Gündem

Sağlık Camiası İş Bırakma Eyleminde… Uzm. Dr. Ekrem Karakaya’nın Şehit Edilmesi Sonrası Yurdun Dört Bir Yanında Eylem Düzenlendi

Kardiyoloji Uzmanı Doktor Ekrem Karakaya’nın öldürülmesi sonrası yurdun dört bir yanında eylemler gerçekleştiriliyor. TTB, n 7-8 Temmuz’da grev kararı aldı. Türkiye’nin hemen hemen tüm kentlerinde sağlık görevlileri sokaklarda protesto gösterileri düzenliyor. Çapa İstanbul Tıp Fakültesi girişinde toplanıp İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne yürüyüş yapmak isteyen sağlık meslek mensupları ile polis arasında anlaşmazlıklar yaşanıyor.

istanbul eylem

İstanbul’da Eylemler

İstanbul’da Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi ve Ataşehir Fatih Sultan Mehmet Hastanesi’nde sağlık çalışanları saat 09.00’da eylem yaptı. Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesinde saat 09.30’da gerçekleştirilen eylemde, doktor ve çalışanlar, Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesini, 15 dakika boyunca sessizce oturarak protesto etti. Başhekim Doç. Dr. Mehmet Mesut Sönmez’in de yer aldığı eylemde, uğradıkları şiddet sonucu hayatını kaybeden sağlık çalışanları için saygı duruşunda bulunuldu. Hastaneye muayene için gelen bazı vatandaşların da alkışlarla destek verdiği eylemde sık sık ‘Sağlıkta şiddet son bulsun’ sloganları atıldı.

saglik eylem protesto

Caydırıcı Hükümler Olmalı

Hekim Birliği Sendikası İstanbul Temsilcisi Helin Bağcı”Kaybımız tarifsiz. Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız. ‘Biz hekimler artık tükendik’ dedik, dinlemediniz. ‘Biz hekimler sağlık hizmeti verdiğimiz kamu kurumları içerisinde sözel, fiziki saldırıya uğruyor hatta öldürülüyoruz’ dedik, duymadınız. ‘Biz hekimler şiddete karşı göstermelik koruma kanunları ile değil caydırıcı hükümler içeren kanunlar çıkarılmasını bekliyoruz’ dedik, görmezden geldiniz.”

saglik eylem

Hastaneye muayene için gelenlerin de alkışlarla destek verdiği eylemde konuşan, Uzman Dr. Ayşegül Bilen meslektaşlarının öldürülmesinden dolayı acılarının büyük olduğunu ifade ederek “Can güvenliğimizi istiyoruz. Sizlere sağlıklı ortamlarda, sağlıklı hizmet sunmak istiyoruz. Acımız çok büyük, çok üzgünüm” dedi. Hekim-Sen adına konuşan Mücahit Aktürk ise “Hepimiz üzgünüz, kızgınız. Sıranın bize ne zaman geleceğinin endişesi içerisindeyiz. Hepimiz kendimizi sahipsiz ve değersiz hissediyoruz. Hiç kimsenin umurunda olmadığımızı düşünüyoruz. Şiddeti önleyici tedbirler almak, yapana ceza vermekten daha etkindir. X-Ray cihazı, metal dedektörü öldürülen hekimlerin hayatından, yaralanan, darp edilen hekimlerin sağlığından daha mı değerliydi” diye konuştu.

hatay eylem

“Şiddet uygulayanlar istisnasız cezalandırılsın”

Ataşehir Fatih Sultan Mehmet Hastanesi’nde de sağlık çalışanları bahçede 15 dakika sessiz oturarak eylem gerçekleştirildi. Basın açıklaması okuyan Üroloji Uzman Dr. Mete Değirmenci “Doktor Ekrem Karakaya uğradığı silahlı saldırı sonrasında yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Üzgünüz, öfkeliyiz. Yeter artık. Şiddete maruz kalmadık. Ölmek istemiyoruz. Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Sağlıkta şiddete karşı hemen şimdi amansız, fakatsız, önlem alınsın. Şiddet uygulayanlar istisnasız cezalandırılsın. İş yerlerimiz güvenli hale gelene kadar can güvenliğimizin tehdit altında bulunduğu yerlerde gerekirse çalışmaktan kaçınma hakkımızı kullanacağımızı ilan ediyoruz “dedi.

eylem potesto

“Yaşamak ve Yaşatmak Amacındayız”

İstanbul’da Bayrampaşa Devlet Hastanesi’ndeki eylem yoğun katılımla gerçekleştirildi.  Saygı duruşunun ardından İstanbul Tabip Odası’nın açıklaması okundu. İstanbul’da Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık çalışanları “Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz, neden hep biz ölüyoruz?” diye sordu.

Eylemde ayrıca, acil servis dışında iki günlük iş bırakma durumundan bahsedildi.

Polis İle Gergin Anlar

Çapa’da bulunan İstanbul Tıp Fakültesi girişinde toplanıp İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne yürüyüş yapmak isteyen sağlık meslek mensupları ile polis arasında gergin anlar yaşandı. Yürüyüşe izin verilmedi.

İzmir

İzmir’de Tepecik Suat Seren ve Eşrefpaşa devlet hastanelerinde çalışan sağlık emekçileri eylemin yapılacağı İl Sağlık Müdürlüğü önüne doğru yürüyüşe geçti

Antalya

Doktor Ekrem Karakaya’yı anmak ve protesto gösterileri için sağlık çalışanları Akdeniz üniversitesi Hastanesi H blok önünde toplandı. Burada basın açıklamasının ardından alkışlarla ve sloganlarla saldırı protesto edildi. Daha sonra hastane içerisinde yürüyüşe geçen sağlık çalışanları Sağlık Bakan’ı Fahrettin Koca’yı istifaya davet etti.

Çeşitli İllerde Protestolar

İstanbul, İzmir ve Antalya’nın yanı sıra Aydın, Eskişehir, Ankara, Balıkesir, Düzce, Ağrı, Mardin, Şırnak, Şanlıurfa, Van ve Mersin’de de sağlık çalışanları protestolar düzenledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu