Sağlık Makaleleri

Sahte Güneş Gözlükleri Gözlerinizi Bozabilir

Kullanımında artış olan sahte güneş gözlüklerinin, orijinal gözlüklerden ayırt edilmeyecek şekilde üretilmesine değinen Uzman Optikçi Ediz Elma, “Sahte gözlük kullanımı vatandaşlarda göz bozulmasına ve numara artmasına sebebiyet verebilir” dedi.

sahte güneş gözlükleri gözlerinizi bozabilir

Güneşten korunmak amacıyla insanlar, güneş gözlüklerine yöneliyor. Aşırı sıcak olan günlerde güneş ışınlarından korunmak için uzmanlara danışmak gerekiyor. Sahte güneş gözlüğü kullanımının çok fazla arttığını ifade eden Uzman Optikçi Ediz Elma:

Sahte güneş camlarında üretim kalitesiz olduğu için camlarda tam anlamıyla numarasız çıkmayabilir. Herhangi bir göz hastalığı olmayan kişi için sferik veya sferosilindirik cam kullanımı kişide numara artmasına sebebiyet verebilir. Sahte güneş gözlüklerinin kişiye verebileceği bir diğer zarar ise, göze girmesi gereken ışıktan fazlasını kesmesi olabilir. Normalde göze UV400’e kadar olan dalga boyunun kesilmesi lazım. Sahte güneş camlarında kullanılan boyama işleminde UV400’den fazla bir kesicilik olabilir. Göze girmesi gereken ışığın engellenmesi yer yer uyku problemlerine, uyku kalitesinin bozulmasına sebebiyet verebilir” şeklinde konuştu.

sahte güneş gözlükleri gözlerinizi bozabilir

“Vatandaşların, sahte güneş gözlüklerini anlaması çok zor”

Elma, gözlük alırken ucuz gözlüklere yönelmeyi tavsiye etmediğini vurgulayarak, “Sahte gözlükler piyasada çok fazla artmaya başladı. Bunun önüne geçilemiyor çünkü çok geniş bir pazar ve geniş bir tüketim ağı var. Sahne güneş gözlükleri çoğunlukla işportadan piyasaya sürülüyor. Bazı optik satıcılarında da çakma güneş gözlüğü satılıyor, bunun önüne geçilemiyor. Bizler çok rahat şekilde bir gözlüğün sahte olduğunu anlayabiliyorduk ama artık anlayamadığımız ürünler de çıkmaya başladı.

Vatandaşların sahte güneş gözlüğünü anlaması çok zor. Plastikleri çok hafif olur, menteşe kısımları çok kalitesiz olur. Anlaşılması gerçekten zordur ama en önemli kıstaslardan biri menteşeleridir. Sahte camlardan doğabilecek sağlık sorunlarıyla uğraşmamak için vatandaşların, ucuza kaçmaması ve güvendikleri yerlerden alışveriş yapmasını öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

sahte güneş gözlükleri gözlerinizi bozabilir

En güncel sağlık makalelerini Sağlık Ağı’nda takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat