Gündem

Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası (ÖSS), adından da anlaşılacağı gibi tamamen kişiye özel ve isteğe bağlı hazırlanan bir sigorta türüdür. Özel sağlık sigortası; kişiye özel poliçe imzalandıktan sonra, meydana gelebilecek hastalıklar, ani kazalar, beklenmedik yaralanmalar, büyük ya da küçük sağlık sorunlarının yaşanması durumunda sağlık masraflarınızı teminat altına almanıza imkan tanır. Beklenmedik bir sağlık problemi ile karşılaştığınızda bütün tanı, yapılması gereken testler, tedavi ve medikal giderleriniz özel sağlık sigortası tarafından karşılanır. Bunun yanı sıra ise, SGK’lı işiniz varsa bile bütçenize uygun şekilde anlaşmalı özel sağlık kurumlarından hizmet almanızı mümkün kılar.

özel sağlık sigortası hakkında bilmeniz gerekenler

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar

Özel sağlık sigortasının kapsayıcılığı kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Ancak aylık ödemeniz gereken miktarı arttırarak kapsamını dilediğiniz kadar genişletebilirsiniz.

“Özel sağlık sigortasının kapsamı nedir?” sorusuna verilecek öne çıkan cevaplar ise;

 • Özel veya genel şartlar doğrultusunda kapsayıcılığı genişletilebilir.
 • Özel sağlık sigortası, teminatta yer alan şartlar doğrultusunda sağlık masraflarınızı karşılar.
 • Özel şartlar kapsamı ile alakalı teminata sahip olunması durumunda ülke dışına çıktığınızda bile rahatlıkla sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.
 • Teminat sözleşmesine ek maddeler eklenebilir. Ek teminatlar sayesinde fizik tedavi, ameliyat, doğum ya da evde tedavi gibi özel talepler özel sağlık sigortası kapsamına dahil edilebilir.
 • Halihazırda mevcut olmayan ama gelecekte olabilecek tüm hastalık riskleri, özel şartlar sayesinde sigorta kapsamına dahil edilebilir.
 • ÖSS ayakta ya da yatarak tedavi giderlerinin teminatlarını da içerir.

Bu aşamada hatırlatmamız gereken diğer önemli nokta ise; özel sağlık sigortası ile tamamlayıcı sağlık sigortasını birbiriyle karıştırmamanız gerektiğidir. Özel sağlık sigortası; teminatta yer alan kapsamlar doğrultusunda masraflarınızı karşılar. Örnek vermek gerekirse; ayakta tedavi sürecinde, sağlık hizmetinin %70’ini sigorta şirketiniz ödüyorsa %30’unu sizin karşılamanız gerekir. Tamamlayıcı sağlık sigortası ise; yine kendinizin ödemesi gereken, tedavi masraflarını teminatlar kapsamında karşılar ve böylece ek olarak ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

özel sağlık sigortası hakkında bilmeniz gerekenler

Özel Sağlık Sigortası Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Özel sağlık sigortası kulağa lüks bir harcamaymış gibi geliyorsa da uzun vadede getirileri düşünüldüğünde oldukça önemlidir. Daha iyi ve hızlı sağlık hizmeti almanın yanı sıra yaşam kalitenizi de güvence altına almanıza imkan yaratır. Eğer özel sağlık sigortası yaptırmayı düşünüyorsanız ya da karar verdiyseniz, öncesinde bazı püf noktalarını bilmenizde yarar var.

İşte özel sağlık sigortası hakkında bilmeniz gerekenler ve süreçte yol gösterebilecek önemli bilgiler…

 • İlk adımda neye ihtiyacınız olduğunu net ve eksiz bir şekilde tespit etmeniz gerekir. Tüm imkanlarınızı göz önünde tutarak karar vermelisiniz.
 • Anlaşma sağlanmadan önce özel sağlık sigortası şirketinin sektörel konumunu devlete bağlı resmi kurumlardan araştırmalısınız.
 • Ayrıca sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu sağlık kuruluşları hakkında detaylı bilgiye sahip olmalısınız.
 • Poliçeniz düzenlenirken doğru ve eksiksiz bilgi vermeye dikkat etmelisiniz. Aksi durumda özel sağlık sigortası anlaşmanız feshedilebilir ya da ekstra prim ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 • Özel sağlık sigortası teklifi yapılırken ödeyeceğiniz ücretleri ve alınacak hizmetleri oldukça dikkatli okumalısınız.
 • Sunulan sağlık hizmetlerini direkt etkileyecek bütün etkenleri detaylı bir şekilde incelemelisiniz.
 • Poliçenizde yer alan belirli sağlık sorunlarında sigorta şirketi tarafından bekleme süresi uygulanabilir. Bu süre genelle 1 yıl sürer ve ilk poliçe dönemini kapsar.
 • İlk prim ödemesi gerçekleşmeden özel sağlık sigortası başlamaz. İlk 30 gün içinde ödeme yapılmazsa, hukuki olarak sözleşme iptal edilebilir.
 • Yaşam boyu özel sağlık sigortası yenileme garantisi almak oldukça faydalıdır.
 • Özel sağlık sigortası giderlerinde sizin ve bakmakla sorumlu olduğunuz kişilerin primi üstünden gelir vergisi iadesi almaya hakkınız vardır.
 • 18 yaşını doldurmuş herkes bireysel özel sağlık sigortasından yararlanabilir.
 • Özel sağlık sigortası yaptırmadan önce olası bütün riskleri göz önünde bulundurmalısınız. Kanser ya da başka riskli sağlık sorunları meydana geldiğinde ve poliçe yenilenmesi halinde ek prim ya da kısıt uygulanıp uygulanmadığını öğrenmelisiniz.
 • Özel sağlık sigortası yaptırmadan önce ödenecek tutarın miktarından ziyade anlaşmalı hastane kapsamına bakmalısınız.

özel sağlık sigortası hakkında bilmeniz gerekenler

Özel Sağlık Sigortası Fiyatları 2022

Özel sağlık sigortası fiyatları, sigortayı yaptıracak kişinin sağlık durumuna, evli olup olmadığına, yaşına, cinsiyetine, geçmiş sağlık öyküsüne ve özel sağlık sigortasının geçerli olduğu özel hastane tercihine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bunların yanı sıra teminatların içeriğini genişletip ek kapsamlar eklemek de özel sağlık sigortası poliçe ücretlendirmelerine yansıyacaktır.

En uygun özel sağlık sigortası teklifini almak için https://www.e-sigortam.com/’dan yararlanabilir ve web sitemiz üzerinden başvuru yapma hakkına erişebilirsiniz. Beklentilerinize ve bütçenize en uygun poliçeye ulaşabilmeniz için sizlere en iyi şartlarda özel sağlık sigortasından faydalanma fırsatı sunmaya devam ediyoruz. Tüm merak ettiklerinizi ve detayları öğrenebileceğiniz uzmanlarımıza, 7/24 0850 848 52 52 müşteri hizmetleri numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu