Gündem

Noter Çalışma Saatleri 2023

Noter çalışma saatlerinin 2023 yılında nasıl olduğu her ay on binlerce insan tarafından araştırılır çünkü insanlar birçok farklı nedenle notere gitme ihtiyacı duyabilir. Ayrıca notere gitmeyi gerektiren durumların bir kısmı acil olduğu için bu kurumun çalışma saatleri çok önemlidir.

Örneğin bir sağlık sorunu nedeniyle aracını acilen satmak isteyen ve alıcı da bulan birisi için noterlerin çalışma saatleri son derece kritik bir konu haline gelebilir. Çünkü bu tür kurumların çalışma takvimi vatandaşların acil işlemlerinin birkaç gün ertelemesine neden olabilir.

Bu haberimizde noterin ne olduğu, hangi durumlarda noterlere ihtiyaç duyulduğu ve özellikle acil olarak satış gibi işlemler nedeniyle noterlere ihtiyaç duyan kişiler için 2023 yılı güncel noter saatleri ele alınmıştır.

noter çalışma saatleri 2023

Neden Noterlere İhtiyaç Duyulur?

Vatandaşlar birçok farklı nedenle noterlere ihtiyaç duyabilse de noter ziyareti en çok şu sebeplerle yapılır:

 • Gayrimenkul ve araç satışı için sözleşme gerçekleştirmek
 • Resmi makamlar tarafından düzenlenen diploma gibi belgeleri onaylatmak
 • İhbarname ve ihtarname göndermek
 • Bir başkasına özel bir konuda ya da genel bir vekaletname vermek
 • Çeviri belgelerin yasallığını onaylatmak
 • Tutanak yoluyla dijital verilerin tespitini sağlamak
 • Mirasçılık belgesi düzenlemek
 • Terk eden eşin ortak konuta davet edilmesini sağlamak
 • Ticari defterleri onaylamak

Ayrıca vatandaşlar noterde kanuni herhangi bir işlemin aslını ya da örneğini çıkartabilir. Yani noterlerin geniş bir çalışma alanı söz konusudur.

Noter Çalışma Saatleri Neden Önemli?

Vatandaşlar bazen çok acil şekilde noter işlemlerine ihtiyaç duyabilir. Örneğin yurt dışından Türkiye’deki bir kuruma başvuru yapması gereken bir vatandaşın bu durumdan son gün haberi olabilir ve acilen Türkiye’deki bir akrabasına vekalet vermesi gerekebilir.

Bu nedenle noterlerin çalışma saatlerini bilmek çok önemlidir. Ayrıca vatandaşların acil işlemleri için nöbetçi noterlik uygulamasından haber olması gerekir.

Her şehirde acil ihtiyacı olan vatandaşlara hizmet vermek üzere hata sonları için nöbetçi noterler atanır. Dolayısıyla vatandaşların hafta sonları da noterlik işlemlerini gerçekleştirmesi mümkün olabilir.

Fakat gece vakitlerinde çalışan bir noter bulmak mümkün değildir. Nöbetçi noterler de dahil olmak üzere hiçbir noter geceleri hizmet vermez. Yani vatandaşların işlemlerini gündüz vakitlerinde halletmeleri gerekir.

noter çalışma saatleri 2023

Güncel Noter Çalışma Saatleri 2023

Noter çalışma saatleri ülkedeki saat uygulamalarına bağlı olarak bazen değişiklik gösterebilse de genellikle şöyledir:

 • İşbaşı: 09.00
 • Öğle tatili: 12.00-13.00 veya 12.30-13.30
 • Mesai sonu: 17.00

Hafta sonları noterler çalışmaz. Ancak nöbetçi noterler, cumartesi günleri 10.00 ile 16.00 arasında ve pazar günleri 10.00 ile 14.00 arasında hizmet verir. Bazı nöbetçi noterler, pazar günleri de 16.00’a kadar hizmet verebilir.

Nöbetçi noterlerin kesin çalışma saatlerini öğrenmek için bölgedeki nöbetçi noterliğin iletişim bilgileri bulunabilir ve doğrudan nöbetçi noterle iletişime geçilebilir.

Nöbetçi Noter Nasıl Öğrenilir?

Nöbetçi noterlerin güncel listesine Türkiye Noterler Birliğinin internet sitesi olan https://portal.tnb.org.tr/ adresinden ulaşılabilir.

Her şehirde mutlaka bir ya daha çok nöbetçi noter görevlendirildiği için hafta sonu noterde işlem yapmak isteyen vatandaşlar söz konusu listeden yaşadıkları şehri ve ilçeyi seçerek görevli nöbetçi noterlerin bir listesine ulaşabilir.

Fakat nöbetçi noterlerin hafta sonu çalışma saatlerinin hafta içi çalışma saatlerinden ayrı olduğu ve saat 10.00 itibarıyla işbaşı yaptığı unutulmamalıdır. Ayrıca hafta sonu işlem yapmak isteyen vatandaşların geç vakte kalmaması ve 16.00 öncesi işlemlerini tamamlamaları gerekir. Hatta bazı noterliklerin pazar günleri sadece 14.00’a kadar hizmet verdiği gözden kaçırılmamalıdır.

Nöbetçi Noter Gece Çalışır mı?

Nöbetçi noterler hiçbir koşulda geceleri hizmet vermezler. Bazı vatandaşlar, “nöbetçi” kavramı nedeniyle noterlerin geceleri de hizmet verdiğini düşünerek işlerini aksatabilir. Oysa bu kavram, hafta sonu çok kısıtlı saatlerde ve yalnızca 4 ile 6 saat arasında hizmet veren noterleri tanımlamak için kullanılır.

Ayrıca hafta sonu ve özellikle pazar günleri insanların tatil günleri olduğu için noterlerin çok daha kalabalık olabileceğini gözden kaçırmamak gerekir.

Bu nedenle işlemlerini hafta sonu tamamlamak isteyen kişilerin açılış vakti olan 10.00 itibarıyla noterleri ziyaret etmeleri ve öğleden sonraya kalmamaları tavsiye edilir. Hafta içi ise yine sıra olma ihtimaline karşılık en geç kapanış vaktinden bir saat önce noterde olmak gerekir.

Bazen kapanış vaktine yakın notere giden kişilerin işlemleri tamamlanmayabilir ve ertesi güne kalabilir. Noterde işi olan kişilerin işlerini aksatmamak adına planlarını bu ihtimal çerçevesinde yapmaları gerekir.

noter çalışma saatleri 2023

Noter Olmadan Araç Satışı Yapılabilir mi?

Noter olmadan araç satışı yapmak pekala mümkündür ancak asla güvenilir ve tavsiye edilen bir yöntem değildir. Çünkü noter sözleşmesi olmadığı takdirde aracı fiilen satın alan kişi aslında hukuken satış olmaz ve aracın sonradan karıştığı suçlar ve cezalar satıcının üzerine kalabilir. Üstelik bu tür durumlarda aracın satıldığını ispatlamak son derece güçtür.

Bu nedenle ne kadar acil de olsa noter olmadan satış işlemi yapılmamalıdır. Zaten hafta sonu nöbetçi noterler çalıştığı için işlem, en geç bir gün sonraki gün tamamlanabilir.

Bazen kötü niyetli alıcı ya da satıcılar çok cazip fiyat teklifleri sunarak karşı tarafı satışın acil olduğuna ve bu nedenle noteri bekleyemeyeceğine ikna etmeye çalışabilir. Böyle bir teklif kesinlikle kabul edilmemeli ve satış işlemi ne pahasına olursa olsun noter huzurunda ve hukuki bir şekilde tamamlanmalıdır.

Aradığınız tüm mevzuat haberleri ve personel sağlık gelişmelerini kesintisiz takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu