Gündem

İlk Müdahalesini Hemşire Yapmıştı, Kızını Kurtarmak İsteyen Baba Hayatını Kaybetti

Samsun’da üzücü bir olay yaşandı. Denizde boğulma tehlikesi geçiren kızını kurtarmak isteyen baba tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olay yerinde ilk müdahaleyi yapan kahraman hemşire, kızın hayatını kurtarabilirken baba tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Samsun’un Atakum ilçesi Çatalçam mevkisi sahilinde Murat Akbaş (51) kızı Tuğçenur Akbaş (12) ile birlikte serinlemek için Karadeniz’e girdi. Boğulma tehlikesi geçiren Tuğçenur Akbaş’ın yardımına giden babası Murat Akbaş suda kayboldu.

Olayı görenler polise ve sağlık ekiplerine haber verildi. Olay yerine Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı cankurtaranlar, Sahil Güvenlik ekipleri ve deniz polisi sevk edildi. Baba ve kızı cankurtaranlar tarafından Karadeniz’in çıkarıldı ve ilk müdahale hemen yapıldı.

Hemşire müdahale etti

Murat Akbaş’a ilk müdahaleyi olay yerinde ailesi ile piknik yapan Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Yoğun Bakım Servisinde görevli hemşire Hayriye Tanrıvermiş yaptı. Hemşirenin kalp masajı yaparak hayata döndürdüğü Murat Akbaş ile kızı Tuğçenur Akbaş 112 ekipleri tarafından ambulansa Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (DMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı.

Hayriye Tanrıvermiş: “Ailece piknik yapmak için sahile geldik. Birinin boğulduğunu söylediler. Dalgıçlar suya doğru koştular. Ben de o tarafa yöneldim. Dalgıçlar sudan bir erkek çıkardılar. Direk müdahaleye başladım. Çünkü solunum yoktu. Kalp ve nabız da yoktu. Kalp masajına başladım. 112 ekibiyle beraber müdahale ettik. Daha sonra ambulansa teslim ettik” dedi. Sahilde yüzen Atakan Dikmen, “Vatandaş yüzmeye gelmiş. Boğulma haberi oldu. Pikniğe gelenler 112’yi arayıp cankurtaranları çağırdı. Denizden çıkartılan şahsı buraya ailesiyle pikniğe gelen bir hemşire ilkyardım uyguladı. Ondan sonra da ambulansla bindirilip gönderdiler” diye konuştu.

Damla Demirci: “Küçük kız çocuğu boğuldu önce. Babası onu kurtarmaya çalıştı. Cankurtaranlar daha sonra babasına müdahale etti. Adam çıktığında çok kötü bir haldeydi. En çok cankurtaranlara teşekkür etmek istiyorum. Çok büyük bir mücadele verdiler. Umarım iyi durumdadırlar. Kırmızı alanda olduklarını öğrendim. Ailesine acil şifalar diliyorum” şeklinde konuştu. Olay yerinde hemşire tarafından duran kalbi çalıştırılan Murat Akbaş hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Tuğçenur Akbaş’ın ise hastanede tedavisinin devam ettiği öğrenildi.

Samsun’da Deniz Can Aldı

Hayriye Tanrıvermiş’in kalp masajı sonucu duran kalbi  çalıştırılan Murat Akbaş hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Tuğçenur Akbaş’ın ise hastanede tedavisinin devam ettiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu