Gündem

Güncel Memur Alımı İlanları 2022

Türkiye’de 5 milyona yakın kamu personeli bulunur ve kamuda istihdam her yıl artmaya devam eder. Bu durum, kamu personeli olma hayali kuran kişilerin umutlarını arttırır. Siz de memuriyetin sunduğu imkanları cazip buluyorsanız ve güncel memur alımı ilanlarıyla ilgileniyorsanız bu haberimizde, Türkiye’de hangi kurumlar en fazla memur istihdam eder ve hangi kurumlar düzenli olarak kamu personeli alımı yapar sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

güncel memur alımı i̇lanları 2022

2022’de En Çok Konuşulan Memur Alımı İlanları

2022 yılında en çok konuşulan memur alımı ilanları ve bu ilanlara dair son bilgiler şöyledir:

 • Sağlık Bakanlığı 27 bin personel alımı: Sağlık Bakanlığı 2022 yılı içinde on dokuz bin altı yüz doksan dördü uzman doktor, yedi bin yüz on dördü doktor, yüz kırk yedisi ebe, otuz sekizi sağlık memuru, üçü hemşire, biri diyetisyen, biri diş doktoru, biri psikolog ve biri sağlık teknikeri olmak üzere toplam 27 bin personel almayı planlar.
 • Sağlık Bakanlığı 10 bin işçi alımı: 2022 yılında en çok konuşulan memur alımı ilanlarının başında, Sağlık Bakanlığı 10 bin işçi alım ilanı gelir. Bu alım, yukarıda paylaştığımız 27 bin kişilik istihdama ek olarak yapılmıştır ve 2022’nin Mart ayında tamamlanmıştır.
 • EGM bekçi alımı: Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde her yıl on bine yakın bekçi istihdamı yapılır. Her alım döneminde, en az 3 bin bekçi istihdam edilir. 2022 yılındaki ilk personel alımı Nisan ayında, 3 bin 250 kişi olarak gerçekleşmiştir. Yıl içinde en az bir kez daha bekçi alımı yapılması beklenmektedir.
 • MEB 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı: MEB tarafından yayınlanan atama takvimine göre bu atama süreci için 18-26 Temmuz 2022 tarihleri arasında başvurular tamamlanmıştır.
 • İçişleri Bakanlığı 3 bin 546 personel alımı: İçişleri Bakanlığı, yılın ilk yarısında merkez ve taşra teşkilatlarında görevlendirmek üzere 3 bin 546 kişi istihdam etmiştir. Bu bağlamda istihdam edilen personelin çoğunluğu lisans mezunlarından ve mühendislerden oluşmaktadır.

Düzenli Memur Alımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Yukarıda sıraladığımız kurumların yanı sıra bazı diğer kamu kurumları düzenli olarak personel istihdam etmeye devam eder. Ancak bu kurumlar tarafından yayınlanan ilanlar, yukarıda sıralanan kurumlar tarafından yayınlanan ilanlara kıyasla kamuoyunda daha az gündem yaratır. Çünkü düzenli olarak memur alımı yapan kamu kurumları daha az sayıda kişiye istihdam yaratabilir. Bu tür kurumlar örneğin bakanlıklar ve genel müdürlükler gibi binlerce kişiyi istihdam edemez.

Bu bağlamda düzenli memur alımı yapan ve takip edilmesi gereken kurum ve kuruluşlar şöyledir:

 • Belediyeler: Özellikle zabıta ve itfaiye kuruluşlarıyla çok sayıda istihdam yaratırlar.
 • Kalkınma ajansları: Türkiye genelindeki 26 kalkınma ajansı, çeşitli dönemlerde uzman ve destek personeli alımı yapmayı sürdürür.
 • Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı: Kurum, sık sık sözleşmeli personel alımı yapar. Personel edilen kişiler arasında ağırlıklı olarak dil uzmanları ve tercümanlar bulunur.
 • Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu: Sık sık memur alımı yapan kurumlardan bir tanesi de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’dur. Mühendis, tercüman ve yönetici pozisyonları, kurumun en çok alım yaptığı pozisyonlardır.
 • Türkiye Atom Enerji Kurumu: Kurum, her yıl çok sayıda mühendis istihdam eder.
 • TÜBİTAK: Kurum, her yıl farklı lisans bölümlerinden mezun kişiler için binlerce istihdam yaratır.
 • TİKA: Uzun adı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı olan kurum, daha çok uzman ve uzman yardımcısı alımı yapar. Yabancı dil, hukuk, siyaset bilimi ve iktisat gibi fakültelerden mezun olan adaylar TİKA’da görev alabilir.
 • Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü: Kurum, uzman personelin yanı sıra sık sık işçi (bekçi) alımı yapar. Bekçi olarak kamu kurumlarında görev almak isteyen kişiler, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan işe alım duyurularını takip edebilir.
 • Özelleştirme İdaresi Başkanlığı: Bu kurum tarafından yayınlanan ilanlar daha çok lisans mezunlarına hitap eder. Bir devlet kurumunda uzman ya da uzman yardımcısı olmak isteyen ve sosyal bilimler bölümlerinden mezun olanlar adaylar, Özelleştirme İdaresi Başkanlığında çalışmayı düşünebilir.

güncel memur alımı i̇lanları 2022

KPSS’siz Memur Alımı Yapan Kurumlar

Şu devlet kurum ve kuruluşları KPSS şartı olmaksızın memur alımı yapar:

 • Üniversiteler: Devlet üniversiteleri, bazı dönemlerde KPSS şartı olmaksızın memur alımı yapar.
 • Belediyeler: Bazı belediyeler, işçi alımlarında KPSS şartı aramaz.
 • Bakanlıklar: Kültür Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere bakanlıklar, bazı dönemlerde KPSS şartı olmaksızın memur alımı gerçekleştirir.
 • PTT: Kurum, KPSS şartı olmaksızın bazı dönemlerde personel alımı yapar. Ancak PTT’de çalışan personel 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi değildir ve hizmet sözleşmesiyle istihdam edilir.
 • Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü: Kurum, 20222 yılında KPSS’siz işçi alımı yapmıştır.

güncel memur alımı i̇lanları 2022

Memur Alımı İlanları Nasıl Takip Edilir?

Son yıllarda hayata geçirilen Cumhurbaşkanlığı Kariyer Kapısı isimli internet sitesi, kamuya yapılacak alımların tek bir kaynakta toplanmasını amaçlar. Ancak bu sitede henüz bütün kamu kurum ve kuruluşlarına ait personel alım ilanları yer almaz.

Dolayısıyla memur alımları, farklı kaynaklarda yayınlanır ve bu tür ilanlara tek bir kaynak üzerinden başvuru yapılamaz. Örneğin belediyelerin işe alım ilanları, yalnızca kendi internet sitelerinde yayınlanır. Bu nedenle bütün memur alımı ilanlarını takip etmek kolay değildir.

Farklı kaynaklarda yayınlanan memur alımı ilanlarını tek bir adresten takip etmek isteyen kişiler, haber sitelerini kullanabilir. Haber siteleri, kamu kurum ve kuruluşları tarafından yayınlanan ilanları takip ederek haber haline getirir ve okurlarına sunar. Örneğin Sağık Ağı’nın Personel Alımları sayfasında her gün çok sayıda memur alımı ilanı yayınlanır.

Son dakika personel sağlık ve gündem haberlerini Sağlık Ağı ile takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat