Sağlık Makaleleri

Mevsimsel Depresyon Karbonhidrat Tüketimini Artırıyor

Düşen hava sıcaklıkları ve gün ışığının azalmasının mevsimsel depresyona girmeye neden olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Dilek Memnun, bu zamanlarda çok sık görülen duygu durum değişimlerinin kısa süreli mutluluk sağlayan karbonhidratın tüketiminde artışa neden olarak, bağımlılık sağlayabileceğini belirtti.

Mevsimsel depresyonun kişide duygu değişimlerine neden olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Dilek Memnun, yaşanan duygu değişimleriyle baş edebilmek adına çeşitli önerilerde sundu. Memnun, mevsimsel depresyon dönemlerinde bireyde isteksizlik, mutsuzluk, umutsuzluk, yorgunluk, halsizlik, kaygılı düşüncelerde artma, uyku bozuklukları, az ya da çok uyku hali, iştah değişimleri, değersizlik, suçluluk hisleri, yaşama dair isteksizlik, pes etme gibi çeşitli duyguların gözlemlendiğini ifade etti.

Bu dönemlerde karbonhidrat yemenin kişiye çok cazip geldiğini ve kısa süreli mutluluk verdiğini de belirten Memnun, bu durumun önüne geçilmezse karbonhidrat tüketim bağımlılığına neden olabileceğini iletti.

Bireyin belirtileri fark etmesi halinde öneriler sunan Memnun, “Biraz daha aktif hale gelebilmek açısından gün ışığından faydalanmak amaçlı açık havaya çıkabilirler. Sevdikleri bir şey üzerinden hobi edinebilirler, haftada en az 3 gün olmak üzere 30 dakika mutlaka yürüyüş yapmalılar. Bir diğer şey; sosyalleşmek olabilir. Sosyalleşmek sevdiklerinizle, aileniz, arkadaşlarınızla sizin ruhunuzu besleyecek depresyona karşı güçlü bir savaşçı savılır ve buna karşı destek verir. Nefes egzersizleri yapabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu