Gündem

Parmak Ucundan Alınan Kanla ‘Alzheimer’ Daha Erken Teşhis Edilecek!

Amsterdam’da düzenlenen Alzheimer Derneği Uluslararası Konferansı’nda yayımlanan araştırma sonucuna göre, araştırmacılar, parmak ucundan alınan kan örneği ile ‘Alzheimer’ hastalığının erken teşhis edilmesinin mümkün olabileceğini ortaya çıkardı. Alzheimer Derneği Uluslararası Konferansı’nda yayımlanan araştırmaya göre, İsveç’te araştırmacılar, 17 farklı birinci basamak sağlık tesisinde kalan 307 orta yaşlı ve yaşlı hastanın verilerini inceledi. İlk olarak doktorlar tam kapsamlı bir hastanede katılımcıları muayene ettikten sonra teşhis koydu. İkinci aşamada ise araştırmacılar, Alzheimer hastalarının beyninde bulunan “amyloid beta” proteini ve merkezi sinir sisteminde bulunan “tau” proteinine sahip olup olmadığını anlamak için katılımcılardan kan örneği talep etti. Katılımcılar, daha sonra hafızlarının incelenmesi için kapsamlı klinik muayeneden geçirildi.

İncelemelerin sonunda doktorlar, katılımcıların yaklaşık yüzde 55’inin Alzheimer ya da Alzheimer ilişkili hastalığa sahip olduğunu saptarken, ikinci aşamada istenen kan tahlilinde doktor teşhisine kıyasla Alzheimer hastalığı yüzde 85 daha doğru tespit edildi. Söz konusu araştırmada, kan testlerinin, Alzheimer’a daha hızlı ve doğru teşhis konulmasına yardımcı olabileceği saptandı. İsveç Göteborg Üniversitesi Psikiyatri ve Nörokimya Bölümü’nden Hanna Huber, diyabet hastalarının düzenli olarak parmak ucu kan şekeri ölçümü yapması gibi Alzheimer hastalığının teşhisi için de benzer kan testinin evde kolayca yapılabileceğini ifade etti. Huber, parmak ucundan alınan kan örneğinin, hastalığın erken teşhisine yardımcı olmasının dışında hastalık sürecinde de Alzheimer hastalığının ilerlemesinin daha iyi takip edilmesini sağlayacağını kaydetti.

İsveç’teki Lund Üniversitesinden baş araştırmacı Sebastian Palmqvist  “Doğru teşhis araçlarının bulunmaması nedeniyle, birinci basamak doktorlarının bilişsel bozukluğu olan hastalar arasında bile Alzheimer hastalığını teşhis etmesi, şu anda çok zor.” dedi. (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu