Gündem

Uzmanından Uyarı: Sıcaklar En Çok KOAH ve Astım Hastalarını Etkiliyor

Yaz sıcaklarının en yoğun hissedildiği bugünlerde, Medicana International İzmir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, KOAH ve astım hastaları için önemli uyarılarda bulundu. 

Astım ve KOAH hastalarının sıcak havalarda daha dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Merda Erdemir Işık, şu açıklamaları kaydetti; “Vücudumuz normal ısı dengesini korumak için her zaman çalışıyor ancak sıcak havaya ve neme maruz kalındığında serinlemek için fazladan efor gerekiyor. KOAH hastaları halihazırdaki enerjilerinin çoğunu nefes alabilmek için kullandıklarından, sıcak havalarda vücudun soğumaya çalışması yüzünden nefes darlığı şikayetinde artış yaşayabiliyorlar. Benzer sorunlar nem seviyesinin yükselmesine bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Nemli hava yoğunlaştığından KOAH hastalarının nefes alması zorlaşıyor. Astım hastalarının da tedbir alması şart. Sıcaklarda havanın durgunlaşması havadaki kirletici partiküllerin hapsolmasına yol açarak astım hastalarının ataklarını tetikleyebiliyor. Bunun sonucunda solunum yolları daralıyor ve nefes almak güçleşiyor.”

“Yorucu aktivitelerden  uzak durulmalı”

Hava sıcaklığının artması sonucu nefes darlığı şikayetleri artan kronik akciğer hastalarının sıcak havalarda yorucu aktivitelerden uzak durmasının oldukça önemli olduğunu ifade eden Dr. Işık, mevsime özgü dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı: “Sıcak havalarda efor gerektiren aktivitelerin kısıtlanması, hava sıcaklığının ve havadaki polen oranının yüksek olduğu zaman dilimlerinde mümkünse dışarıya çıkılmaması gerekiyor. İç hava kalitesinin yüksek olduğu, ideal sıcaklık değerine sahip kapalı ortamlarda hastaların solunum fonksiyonlarının stabil kalması kolaylaşıyor. Sıcaklarda dışarıya çıkılması gerekiyorsa vücut ısısını çok yükseltmemek adına açık renkli, cilde nefes aldıran ve vücudu sıkmayan kıyafetler tercih edilmeli. Başın güneşten korunması da eşit derecede önemli.”

“Çaydan ve kahveden uzak durulmalı”

Uzm. Dr. Merda Erdemir Işık, sağlıklı bireylerin ve kronik akciğer hastalıkları olanların dehidrasyon (sıvı kaybı) risklerinin sıcak havalarda arttığını belirten uyarılarını şöyle noktaladı:

“Sıcak havalarda vücut ısısı terleme ile dengeleniyor, terleme ise vücutta su kaybına yol açıyor. Bir de içecek tercihinin yanlış yapılması, vücudun daha çok susuz kalmasına neden oluyor. Bu nedenle çay ve kahve gibi kafein içeren içeceklerden uzak durulmalı, bu içecekler su kaybını artırıyor. Kronik akciğer hastalarının yapmaları gereken, bol su içmek; böylece hem vücut ısısının dengelenmesi mümkün oluyor hem de dehidrasyon riski azalıyor. Mukusun seyreltilmesi, solunum yolu enfeksiyonları riskinin düşürülmesi ve akciğer fonksiyonlarının desteklenmesi için de su içmek büyük öneme sahip. Tüm bu tedbirleri almak ve reçete edilen ilaçları düzenli kullanmak sıcak havalarda solunum şikayetlerini minimize etmeyi sağlayabiliyor.” (Kaynak: İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu