Personel Maaşları

Yeni Düzenleme Sağlık Personellerine Neler Getirdi? Sedat Atlas Değerlendirdi

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarla yeni çıkan düzenlemeleri değerlendiren mutemet Sedat Atlas ilerleyecek süreç hakkındaki görüşlerini paylaştı:

”Sedat Atlas: Eğer  Her Hastane Döner Sermaye Çıkma Nedeni Sabitlerin Mahsup Edilmeyişi Olacaksa Hemşirede 3000 TL  Hekimde 7000 TL

Sabit ek ödemelerin Genel Bütçeden ödenecek olması güzel bir gelişme lakin Döner Sermayeden mahsup edilecek mi ? Bu ayrıntı hakkında henüz açıklama yok her hastane artık döner sermaye Alacak olması mahsup edilmeyeceği anlamına gelmez havuz sistemi yapabilirler yani çok döner dağıtan hastaneden alıp döner dağıtmayan hastaneye pay etme yöntemi umarız bu yönde olmaz Eğer ki her hastane döner sermaye çıkma nedeni sabitlerin mahsup edilmeyişi olacaksa hemşirede 3000 TL  hekim 7000 TL ye kadar döner sermayede artış olur.

Sedat Atlas: Emekliliğe Yansıyan Sabit Ek Ödemede SGK Kesintisi Kişinin Sabit Ek Ödemesinde Düşmeye Sebep Olmaması Güzel Bir Gelişme

Sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca açıklamalarında Sabit ek ödemelerin emekliliğe yansıtılacağı belirtmiş. Hatta açıklamada emekliliğe yansıyan sabit ek ödemede SGK kesintisi kişin sabit ek ödemesinin düşmesine sebep olmayacağı belirtilmiş bu daha da güzel gelişme. Lakin bu düzenleme ile bugün yeni işe başlayan memuru kurtardık ama kendimizi kurtaramadık oldu. 2008-2022 arası sabitten kesilmeyen 14 yıllık prim bizim emsallerimizden düşük emekli maaşı almasına sebep olacaktır. Yasa geriye dönük işlemez ise pandemi kuşağı sağlık çalışanlarının mağduriyeti devam edecektir. Ben yine de bunun yerine herkesin 2008 öncesi 5434 lü sayılması taraftarıyım.

Sedat Atlas: 2008 Öncesi Memur Zarar Etmeyecek

Sabit ek ödemelerden SGK kesintisi kişinin sabit ek ödemesini düşürmeyeceği için 2008 öncesi memur zarar etmeyecek. Bu da güzel gelişme sistem netten brüte gidecek gibi ama sabitler dönerden mahsup edilirse sabitten kesilen SGK kesintisi sabitten düşmese bile döner sermayeden düşer bu sefer 2008 öncesi memur boşuna döner düşüşü yaşamış olur.2008 sonrası personelde primlerini döner sermayeden ödemiş olur. Aslında olumlu ya da olumsuz konuşmak için halen erken çünkü detaylar belli değil ayrıntılar çok önemli daha önce çektiğim eski bir video mu izlerseniz ayrıntıların neler olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. 3600 ek gösterge detayları henüz açıklamada yok. Genel yorumlarım ‘’Kader Gayrete aşıktır.’’ Sayın bakanımızda bakanlık çalışanları da gayret ettiğini görüyoruz. Düzenlemede bazı eksik noktalar olsa bile saha sesinin izlerini görmek sevindirici bir gelişme. Kolları sıvamakta başlamanın yarısıdır.”

Sedat Atlas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu