Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrısı yaşıyorsanız, onu tedavi etmenin ilk adımı nedenini belirlemektir. Birçok ağrı türü, farklı yiyecekler veya ilaçlarla giderilebilir. Belirli semptomlarınıza bağlı olarak, doktorunuz belirli bir diyet reçete edebilir veya oruç tutmayı önerebilir. Doktorunuz ayrıca, her ikisi de ağrıyı daha da kötüleştirebilecek alkol veya kafeinden uzak durmanızı tavsiye edebilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, ağrılarınızı tedavi etmenin en iyi yolu, berrak sıvılarla başlamak ve hafif yiyeceklere geçmektir. Reçetesiz satılan antasitler de bazı ağrı türlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

İçindekiler

Sıcak su

Sıcak su içmek mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Sıcak su içmek de vücudunuzun nemli kalmasına yardımcı olur. Ayrıca krampları hafifletmeye yardımcı olur ve kaslarınızı gevşetir. Ağrıyı hafifletmek için suyunuza papatya çayı veya zencefil parçaları ekleyebilirsiniz. Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve üst sindirim sisteminizdeki düz kasları gevşetir. Ayrıca sindirimi iyileştirir ve kramplardan kaynaklanan ağrıyı azaltır.

Zencefil kökü yatıştırıcı özellikler içerir ve mide rahatsızlığını gidermek için harikadır. Zencefil çayı yapmak için kökü kullanabilir veya içmek için biraz suya rendeleyebilirsiniz. Zencefil pastil veya tentür şeklinde de tüketilebilir. Zencefil bazı küçük yan etkilere neden olabilir, bu yüzden dikkatli kullanın. Papatya, iltihap önleyici özelliklere sahiptir ve mideyi yatıştırır. Ayrıca yiyecekleri parçalamaya yardımcı olan ve iltihabı hafifleten safra içerir. Mide ağrılarını yatıştırmak için başka bir seçenek de bir ısıtma yastığıdır.

Mide ağrısını tedavi etmenin bir başka basit yolu da ılık bir banyo yapmaktır. Sıcak bir banyo, mide bölgesini ve vücudun geri kalanını rahatlatmaya yardımcı olur. Güzel bir ılık banyo 15 ila 20 dakika sürmelidir. Sindirim sorunlarına yardımcı olabileceğinden, yeterince uyumak da önemlidir. Yeterince dinlenerek vücudunuz kendini daha iyi iyileştirebilir ve mide ağrılarını hafifletebilir.

mide ağrısına ne i̇yi gelir?

Zencefil kökü

Zencefil kökü, mide ağrıları için doğanın en iyi ilaçlarından biridir. Sindirimi iyileştiren ve asitliği azaltan aktif bileşikler içerir. Ayrıca göğüs ağrısını yatıştırır ve gastrointestinal sistemin hareketliliğini artırır. Ayrıca yemekten sonra mide asidinin yemek borusuna akışını azaltmaya yardımcı olabilir.

Ağrınızı geçirmek için zencefil çayı içebilir veya zencefil dilimleri yiyebilirsiniz. Ancak bunun için taze kök tavsiye edilir. Midenizi sakinleştirmeye yardımcı olan zencefil suyu da içebilirsiniz. Karın ağrınız şiddetli ise, bir sağlık uzmanına gitmelisiniz. Ayrıca zencefil rendelemekten kaçınmalısınız çünkü bu çayın tadını etkileyebilir. Taze zencefil kökü sıcak suda daha fazla çözünür.

Zencefil, Güneydoğu Asya ve Hindistan’da binlerce yıldır kullanılan geleneksel bir ilaçtır. İyileştirici özellikleri iyi belgelenmiştir ve çok çeşitli koşulların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Zencefil keskin tadına rağmen mide ağrısını yatıştırmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca kalp hastalığı, mide bulantısı ve vertigo gibi diğer durumlara da yardımcı olabilir.

Papatya çayı

Papatya çayı sindirim sisteminiz için faydalıdır ve özellikle mide ağrılarına faydalıdır. Papatya çayının acı bileşenleri sindirim enzimlerinin üretimini uyarır. Bu enzimler yediğiniz yiyecekleri parçalar ve besinleri emer. Papatya ayrıca sindirim sisteminde gaz ve şişkinliğin parçalanmasına yardımcı olan gaz giderici özellikler içerir.

Araştırmalar papatya çayı içmenin kalp sağlığını iyileştirebileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, papatyanın faydalarını kanıtlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bitki, çeşitli gastrointestinal rahatsızlıklar için yaygın olarak kullanılır ve özellikle mide ağrıları için yararlıdır. Ayrıca mideyi rahatlatır ve bağırsak kaslarını gevşetir. Asit çıkışını azaltmada, mukus salgısını artırmada ve lökotrien üretimini azaltmada da etkilidir.

Papatya mide ekşimesi tedavisinde de faydalıdır. Bu durum, mide çok asidik hale geldiğinde ve asit yemek borusuna sıçradığında ortaya çıkar. Güçlü bir iltihap önleyici olduğu için papatya çayı içmek midedeki asidin dengelenmesine yardımcı olabilir. Sindirim sisteminde iltihaplanma meydana geldiğinde midenin asidik içeriği artar ve şişkinlik ve ağrıya neden olur.

mide ağrısına ne i̇yi gelir?

Muz

Muz, mide ağrınızı hafifletebilecek sağlıklı, besleyici bir besindir. Ancak doktor kontrolü olmadan muz tüketmek mide-bağırsak rahatsızlığına neden olabilir. Bunun nedeni, muzların bağırsak hareketini tetikleyebilen ve karın ağrısına neden olabilen yüksek miktarda çözünür lif ve fruktoz içermesidir. Yüksek lifli bir diyete yeni başlayan kişilerin, ishali önlemek için zamanla muz alımını artırması veya daha fazla su içmesi gerekebilir. Yüksek lifli gıdalara karşı intoleransı olan kişiler, tükettikleri muz miktarını artırmadan önce bir sağlık kuruluşu tarafından test edilmelidir.

Muz çok besleyicidir ve yüksek miktarda lif ve potasyum içerir. Bu besinlere ek olarak, sindirimi de kolaydır. Bununla birlikte, mide ağrıları olan kişiler, bir mide-bağırsak bozukluğu veya alerjiyi ekarte etmek için bir doktora danışmalıdır. Ayrıca, muz ishale veya şiddetli karın kramplarına neden oluyorsa, şimdilik bunlardan kaçınılmalıdır.

Muz, vücudun sıvı dengesini düzenlemeye yardımcı olan potasyum ve lif içerir. Bu besinler, diğer gıdaların sindirimine yardımcı olur ve midede fazla su birikmesini önler. Muz aynı zamanda elma ve turunçgillerde bulunan bir bitki lifi olan pektin için harika bir kaynaktır. Pektin düzenli tüketildiğinde bağırsak fonksiyonunu iyileştirir ve gaz oluşumunu engeller.

Pirinç

Pirinç, sindiriminiz için iyidir ve ağrıyan midenizi yatıştırır. Pirinçteki nişasta midenizin astarını kaplar ve daha çabuk iyi hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca sindirime yardımcı olan ve kabızlığı gideren bir enzim olan papain içerir. Ayrıca ishal tedavisinde de faydalıdır. Karbonhidrat ve lif içeren ve aynı zamanda kötü bir mide gününe iyi gelen yulafları da deneyebilirsiniz.

Krakerler, kolayca sindirilebildikleri ve mideyi yatıştırmaya yardımcı olabildikleri için başka bir mükemmel seçimdir. Ayrıca mide asidini emerler ve aynı zamanda iyi bir kalori kaynağıdırlar. Krakerler yatıştırıcı özellikleri nedeniyle yüzyıllardır kullanılsa da, yüksek tansiyonunuz varsa bu iyi bir fikir değildir.

Pirinç sindirimi kolaydır. Beyaz pirinç, düşük lif içeriğine sahiptir, bu da onu sindirim sistemi için iyi yapar. Ayrıca parazitleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve dışkıları sıkılaştırabilir. Ek olarak, beyaz pirinç, ishal semptomlarını durdurmaya yardımcı olabilecek pektin içerir. Düşük lif içeriğine rağmen, beyaz pirinç bol miktarda besin içerir.

Elma püresi

Elma püresi, mide ağrısını yatıştırmanın mükemmel bir yoludur. Düşük şeker içerir ve sindirim sistemi üzerinde çok hassastır. Ayrıca sıvıları emmeye yardımcı olacak liflere sahiptir. Ancak elma püresinin sadece ölçülü olarak tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Çok sık alınırsa ters etki yapabilir.

Şekersiz çeşitleri seçmek en iyisi olabilir. Ticari sağlık ağı versiyonlar genellikle ilave şeker ve kalori içerir. Etiketi okuduğunuzdan ve düşük şeker içeriğine sahip olanları seçtiğinizden emin olun. Dilerseniz şekersiz çeşitleri de tercih edebilirsiniz. Bunlar daha az kaloriye sahip olabilir ancak daha az lif içerir.

Elma püresi de ishal olan kişiler için iyi bir seçimdir. Yatıştırıcı özellikleri sindirime yardımcı olur ve vücudunuzun bir hastalıkla savaşmasına yardımcı olur. Elma püresi, elektrolit görevi gören mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Sindirimi kolaydır ve önemli besinlerle doludur.

mide ağrısına ne i̇yi gelir?

Kraker

Krakerlerin özellikle hamile kadınlar için mide bulantısına iyi geldiğine inanılıyor. Sadece sindirimi kolay olmakla kalmaz, aynı zamanda keskin bir tat da içermezler. Bu, hamile kadınlar için bir avantajdır çünkü koku alma duyuları genellikle yüksektir. 2001 yılında 500 sağlık uzmanıyla yapılan bir araştırmaya göre, jinekologların %88,5’i bulantı ve kusmayı gidermek için kraker önermiştir.

Tuzlu krakerler, mide rahatsızlığını gidermek için harika bir başka besindir. Tuzlu krakerler nispeten yumuşaktır ve midenizi üzmezler. Önce bir tane yemeyi deneyin ve ağrınızı dindirmeye yardımcı olup olmadığına bakın. Eğer öyleyse, diğer yiyeceklere geçebilirsiniz.

Mide ağrılarıyla uğraşırken, hafif ve sindirimi kolay bir şeyler yemek en iyisidir. Sade kraker veya elma dilimleri yiyebilirsiniz. Bu gıdalar, mide rahatsızlığını yatıştırmaya yardımcı olan elektrolitler içerir. Mide bulantısı ve mide ağrısı için doğal bir çare olan zencefil de yiyebilirsiniz. Zencefil sindirimi uyarır ve mideyi sakinleştirmeye yardımcı olur. Zencefil aynı zamanda iyi bir bağışıklık güçlendirici besindir.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir