Sağlık Makaleleri

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Rezene çayı en iyi oryantal tarzda kapaklı bir kupada yapılır, ancak kapak olarak ters çevrilmiş bir fincan tabağı da kullanabilirsiniz. Bu çay türü için organik rezene tohumları kullanmak en iyisidir. Rezene tohumu çayı en iyi yemekten sonra ılık olarak içilir.

Rezene Çayının Faydaları

Rezene çayının faydaları, doğal bir müshil olduğundan ve sindirim rahatsızlığını giderebildiğinden, kolik için yaygın olarak reçete edilen bir ev ilacıdır. Ezilmiş rezene tohumları 15 ila 20 dakika kaynar suda demlenerek yapılabilir. Daha sonra süzüp içebilirsiniz. Bir bitki uzmanı ve beslenme danışmanı olan Brigitte mars, kedi otu ve papatya çiçeği içeren kolik için özel bir çay yapmayı öneriyor.

rezene çayının faydaları nelerdir?

Rezene, küçük çocuklar için güvenli kabul edilir ve ölçülü olarak besin takviyesi olarak tüketilebilir. Ancak bu bitkinin etkileri konusunda tavsiye almak için doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız. Hamilelik sırasında kullanmaktan kaçınmak en iyisidir. Alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bu nedenle rezene kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışmak en iyisidir.

Rezenenin spazm önleyici özellikleri, küçük çocuklarda kolik semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Rezene için diğer kullanımlar, ağrılı adet kramplarının rahatlamasını içerir. Su kaybını önlemede de etkilidir. Ek olarak, vücudunuzdaki toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olabilecek detoksifiye edici özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, kolik için rezene çayı içmeye çalışmadan önce, bu bitkinin güvenliğini belirlemek için doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Bir çalışmada rezene yağı emülsiyonunun infantil kolik şiddetini azaltmada plasebodan üstün olduğu bulundu. Rezene yağı kullanmanın da ince bağırsağın işlevini iyileştirdiği gösterilmiştir.

Rezene çayı bebeklerde kolik semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Birçok anne, bebeklerinin rezene çayı ile rahatsızlıklarında gözle görülür bir iyileşme olduğunu bildirmiştir. Emzirirken içmek güvenlidir, ancak bebeğin çayı içerken rahat olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, siz ve bebeğiniz herhangi bir olumsuz etkiden korunmak için sadece az miktarda çay içtiğinizden emin olun.

rezene çayının faydaları nelerdir?

Anne sütü üretimini artırır

Anne sütü arzını artırmak, birçok yeni anne için, özellikle de bebeklerini erken doğuranlar için bir sorundur. Erken doğanların çoğu emzirmek için çok küçüktür ve bir süt temini sağlamak için anne sütü ile beslenmeleri gerekir. Bitkisel ilaçlar, arzını artırmak isteyen anneler için bir seçenektir. Bu bitkisel ilaçlar, süt üretimini artıran galaktagog görevi görür. Bununla birlikte, bu takviyeler FDA tarafından kapsamlı bir şekilde araştırılmamıştır ve çalıştıklarına dair bir kanıt yoktur.

Bir annenin süt tedarikini çeşitli faktörler etkileyebilir. Bunun bir nedeni verimsiz hemşireliktir. Diğer katkıda bulunan faktörler arasında uykulu bebekler, meme koruyucuları ve farklı sağlık koşulları bulunur. Süt etkili bir şekilde aktarılamazsa, bebek normalde olduğundan daha sık emzirmek zorunda kalacaktır. Bebeğin memeyi yetersiz olması annenin daha az süt üretmesine de neden olur.

Anne sütünün artmasını destekleyen çeşitli bitkisel takviyeler ve çaylar vardır. Bu bitkisel takviyeler genellikle güvenlidir ve annenin arzını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bir annenin sütü düşükse, vücudunu daha fazla anne sütü üretmeye teşvik edebilecek ilaçlar hakkında bir doktora danışmak isteyebilir.

Tam tahıllar yemek, anne sütü arzınızı artırmanın başka bir doğal yoludur. Bunlar saponin adı verilen fitoöstrojen açısından zengin bir madde içerir. Bu fitoöstrojenler, süt yapımından sorumlu hormonlara yardımcı olur. Benzer şekilde, koyu yapraklı yeşil sebzeler de bir kadının anne sütünü artırmak için mükemmel bir seçimdir. Yüksek miktarda kalsiyum, fitoöstrojen ve diğer mineralleri sağlarlar. Ayrıca, fitoöstrojenlerin bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Emziren annelerin her gün bir porsiyon yeşil yapraklı sebze yemeleri önerilir.

Anne sütünü artırmanın bir başka popüler yolu da emzirmek. Emziren kadınların süt üretmek için her gün yaklaşık 350 ila 500 ekstra kaloriye ihtiyacı vardır. Ancak, önemli olan sadece kalori sayısı değil, aynı zamanda kalitesidir.

rezene çayının faydaları nelerdir?

İştahı azaltır

Rezene çayı iştahı azaltarak kilo vermeye çalışan kişilere yardımcı olabilir. Bu çay, sağlıklı sindirimi teşvik ettiği ve açlığı azalttığı bilinen bileşikler içerir. Ayrıca bağışıklık sistemini geliştirir ve kan şekerini düzenler. Rezene çayının faydaları çoktur, ancak personel sağlıklı bir diyet ve egzersiz rejimi ile birlikte kullanılmalıdır.

Rezene tohumları, lutein, zeaksantin ve beta-karoten dahil olmak üzere zengin bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca metabolik hızı iyileştirmek için önemli olan fosfor içerirler. Tohumlar tipik olarak ince bir toz halinde öğütülür ve iki bardak su ile karıştırılır.

Rezene tohumu, iştahı azaltabilecek iyi bağırsak sağlığının geliştirilmesine de yardımcı olabilir. Rezene, anne sütü üretimini artırabilen anetol adı verilen bir fitoöstrojen içerdiğinden emziren anneler için özellikle yararlı olabilir. Buna karşılık, bu bebeklerin kilo almasına yardımcı olabilir.

Küçük bir araştırma, yemeklerden önce rezene çayı içen kadınların daha tok ve daha az aç hissettiklerini buldu. Genellikle kullanım için güvenli olsa da, rezenedeki bazı fitoöstrojenlerin çocukların hormon seviyeleri üzerinde olumsuz bir etkisi olduğundan şüphelenilmektedir.

Rezene ek olarak, çemen otu da iştahı kontrol etmede faydalıdır. Bitkinin uçucu yağı, bir amfetamin ve katekolamine benzer şekilde hareket eden trans-anetol olarak bilinen bir madde içerir. Önceki çalışmalar, trans-anetolün iştahı kontrol etmede etkili olduğunu doğrulamıştı.

Rezene tohumu çayı, rezene tohumlarının bir havanda ve havanda öğütülmesiyle evde yapılabilir. Dilerseniz rezene tohumlarını zencefil veya kimyon/kişniş tohumları ile karıştırarak lezzetli bir çay elde edebilirsiniz. Bu eski Ayurveda ilacı özellikle sindirim sorunları olanlar için faydalıdır. Rezene tohumları, yiyecekleri tatlandırmak ve yemek pişirmek için de yararlıdır.

rezene çayının faydaları nelerdir?

Kabızlığı azaltır

Rezene çayı kabızlık için doğal bir çaredir. Düzenli bağırsak hareketlerini teşvik eden sindirim kaslarını gevşetme etkisine sahiptir. Bu çay ayrıca toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve vücudu temizler. Bitki ayrıca, vücuttaki atıkların sindirimine ve hareketine yardımcı olan antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Kabızlık için güvenli ve etkili bir çözümdür.

Rezene tohumlarının ayrıca şişkinliği ve gazı azalttığı bilinmektedir. Ayrıca sulu ishali toplulaştırmaya da yardımcı olabilirler. Rezene tohumları, kabızlığı ve gazı azaltmanın yanı sıra, şişkinliği ve diğer rahatsızlıkları gidermeye yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Rezene çayı antioksidanlar ve A, C ve D vitaminleri bakımından zengindir. Sindirimi ve bağırsak süreçlerini iyileştirir ve sindirim sorunları olan hastalara sıklıkla tavsiye edilir. Bağırsakların düz kasını gevşetmeye yardımcı olan bir alkaloid olan anetol içerir.

rezene çayının faydaları nelerdir?

Rezene tohumları, sağlıklı sindirim için önemli olan iyi bir lif kaynağıdır. Ayrıca mide enzimlerinin ve sindirim sularının üretimine de yardımcı olurlar. Rezene tohumu çayı da şişkinliği azaltmaya yardımcı olur. Tohumlar potasyum bakımından yüksektir ve kalp atış hızını ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur.

Rezene çayının kabızlığı giderdiği bilinse de kabızlığı önlemenin diğer yolları da yeterince su içmektir. Günde en az altı ila sekiz bardak su içmek, bağırsakların serbestçe hareket etmesine yardımcı olabilir. Bağırsaklarınızı düzenli tutmanın bir başka yolu da bir tür egzersiz yapmaktır. Yürüme veya diğer aktif aktiviteler, dışkıyı kolondan geçirmeye yardımcı olur ve bu da kabızlığı gidermeye yardımcı olur.

Düzenli bağırsak hareketleri insan sağlığı için hayati öneme sahiptir ve kabızlık büyük sorunlara neden olabilir ve mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir. Bir sorun yaşıyorsanız, bir personel sağlık uzmanına veya doktora danışın. Kabızlığınız şiddetliyse veya içinde kan varsa, tıbbi yardım alın. Sorun tedavi edilmezse, bağırsak tıkanıklığına yol açabilir.

rezene çayının faydaları nelerdir?

Güneşe duyarlılığı azaltır

Rezene çayı cildin güneşe karşı hassasiyetini azaltmaya yardımcı olur. Rezene tohumlarından yapılır. Tohumları kendi bahçenizden kullanabilir veya bir sağlıklı gıda mağazasından satın alabilirsiniz. Rezene çayı yapmak için onları beş ila on dakika sıcak suda bekletmelisiniz. Ardından tohumların üzerine bir çay topu koyun ve beş ila on dakika demleyin.

Rezene dayanıklıdır ve kumlu toprak da dahil olmak üzere çoğu toprak türünde iyi yetişir. Ancak, üretken olmak için ılıman bir iklim gerektirir. Genellikle sıcaklıkların ılımlı olduğu Hindistan’ın kuzey ve güney bölgelerinde yetiştirilir. Her gün rezene çayı almak cilt kanseri geliştirme olasılığını önemli ölçüde azaltabilir.

Rezene zengin bir antioksidan, biyoaktif bileşik ve vitamin kaynağıdır. Sindirim sorunlarından üreme ve endokrin sorunlarına kadar çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ayrıca kanser riskini azalttığı ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenmektedir. Her gün rezene çayı içmek sindirimi iyileştirebilir ve bağırsak sağlığını destekleyebilir.

Rezene, Akdeniz boyunca ortaya çıkan aromatik bir bitkidir. Güçlü anason benzeri bir tada sahiptir ve geleneksel Çin tıbbında kullanılır. Geleneksel olarak bitki hazımsızlık, ishal ve dizanteri gibi durumları tedavi etmek için kullanılmıştır. Emziren annelerde süt üretimini teşvik etmek için de kullanılmıştır.

Rezene uçucu yağı, antibakteriyel, antimikrobiyal, sindirim ve antioksidan özelliklere sahip terpenler içerir. Ayrıca A, E vitamini ve B kompleksi vitaminleri de dahil olmak üzere çok miktarda vitamin içerir. Bir çalışmada, rezene tohumu özü, sıçanlarda Staphylococcus aureus’un büyümesini engelledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu