Gündem

Prof. Dr. Şervan Gökhan: “Bakıcı Fiyatlarına İnsanlar Yetişemiyor”

Çalışan annelerin en çok sorun yaşadığı durumlardan biri de bakıcı problemidir. Bakıcı ücretlerinde en temel unsur asgari ücret tutarlarıdır. 2022 Temmuz asgari ücret zammı ile birlikte 4.253 TL olan asgari ücret 5.550TL olarak güncellendi.

Açıklanan asgari ücret ile birlikte tam zamanlı çalışan bir bakıcının minimum maaşı da 5.550 TL oldu. Yani, çalışan bir annenin çocuğuna bakıcı tutması demek maaşının yarısından fazlasının sadece bakıcı ücreti olarak eksilmesi anlamına gelmektedir.

Türkiye’de ortalama bakıcı ücretleri, bebek & çocuk bakıcısı gündüzlü ise 6.000 TL, yatılı ise 7.500 TL civarındadır. Yarım gün bakıcı ücreti ise  2.200-2380 arasında değişkenlik göstermektedir.

“Sosyal devlet olmanın gereği budur”

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Prof. Dr. Şervan Gökhan, bakıcı fiyatlarına insanların yetişemediğini, yeni doğum yapan çalışan annelere 2 yıl tam ücretli izin  ya da bakıcı ücreti için ciddi bir maddi destek verilmesi gerektiğini ve sosyal devlet olmanın gereği bu olduğunu ifade etti.

Bir Yorum

  1. uzaktan esnek çalışmayı pandemi öncesi yürürlüğe sürmeye korkuyorlardı, pandemi geldi daha fazlasını yürürülüğe koydurdu, zorla. Hükümet artık uzaktan esnek çalışmada Pandeminin gösterdiği cesaretle rahatça yürürlüğe koyabilir, uzaktan esnek dönüşümlü çalışmayı

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu