Sağlık Makaleleri

Proloterapi İle Ağrılardan Kurtulmak Mümkün

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ayşe Tuba Kurt, “Proloterapi sadece ağrıyı kesmeye yönelik değil, ağrıya sebep olan yapıların yenilenmesi için uygulanabilen bir tedavidir. Proloterapi tedavisiyle fonksiyonel olarak zayıflamış ya da işlevini kaybetmiş dokunun kanlanması artar. Enjeksiyonun yapıldığı bölgeye çeşitli hücreler gelir ve onarım süreci başlatılır. Proloterapi ağrı kontrolünde etkili olabilen bir yöntemdir” diye konuştu.

Proloterapi Yöntemi

Ploroterapi tedavisi çoğu insan için güvenli kabul ediliyor. Uzm. Dr. Ayşe Tuba Kurt, “Tedavi, eklemin bir kısmına, örneğin eklemin iç kısmına veya bir destekleyici tendon veya ligamente, tahriş edici bir çözeltinin tekrar tekrar enjeksiyonunu içerir. Enjekte edilen solüsyon dokuda iltihabi bir süreç başlatır. Böylece fonksiyonel olarak zayıflamış ya da işlevini kaybetmiş dokunun kanlanması artar. Enjeksiyonun yapıldığı bölgeye çeşitli hücreler gelir ve onarım süreci başlatılır. Tendon ve ligamanların kemiğe yapışma yerlerinde güçlenme (weld / lehimleme) sağlayan bir yöntemdir. Proloterapi ağrı kontrolünde etkili olabilen bir yöntemdir” şeklinde konuştu.

Uygulama Süresi

Tedaviden önce direkt grafi, emar (MR) görüntüleme gibi görüntüleme yöntemleri ile tedavisi planlanan bölge değerlendiriliyor. Sonrasında enjeksiyonların yapılacağı noktalar belirleniyor.  Uzm. Dr. Kurt “İşlemden önce ilgili alanlardaki cilt alkolle temizlenir. Tedaviye iyi yanıt vermesi için randevudan en az üç gün önce anti-inflamatuar ilaçlar alınmasının bırakılması önerilir. Kanama eğilimine neden olabilen kan sulandırıcı ilaçların işlemden belli bir süre önce kontrollü olarak kesilmesi gerekebilir. Proloterapi işlem öncesi hazırlık dâhil olmak üzere, toplamda 30 dakika veya daha az bir sürede tamamlanır. Proloterapi, etkilenen eklemlerdeki ağrıyı hafifletmek için sulu çözeltilerin enjeksiyonlarını içerir. Bu enjeksiyonlar, lidokain, prokain gibi bir lokal anestezik ilaçlara ilaveten tipik olarak dekstroz, serum fizyolojik gibi doğal maddeler içerir. Proloterapide genellikle yüzde 5 ve yüzde 15’lik dekstroz çözeltisi tercih edilir.

Dekstroz, potansiyel tahriş edici bir solüsyondur ve vücudun iyileşme tepkisini tetikler. Böylece vücutta tamir edici faktörler aktive edilir. Bu aktivite eklemdeki hasarlı bağları güçlendirmeye ve onarmaya başlar. Bağların güçlenmesi, zamanla eklemi stabilize etmeye yardımcı olur. Eklem daha iyi desteklendiğinde ise ağrı kaybolabilir. Çoğu hasta için 4-6 seans yeterliyken bazı hastalar 1-2 seansta anlamlı düzelmeler göstermektedir. Bazı hastalarda ise olumlu sonuç almak için 8-10 seanslık uygulamalar gerekebilir. Seans süreleri ise enjeksiyon bölgesinin büyüklüğüyle belirlenmektedir.” dedi.

İşlemden hemen sonra hafif şişlik ve sertlik sık olarak görülen bir durumdur. Bunlar hızlı bir şekilde düzeliyor ve çoğu insan aynı gün ya da bir gün sonra normal aktivitelerine devam edebiliyor. Bazı hastalarda ise bir haftaya kadar süren morarma, rahatsızlık, şişme ve sertlik görülebiliyor.

Uzm. Dr. Kurt “Bel ağrıları fıtık, kireçlenme ve bel kaymaları. Boyun ağrıları, sırt ağrıları fıtık ve kireçlenme. Omurgada, göğüs kafesinde ve kaburgalarda geçmeyen kas ve bağlarda ağrıları. Topuk dikeni ve plantar fasiit. Ayak bileği, el bileği burkulmaları sonrası geçmeyen ağrılar. Kuyruk sokumu ağrısı (koksidinia). Diz kireçlemeleri, menisküs yırtıkları ve bağ lezyonları. Tenisçi ve golfçü dirseği. Kalça kireçlenmeleri, burkulma ve gerilemeleri, kalça avasküler nekrozu. Omuz ağrıları, bursit, tendinit, sıkışma sendromları, donuk omuz. Nöropatiler; karpal ve tarsal tünel sendromları, siyatik nöropati, huzursuz bacak sendromu” dedi.

Uzmanlar Uygulamalı

Proloterapi genel anestezi uygulanması ve hastanede yatmayı gerektirmeyen bir tedavi türüdür. Kurt “Proloterapi genellikle güvenli olarak kabul edilir. Mevcut araştırmalar son derece olumlu sonuçlar göstermiştir. Nadir durumlarda, tedaviden sonra enfeksiyon oluşabilir. Enfeksiyon belirtileri ağrı ve ateşi içerir. Bu durumda tedavi için hastaya antibiyotik verilir. Proloterapi tedavisinde en büyük risk, bir sinire çok yakın yapılan enjeksiyondan kaynaklanan sinir hasarıdır. Proloterapi tedavilerini yalnızca eğitimli bir hekimden almak oluşabilecek riskleri minimum seviyeye indirecektir“ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat