Sağlık Makaleleri

Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

Portakal yağı, Anti-inflamatuar, anti-mikrobiyal ve haşere caydırıcı özelliklere sahiptir. Aynı zamanda bilişsel işlevi de geliştirebilir. Ayrıca büyük gözeneklerin küçülmesine de yardımcı olabilir. Kaygı için doğal bir çare arıyorsanız, portakal yağını deneyin! Bu uçucu yağ, doğal gıda mağazalarında yaygın olarak bulunur.

portakal yağının faydaları

Portakal Yağının Faydaları

Portakal yağının iltihabı hafifletmek isteyenler için birçok faydası vardır. Aromaterapi ve masaj da dahil olmak üzere cilt sorunlarını hafifletmek için çeşitli şekillerde kullanılır. Losyonlara ve vücut yıkamalarına da eklenebilir. Cilt üzerinde kullanmadan önce bir taşıyıcı yağda seyreltmeniz önerilir.

Portakal esansiyel yağlarının hem cilt hem de zihin için çeşitli faydaları vardır. Portakal, gezegende en çok üretilen narenciye meyvelerinden biridir. Tüm narenciye meyvelerinin yaklaşık yüzde 50’sini oluştururlar.

portakal yağının faydaları

Anti-mikrobiyal özellikler

Portakal meyvelerinden elde edilen uçucu bir yağ olan portakal yağı, umut verici anti-mikrobiyal özellikler göstermiştir. Antimikrobiyal aktivitesi, dört gıda kaynaklı patojene karşı bir disk difüzyon yöntemi kullanılarak araştırıldı. Sonuçlar, çap olarak beş ila yirmi mikrometre arasında inhibisyon bölgeleri gösterdi. En önemli inhibisyon 10x konsantrasyonunda B. cereus ile, ardından 20x konsantrasyonunda S. aureus ile görüldü. İlginç bir şekilde, dört yağın tümü, gentamisin ile karşılaştırılabilir bir konsantrasyonda B. cereus ve S. aureus için en az 5 mm’lik engelleyici bölgelere sahipti.

Portakal yağının anti-mikrobiyal özellikleri, yaygın bir gıda zehirlenmesi bakterisi olan E. coli üzerindeki etkilerini inceleyen bir çalışmada da değerlendirildi. Araştırmacılar, yağın, buzdolabı sıcaklıklarında bile yüzde bir ve daha düşük bir konsantrasyonda E. coli’nin büyümesini engellediğini buldu. Ayrıca portakal yağı, antibiyotiğe dirençli staph bakterileri üzerinde benzer bir anti-mikrobiyal etki gösterdi. Her iki çalışmada da, düşük konsantrasyonlarda portakal yağı, kültürlenmiş hücrelere zarar vermeden bakterileri öldürdü.

portakal yağının faydaları

Zararlı caydırıcı özellikler

Portakal yağı, larva öldürücü özelliklere sahip olan limonen adlı bir kimyasal içerir. Bununla birlikte, kimyasalın bazı insanlarda cilt hassasiyetine neden olduğu bulunmuştur. Ciltteki koruyucu yağları çözdüğü için uygularken koruyucu eldiven giyilmesi gerekir.

Portakal yağı, temastan dakikalar sonra böcekleri öldüren güçlü bir sinir toksini olan d-limonen içerir. Bu kimyasal insanlar için güvenlidir ve portakallarda ve diğer turunçgillerde doğal olarak bulunur. Ayrıca gıda ve kozmetikte koku ve aroma maddesi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Anti-böcek aktivitesi, onu popüler bir doğal haşere caydırıcı yapar.

Büyük gözenekleri azaltır

Büyük gözeneklerden muzdaripseniz, bıçak altına yatmadan bunları nasıl azaltabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Uçucu yağlar da dahil olmak üzere bu sorun için çeşitli çözümler vardır. Bu yağlar, özel iyileştirici özelliklere sahip oldukça konsantre bitki özleridir. Bu yağlar, açık gözeneklerden arınmış daha pürüzsüz, daha eşit bir cilt elde etmenize yardımcı olabilir.

Portakal yağı, büyük gözenekler için harika bir topikal tedavidir. Doğal bir yüz peelingi veya kremi oluşturmak için taşıyıcı yağlarla karıştırılabilir. Cilt sağlığını geliştirmek ve akne oluşumlarını azaltmak için banyoya veya vücut yıkamaya da eklenebilir. Portakal yağı ve ham şekerle de yüz maskeleri yapabilirsiniz. Yağ aynı zamanda etkili bir doğal koku olarak da çalışır, bu nedenle vücut yıkamalarına ve dudak balsamına eklenebilir.

portakal yağının faydaları

Ciltteki mikroplara karşı etkilidir

Portakal yağı, ciltteki mikroplara karşı etki eden doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Güçlü bir antimikrobiyaldir ve 22 farklı bakteri suşuna karşı etkili olduğu gösterilmiştir. Personel Sağlık Listeria ve E. coli’ye karşı da etkilidir. Diğer antimikrobiyal uçucu yağlarla sinerjik bir etkiye sahiptir.

Portakal yağının ana bileşenleri d-limonen ve mirsendir. Narenciye EO’ları, doğal antimikrobiyaller olarak hareket etme potansiyeli sunar. Portakal yağı, cilt sağlığını iyileştirmek ve çeşitli enfeksiyonlara karşı korumak için topikal kremlerde kullanılabilir.

Sindirim rahatsızlığını yatıştırır

Portakal yağı ve zencefil gibi uçucu yağlar çeşitli faydalara sahiptir ve sindirim rahatsızlığını yatıştırmak için kullanılabilir. Bu yağlar güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve antibakteriyel ve anti-fungal özelliklere sahiptir, bu da onları üzgün mideleri yatıştırmak için ideal hale getirir. Ayrıca ishal semptomlarını hafifletmek için de faydalıdırlar.

Portakal esansiyel yağı, sindirim sistemini sakinleştirmede en etkili yağlardan biri olarak kabul edilir. Narenciye aroması hem ferahlatıcı hem de sakinleştiricidir. Aynı zamanda bir antidepresan görevi görebilir ve sinir sistemi içinde dengeyi sağlayabilir. Karaciğer ve midede biriken durgun Qi enerjisini dolaştırırken, gerginliği ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat