Gündem

Dünyaca Tanınan Pop Şarkıcısı Justin Bieber Yüz Felcine Yakalandı! Felcin Nedeni Ortaya Çıktı

Ünlü pop yıldızı Justin Bieber’da yüz felcine sebep olan Ramsay Hunt Sendromunun nedeni bilindik. Bu sendroma çocukken yakaladığımız suçiçeği virüsü neden olur. Suçiçeğini yeneriz, ancak virüs vücutta kalır ve bağışıklık sistemi zayıfladığında yeniden ortaya çıkar.

Kanadalı pop yıldızı Justin Bieber, 10 Haziran’da bir videoda nadir görülen bir yüz felci geçirdiğini ve bunun sonucunda dünya tur konserinin geri kalanını iptal etmek zorunda kaldığını duyurdu. Virüsün neden olduğu Ramsay Hunt Sendromu (RHS) olarak isimlendiren bu durumun etkileri Bieber’ın Instagram’da yayınladığı bir videoda net bir şekilde görüldü. Şarkıcının ne kadar zamanda iyileşeceği henüz bilinmiyor, ancak RHS, varicella zoster  virüsü  adı verilen bir virüs etkinliğini gösteriyor.

 

Virüsün Sebep Olduğu Hastalıklar

Virüs iki bilindik hastalığa sebebiyet veriyor; suçiçeği ve zonaya neden olur. Bu sendromu olan herkes çocukken suçiçeği geçirmiştir. Vücudunuz bu virüsü yense bile, virüs sinirlerde hareketsiz bir şekilde hayatta kalabilir. Bir süre sonra VZV’yi yeniden etkinleştiriyor.

Doktorlar, suçiçeği ya da zona hastalığı olmayan kişilerin virüsü RHS’li kişilerin yaralarından kapabileceği konusunda uyarıyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Ulusal Nadir Hastalıklar Örgütü, 100.000 kişiden 5’inde görüldüğünü söyler. Tedaviler arasında antiviraller, steroidler, ağrı kesiciler ve yüz egzersizi bulunur.

2 26
justin bieber

Uzmanlatr hastalıkla ilgili şunları söylüyor; Yıllardır ganglionlarda latent olan VZV, özellikle bağışıklığı zayıflamış kişilerde suçiçeği virüsünün yeniden aktif hale gelmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır.  Kulakların içinde ve etrafında kabarcıklar ve yüksek kulak ağrısı oluşur. Yüz felci, tat alma duyusu, kulak çınlaması, hiperakuzi yani normalden daha yüksek ses algısı veya işitme ve gözyaşında azalma hakimdir. Denge sinirini etkilemesiyle baş dönmesi görülebilir. Tedavi edilmediği takdirde diğer sinirlere ve beyin kan damarlarını tetikler. Bu kişilerin bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye özel önem vermeleri gerekmektedir.

Justin Bieber Kimdir?

Justin Bieber, 1 Mart 1994’te Stratford, Ontario, Kanada’da dünyaya geldi. Ailesi hiç evlenmemişti ve annesi 17 yaşında iken hamile kaldı. Ancak oğullarının profesyonel ve psikolojik gelişimi nedeniyle samimi bir dostluk sürdürdüler. Birçok düşük gelirli işte çalışan Mallete, Justin Bieber’ı tek başına büyüttü. Bieber yerel bir şarkı yarışmasında Ne-Yo’nun “So Sick” şarkısını seslendirdi ve ikinci olmuştur. Youtube’a Bieber’ın yaptığı performansları yüklendikçe ünü artmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu