Gündem

Memur ve Memur Emeklileri İçin Zam Pazarlığı Kızışıyor

Yaklaşık 6.5 milyon memur ve memur emeklisini yakından ilgilendiren 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde sona yaklaşıldı. Memur-Sen’in zam talebi şöyleydi; en düşük maaş için 30 bin TL ve kira yardımı için aylık 7 bin 650 TL. Memur-Sen’in bu teklifi komisyonda görüşüldü ve şimdi gözler hükümetin 14 Ağustos’ta açıklayacağı teklifte.

Hafta boyunca süre gelen komisyon çalışmalarında genel ve hizmet kollarına ilişkin maddeler müzakere edildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan zaman zaman o görüşmelere dahil oldu. 1 Ağustos’ta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinin komisyon aşamasında Memur-Sen ve bağlı sunduğu tekliflerin yanı sıra kamuoyu görevlerinin talep ve beklentileri incelendi.

“Memur-Sen’den 30 bin TL’lik zam talebi”

Memur-Sen’in talebi maaşlarda 22 bin TL yerine 30 bin TL’lik taban ücretin yanı sıra talepler arasında aylık 7 bin 650 TL kira yardımı, gelir vergisinin yüzde 15’e sabitlenmesi ve 8 bin 77 TL’lik seyyanen zammın emekli memurlara yansıtılması da var.

“Gözler 14 Ağustos’ta”

Sonraki süreçte komisyonda ortaya çıkan rapor ve tekliflerin müzakere edileceği öğrenilirken, 14 Ağustos’ta kamu işveren heyetinin sunacağı teklife gözler çevrilmiş durumda. Hükümetin teklifiyle pazarlıkta ilk virajı geride bırakan memur ve memur emeklileri, Toplu Sözleşme maratonunun ay sonuna kadar tamamlanmasını bekliyor. (Kaynak: Mynet Finans)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu