Gündem

Memur Toplu Sözleşmesi’nde Hükümet Ne Teklif Verecek?

Yaklaşık 6.5 milyon memur ve memur emeklilerinin heyecanla beklediği, 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde, hükümetin ilk zam teklifinin ne olacağı merak konusu.

İlk zam teklifinin yarın sunulması beklenirken, 1 Ağustos tarihinde başlayan süreç, hazırlanan çalışma takvimi doğrultusunda 11 hizmet koluna ait tekliflerin tasnifi ve kamu görevlilerinin geneline ilişkin tekliflerin ön müzakeresiyle ilerleyen süreçte, müzakere aşamasına geçildi. Hükümetin sunacağı zam teklifini Memur-Sen’in kabul etmemesi durumunda ise 17 ve 22 Ağustos tarihinde yeni bir teklifin masaya gelmesi bekleniyor. Memur-Sen ve hükümete tarafının yine anlaşamaması halinde bu defa da 23 Ağustos’tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurulacak. Kurul bu aşamada, en geç ay sonuna kadar sözleşmeye dair kararını açıklayacak.

“Piyasa gerçekleri üzerinden bir teklif masaya gelmeli”

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, AA muhabirine, 1 Ağustos’tan itibaren başlayan görüşmelerin olumlu bir havada geçtiğinin altını çizerken, tekliflerin tasnifi ve ön müzakere süreçlerinin ardından yeni hafta itibarıyla görüşmelerde kritik bir aşamaya geçildiğini belirterek şu açıklamayı yaptı; “Çalışma takvimine göre bu hafta hükümet iki kere masaya teklif sunacak. Bunlardan ilkini yarın bekliyoruz. Yarın ki teklifi yeterli bulmamamız durumunda hükümet 17 Ağustos Perşembe günü yeni bir teklifle masaya gelecek. Bundan dolayı bu hafta görüşmelerin seyri açısından oldukça önemli. Kamu işvereni, enflasyon hedefleri üzerinden değil, piyasa gerçekleri üzerinden bir teklifle masaya gelmeli. Makul taleplerimiz karşılık bulmalı ve sözleşme masada uzlaşıyla imzalanmalı.”

“Memur-Sen’den üçer aylık zam talebi”

7. Dönem Toplu Sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen, 2024 için 3’er aylık dönemler itibarıyla refah payı da dahil olmak üzere, birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış talebinde bulunmuştu. Yetkili konfederasyon, 2025 için ise 6’şar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talep etmişti. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat