featured
Şeker Hastalığına Çözüm

Şeker Hastalığına Çözüm

Şeker hastalığı olarak bilinen diyabetle mücadele hayat boyu sürüyor. Diyabetin Tip1 ve Tip2 olmak üzere iki çeşidi mevcut. Tip 2 diyabet olan kişilerde cerrahi yöntemle hastalar diyabetten kurtulabiliyor.

Denizli Tekden Hastanesi Genel Cerrahi ve Metabolik cerrahi uzmanı Op. Dr. Aydın Keskin “Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, vücudumuzun yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanamaması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Yani kişi yediği besinlerden kana karışan şekeri kullanamaz ve kan şekeri yükselir. Tip 1 ve tip 2 diyabet olmak üzere iki çeşit diyabet vardır.

Tip 1 diyabet tanısı konulan hasta mutlaka insülin kullanması gerekmektedir ve daha çok erken yaşlarda başlar. Tip 2 diyabet ise daha ileri yaşlarda başlar. Diyabet olan kişilerde sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, bol su içme, açlık hissi, geç iyileşen yaralar, ellerde ve ayaklarda uyuşmalar görülebilmektedir. Diyabet tedavi edilmediği takdirde obezite, göz rahatsızlıkları, uzuv kayıpları, damar tıkanıklıkları gibi birçok hastalığa sebep olabilmektedir. Bu yüzden şeker hastalarının mutlaka rutin kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir” dedi.

Şeker Hastalığı

Op. Dr. Aydın Keskin, “Tip 2 diyabet günümüzde gelişen teknolojik aletler ve yöntemler sayesinde ameliyatla tedavi edilebilir bir hastalık haline gelmiştir. Tip 2 diyabet tanısı konulan hastalara yaptığımız bu ameliyatta, laparaskopik dediğimiz kapalı bir yöntemle yaklaşık 1 cm’lik kesilerle karın içine girilerek özel aletler yardımı ile midenin yaklaşık %80’lik kısmı çıkarılır. Ayrıca ince barsakların bir kısmını devre dışı bırakan işlemler yapılır.

Bunun sonucunda dışarıdan insülin ihtiyacı olmadan vücudun kendi insülini aktif hale getirilerek tip 2 diyabet tedavi edilebilir. Bu ameliyat yaklaşık 2-3 saat süren bir ameliyattır. Ameliyat sonrası yaklaşık 3 gün hastanede yatış gerektirir ve yaklaşık bir hafta içinde tamamen iyileşmiş olarak normal yaşantısına dönüş sağlanır” dedi.

Şeker Hastalığına Çözüm

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir