. Bu bulgu, kadınlar arasında meme kanseri prevalansı ve siyah çay içen kadınların sayısının artması nedeniyle özellikle önemlidir.

Stres seviyelerini azaltır

Siyah çay içmek dünyadaki en popüler içeceklerden biridir, ancak stres seviyelerini düşürmeye gerçekten yardımcı olur mu? Bir çalışmada, University College London’dan araştırmacılar, siyah çayın sağlıklı bireylerde stres düzeylerini azalttığını buldular. Altı haftalık bir süre boyunca 75 gönüllüyü gözlemlediler ve çay içenlerde kortizol seviyelerinin, sadece kafein yüklü çeşidi içenlere göre daha hızlı düştüğünü buldular. Beklenmedik durumlarla başa çıkmayı kolaylaştırabileceğinden, bu stresten muzdarip herkes için iyi bir haber.

Plak oluşumunu azaltır

Siyah çay içmek çürükleri önlemenize yardımcı olabilir. Antioksidanları plak ve bakteri oluşumuna karşı savaşır. Dişlerinizi daha sağlıklı ve nefesinizi taze tutar. Aslında, birçok insan sadece bu nedenlerle içiyor.

siyah çayın faydaları

İltihabı azaltır

Birçok insan siyah çayın sağlığa faydalarından habersizdir. Siyah çay, lezzetli ve ferahlatıcı olmasının yanı sıra iltihabı azaltmaya da yardımcı olabilir. Siyah çaydaki tanenler, büzücü görevi görerek açık kesimden sonra kanamayı durdurmaya yardımcı olur. Bu içecek ayrıca iltihabı azaltmaya yardımcı olur ve bir enfeksiyonun gelişmesini engelleyebilir. Ancak diğer çaylarda olduğu gibi, herhangi bir yara veya yara için topikal bir çözüm olarak kullanmaktan kaçınmak en iyisidir.

Kan basıncını düşürür

Siyah çay içmenin, yüksek tansiyon ve kolesterol seviyelerini düşürmek de dahil olmak üzere çeşitli personel sağlık yararları vardır. Araştırmalar, düzenli olarak siyah çay içmenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu ve kalp hastalığı, diyabet ve felç riskini azalttığını gösteriyor. Siyah çay ve tansiyon ile ilgili çalışmaya buradan ulaşabilirsiniz. Hafif hiperkolesterolemik olan ve orta ila düşük yağlı diyet tüketen yetişkinler üzerinde yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu