Gündem

Emekli Evinde Seminer Günü

Mersinde gene ilk gerçekleştirildi

Mersin Büyükşehir Belediyesi bu sene gene bir ilke imza attı. Toroslar Sosyal Yaşam Merkezi Emekli Evi’nden faydalanan emeklilerimize yönelik kalp sağlığı semineri düzenlendi.

Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı öncülüğünde düzenlenen seminerde, özel bir hastanede görev yapan Kardiyoloji Uzman Doktoru Mine Durukan Saygın ‘kalbe iyi bakmanın sırları’ başlığı altında bilgiler verdi. Kalp sağlığı ve kalp hastalıklarından nasıl korunulur ve sağlıklı bir yaşam nasıl sürülür gibi konuları el aldığı seminerde, bu bilgilerden yanı sıra  sağlıklı beslenme kosunda da tavsiyelerde bulundu.

Kalp krizine sebep olan etkenler ve bu etkenlerden kendimizi nasıl korumamız gerektiğini söyleyen Kardiyoloji Uzman Doktoru Mine Durukan Saygın konuşmasına;

Kalp krizinin sebepleri ile ilgili düşüncelerini ve verilerini paylaşarak başladı. Dr.Saygın ölüm nedenlerinde kalp krizinin 1. sırada yer aldığını söyledi. Genetik yatkınlık, yüksek tansiyon, kolesterol, trigliserid, diyabet, sigara ve obezite gibi birçok faktörün kalp krizine neden olabileceğinin vurgulayan Saygın, korunma yollarını da anlattı.
Sebze ve meyve öncelikli beslenme stili olan Akdeniz diyetinin haricinde, stresi minimuna indirmenin, uyku düzeninin sağlanmasının ve hazır gıdalar tüketilmemesinin ne kadar önemli olduğunun altını çizdi Dr. Saygın, son olarak da kalp ve damar hastalıklarında cinsiyete göre tehlike oranlarını paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu