Gündem

Haber mi, Algı Operasyonu mu? Sağlık Turizmine İtibar Suikastı

Türkiye’nin sağlık turizmi dünya çapında yükselmeye devam ediyor. Özellikle Birleşik Krallık ve Avrupa medyasında yayınlanan kötü sonuçlanan operasyon haberleriyle yıpratılmaya çalışılıyor. İngiliz The Sun’ın muhabiri, yanında gazeteci arkadaşı, hemşire ve görevli sağlık personeli olduğu halde Türk cerrahı “tacizci” diye lanse etmeye çalıştı.

Bu haber suikastına geçtiğimiz günlerde İngiliz The Sun’da yayınlanan ve bir Türk estetik cerrahın gizli kamera çekimleriyle tacizci gibi gösterilmeye çalışıldığı haber de eklendi. Görüşlerine başvurduğumuz uzmanlar, haberin aktarılış şekliyle aslında Türk hekimin kişilik haklarının ihlali olduğunu aktararak, haberin amacının Türkiye’nin sağlıktaki markasını gözden düşürme çabası olduğunu belirttiler. Özellikle son iki yıldır Birleşik Krallık’ta Türkiye’ye sağlık turizmi için gelen İngiliz vatandaşlarının karşılaştıkları olumsuzlukların çok sık haber yapıldığını ifade eden sağlık hukuku konusunda uzman Dr. Nezih Varol “Bu haberlerin altında yatan asıl gerçek ilerde Türkiye’ye yaptırım uygulamak hatta davalardan tazminat almaktır. Daha önce İngiltere Sağlık Bakanlığı Türk Sağlık Bakanlığına yazı yazarak sağlık turizmiyle ilgili faaliyetlerde daha dikkatli olunmasını istemişti” diye konuştu.

“Buradaki tek mesele sağlık turizmimizin engellenmek istenmesi”

Gizli kamera çekimleri “acemice yapılmış bir iş” olarak değerlendiren Dr. Varol “Hekimin kimliğinin ifşa edilmesi öncelikle kişilik haklarına aykırıdır. Bu bir haber değil, tek kelimeyle algı operasyonudur” diye konuştu. Batı medyasında Türkiye aleyhine yayınların arttığını söyleyen Türk Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Dr. Servet Terziler “Sağlığımız gerçekten çok iyi bir noktada. Marka doktorlarımız var, dünya çapında işler yapılıyor, fiyatlar da çok ekonomik. Biz çok daha büyüyeceğiz. İngiltere’de yapılan “dünyadaki en başarılı 250 hastane” listesinde bir tane bile hastanemizin adının geçmemesi manidardır. Buradaki tek mesele sağlık turizmimizin engellenmek istenmesi” ifadelerini kullandı.

The Sun gazetesi muhabiri İngiltere’ye tanıtım için giden Türk cerraha kalça estetiği olmak için başvurmuş, ön bilgilendirme esnasında yaptığı gizli kamera çekimlerini paylaşarak Türk cerrahın kendisini ameliyat olmak için zorladığını ve iç çamaşırını indirdiğini iddia etmişti.

Zamanlama ise manidar…

Bahsi geçen habere konu olan Türk cerrah Opr. Dr. S.S.A, İngiltere’ye çalıştığı hastanedeki diğer cerrahlarla birlikte gidildiğini ve “Road Show” olarak tarif edilen tanıtım turunun aylar öncesinden İngiltere’de tanıtımlarının yapıldığını ifade ederek; “Sağlık turizmi sertifikamız var. Herhangi bir tedavi ya da cerrahi işlem yapılmıyor. Sadece hastalarla görüşüyor ve Türkiye’de yapılacak işlemlerin tanıtımını yapıyoruz. Bunun kanuna aykırı bir yanı yok” diye konuştu.

Otel odası olarak tarif edilen yerlerin otelin tanıtım için kiralanan konferans salonlarındaki kabinler olduğunu dile getiren Opr. Dr. S.S.A. “Muayene alanında hemşirem, görevli personel ve muhabirin arkadaşı da vardı. Videoda da görüldüğü üzere elimde eldivenle ve izin alarak muayene ediyorum. Ben hekimim, nasıl ki burun estetiği için gelen hasta mı burnundan muayene ediyorsam kalça estetiği içinde kalça muayenesini yaptım” söylemlerinde bulundu.

Bu tür haberlerin İngiltere’de sık sık yapıldığının altını çizen Opr. Dr. S.S.A. “Ortada bir suç yokken, adım, fotoğrafım ifşa edildi. Bu tanıtım gezisi şubat ayında yapıldı. Zamanlama ise manidar… Servis için bayram öncesini, Türkiye’de mahkemelerin kapalı olduğu zamanı beklemişler. Hukuki anlamda başvurumuzu yapıp hem İngiltere de hem de Türkiye’de davalarımızı açacağız” açıklamasını yaptı.

Türkiye, sağlık turizmi sektöründe uluslararası kabul gören akreditasyonuna sahip 40 sağlık kuruluşuyla dünyada 7. sırada yer alıyor. Geçtiğimiz sene bu alanda elde edilen gelir ise 2,3 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. (Kaynak: Türkiye Gazetesi-Ziyneti Kocabıyık)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu