Sendika

Memur-Sen’den TROY Önerisi: Bakanlık Değerlendirecek

Memur-Sen, İsrail’i boykot amacıyla memur maaş ödemelerinin milli ödeme yöntemi olan TROY’la yapılması teklifinde bulundu. Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda memurları temsil eden Memur-Sen’in teklifi, Çalışma Bakanlığı tarafından değerlendirilip, bir karara bağlanacak.

İsrail ürünlerine son zamanlarda yapılan boykot, kredi kartı ve banka kartı gibi finansal kullanım araçlarının yazılım altyapısını da etkili olmaya başladı. İsrail ve destekçisi Batılı ülkelere ait markalar olduğu bilinen ödeme yöntemleri yerine Türkiye’nin milli ödeme aracı olan TROY ile değiştirilmesi için vatandaşların yanı sıra kurumsal adımlar da atılıyor.

“MEMUR-SEN ÖNERDİ, BAKANLIK DEĞERLENDİRECEK”

Yenişafak’tan Mehmet Güney’in haberine göre; Memur-Sen heyeti bundan sonra memur maaşlarının ödenmesinde yerli ve milli ödeme yöntemi olan ‘TROY’un kullanılmasını Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda önerdi. Alınan bilgilere göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öneriyi inceledikten sonra bir karara bağlayacak.

“YERLİ VE MİLLİ ÖDEME SİSTEMİ TROY’A GEÇMELERİNİ ÖNERİYORUZ”

Çalışanlarının banka kartlarını TROY’u kullandıran Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON), üyelerine milli ödeme yöntemini seçmeleri çağrısında bulundu. Milletçe yaşanan hassasiyete kulak vermeleri gerektiğini belirten ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, “ASKON olarak tüm tüm şirket çalışanlarımız ve kurumsal firma çalışanlarımızın maaş ve kredi kartlarını TROY’a çeviriyoruz. Bu nedenle iş dünyasına da bir çağrıda bulunuyoruz. Yerli ve milli ödeme sistemi TROY’a geçmelerini ve yabancı ödeme sistemlerini terk etmelerini öneriyoruz. Gün katliama dur deme gün eyleme geçme günüdür. Tüm iş dünyamızı bu çağrımıza destek olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“BU HASSASİYETİ HER ALANDA OLUŞTURMALIYIZ”

Gazze’de yapılan katliamlara Türkiye’nin ülke olarak hassasiyet geliştirdiğini aktaran Aydın, “Gelişmiş ve medeni dediğimiz ülkelerin İsrail’in gerçekleştirdiği bu katliama nasıl sessiz kaldıklarını ve hatta nasıl koşar adımlarla desteklerini gördük. Bu nedenle olaylara ve gelişmelere artık çok farklı gözlerle bakmamız gerekiyor. Vicdan sahibi insanlar tarafından bir hassasiyet oluştuğu aşikar. Bizlere de düşen bu hassasiyeti geliştirerek katile dur demek olmalı. Bu hassasiyeti her alana taşımalıyız. Özellikle ekonomi çok önem arz etmekte” şeklinde konuştu. (Kaynak: Yeni Şafak)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu