featured

Rusya Devlet Başkanı Putin: Nükleer Savaş Açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, katıldığı Sivil Toplum ve İnsan Haklarını Geliştirme Konseyi Toplantısı’nda nükleer savaş hakkında açıklama yaptı.

Putin, Sivil Toplum ve İnsan Haklarını Geliştirme Konseyi Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, Donbas’ta bulunan vatandaşın hakkının 8 sene boyunca ihmale uğradığını, global çapta etkisi olan kuruluşların ise bu durumla ilgili hiçbir faaliyette bulunmadığını belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği “özel askeri operasyon” un ardından Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Avrupa Konseyi gibi bir çok insan hakları savunucusu organizasyonun “uyandığını” ifade eden Putin, “Bütün bunlar, bu yapıların tüzüklerindeki görevlerini yerine getiremeyeceğini gösterdi. Bariz önyargıları nedeniyle, Rusya bu örgütlerdeki üyeliğine son vermek zorunda kaldı.” şeklinde konuştu.

İnsan haklarının savunulması faaliyeti içerisinde mevcuttaki yaklaşımların iyi olmaktan uzak, farklı amaçlara erişmek sebebiyle kullanıldığı için büyük çaplı incelemelerin gerektiğini aktaran Putin, “Özellikle insan hakları doktrininin, devletlerin egemenliğini yok etmek, Batı’nın siyasi, mali, ekonomik ve ideolojik egemenliğini haklı çıkarmak için kullanıldığını görüyoruz.” dedi..

Batıda bulunan insan hakları savunucularının “Rusya’yı hiçbir şekilde var olma hakkı olmayan ikinci sınıf bir ülke olarak gördüklerini” anlatan Putin, ulusal boyutta etkili olacak çıkarları için çeşitli biçimde mücadelede bulunacaklarını dile getirdi.

Putin, “Her şeyden önce elbette barışçıl yollara ağırlık vereceğiz. Ama geriye hiçbir şey kalmaz ise elimizdeki tüm imkanlarla kendimizi savunacağız.” şeklinde konuştu.

“Ukrayna’daki operasyon uzun sürecek”

Ukrayna’daki “özel askeri operasyonu” ile ilgili bilgi veren Putin, “Özel askeri operasyonun süreci elbette uzun olabilir. Yeni toprakların ortaya çıkması Rusya için önemli bir sonuç ve ciddi bir mesele.” dedi.

Nükleer savaş olasılığını da değerlendiren Putin, “Nükleer savaş tehdidi büyüyor. Rusya (nükleer) ilk kullanmayacak, ilk kullanmayacaksa ikinci de olmayacak. Çünkü nükleer silahın topraklarımıza yönelik kullanılması imkanları çok sınırlıdır. Buna rağmen, savunma araçlarının kullanılması ile ilgili stratejimiz, saldırıya karşı yanıt verme etrafında kuruludur.” ifadelerine yer verdi.

Nükleer silahları “jilet gibi sallayarak dünyada dolaşmayacaklarını” aktaran Putin, bu silahların caydırıcı bir yanı olduğunu ve herkesin bunu anlamasını umduğunu aktardı.

Putin, İngiltere’nin eski Başbakanı Liz Truss’ın yaptığı gibi nükleer silahları kullanma ihtimalinden bahsetmediklerini, yalnızca bazı önlemler aldıklarını aktardı.

Rusya Devlet Başkanı Putin: Nükleer Savaş Açıklaması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir