Gündem

Murat Vilken: Hemşirelere “Ben Salağım” Yazdıran Başhekim Bir Daha Yönetici Olamayacak! Hiçbir İdareci Çalışana Mobbing Uygulayamaz

Geçtiğimiz aylarda Antalya Kumluca ilçesinde 2 hemşireye A4 kağıdına “ Ben salağım “ yazısı yazdırmıştı. Kumluca Devlet Hastanesi’nde yaşanan olayda bir başhekim iki hemşireye görev yeri terk cezası olarak A-4 kâğıdına 500 kere, “Ben salağım servisimden başka servise gittim” yazdırmıştı. Başhekim olayın medyaya yansıması sonrasında görevden alınmıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olayların medyaya yansıması sonrasında, “Antalya Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi görevinden uzaklaştırıldı. Hakkında disiplin soruşturması başlatılan Başhekimin sözleşmesi feshedilerek görevine son verilmiştir. Böyle bir davranışı kabul etmemiz mümkün değildir” demişti.

Bakanlık müfettişleri Başhekim Uzman Doktor A. A. hakkında yürütülen soruşturmayı tamamladı. Soruşturma sonucunda başhekim A ‘Amirine veya mahiyetindekilere karşı küçük düşürücü davranışta bulunmak’ fiilinden 60 ihtar puan ceza verildi ve görev yeri değiştirildi. Bu ceza puanına göre Alkan, meslek hayatı boyunca bir daha yöneticilik yapamayacak.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Murat Vilken, hiçbir idareci ve yöneticinin çalışana mobbing uygulayamayacağını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Hiç bir idareci veya yönetici, çalışana mobbing uygulayamaz. Böyle bir yetkisi ve hakkı yoktur. Yapan kim olursa olsun, peşini de bırakmayız. Antalya Kumluca’da iki hemşireye ceza olarak 500 kere ‘Ben salağım’ yazdıran Başhekim uzman Ayşegül Alkan hakkında açılan soruşturmada 60 ihtar puan ceza verildi ve görev yeri değiştirildi. Amirine veya mahiyetindekilere karşı küçük düşürücü davranışta bulunmak fiilinden 60 ihtar puan ceza verilerek görev yeri değiştirildi ve bir daha yöneticilik yapamayacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu