Sağlık Çalışanları Parmak Bebek'i Hayatta Tutuyor

Sağlık Çalışanları Parmak Bebek’i Hayatta Tutuyor

Van’ın Çaldıran ilçesinde yaşayan 40 yaşındaki Amine İlhan, doğum sancısının erken başlaması sebebiyle Van YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’ne kaldırıldı. Yapılan müdahalelerin ardından 9 Aralık’ta henüz 24 haftalık iken dünyaya gelen parmak bebek, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ne tedavi edilmek üzere alındı.

Organları henüz yeterli düzeyde gelişmeyen ve solunum problemi yaşayan 400 gram ağırlığa sahip “parmak bebek”i kuvöze alan sağlıkçılar, beslenmesinden tutun bakımına kadar ne kadar ihtiyacı varsa karşılayarak hayata tutunmasını sağlıyor.

– “Yaşama şansı yüksek”

Van YYÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Tuncer, AA muhabirine yaptığı açıklama neticesinde, yaşadıkları coğrafyada doğum oranının fazla olduğunu söyledi.

Zamanı gelmeden doğan parmak bebeklerin yaşama tutunabilmesi için yoğun efor sarf ettiklerinin altını çizen Tuncer, “Riskli bebekleri genellikle ünitemize kabul ediyoruz. Gereken tüm tedavileri uyguluyoruz. Annede preeklampsi (yüksek tansiyona bağlı gebelik zehirlenmesi) görüldüğü için erken doğum gerçekleşti. Bebeği ünitemizde tedavi altına aldık. Yaşama şansı yüksek. Diğer bebeklerimiz gibi inşallah büyütüp taburcu edeceğiz.” dedi.

– “Başarılı bir üniteyiz”

400-500 gram aralığındaki ağırlıkta doğan prematüre bebeklerin ünitelerinde yaklaşık 4 ay devam eden tedavi sürecinden sonra taburcu edildiğini belirten Tuncer, sözlerine şöyle devam etti:

“Taburcu ettiğimiz bebeklere ‘mezun oldu’ diyoruz. Bu bizi mutlu ediyor. Ünitemizde yılda yaklaşık 1200 bebeğin yatışını yapıyoruz. Bunların yüzde 25’i prematüre bebekler. Büyük çoğunluğu 1000 gramın altında. Bölümüzde şu an 1000 gramın altında 9-10 bebek bulunuyor. Bunlar bizi hayli meşgul edebiliyor. Çünkü doğum oranı yüksek olan bölgemizde bu bebekler 4-5 ay boyunca bir kuvözü işgal ediyor.

Birtakım problemleri oluyor. Sepsis, beyin kanaması, göz bozukluğu ve akciğer kronik hastalıkları gibi rahatsızlıkları da yattıkları sürede ortaya çıkabiliyor. Bu durumlarda bebeklerin ünitemizdeki tedavi süreleri uzuyor. 1 kilogramın altındaki prematüre doğan bebekleri yaşatabilme oranımız arttı. Bu konuda başarılı bir üniteyiz. Ekibimiz son derece tecrübeli.”

Sağlık Çalışanları Parmak Bebek’i Hayatta Tutuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir