Gündem

Meme Kanseri Hastalarına Egzersiz İle Bağışıklık

Tüm dünyada olduğu gibi ülke genelinde de kadınlar arasında en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu duyuran Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Uğur Coşkun, “Kemoterapi sonrası dönemde düzenli egzersizler yaparak kondisyon seviyemizi yükseltirsek kemoterapinin bu olumsuz etkisinden bir an önce kurtulabiliriz” dedi.

 

Meme Kanseri Tedavisinde Egzersizin Önemi Vurgulandı

Dr. Uğur Coşkun, Janice Kiecolt Glaser “Beyin, Davranış ve Bağışıklık” dergisi tarafından bu ay yayınlanan çalışmalarında, kandaki iltihaplı maddeleri ve beyaz kan hücresi sayımını analiz ederek bağışıklık tepkisinin durumunu değerlendirdiler. Uzmanlar, araştırmayla ilgili yaptıkları duyuruda, “Ohio State Üniversitesi araştırmacıları tarafından yayınlanan bu çalışmada, meme kanserine yakalanan kadınların kondisyon düzeylerinin normal gruba göre daha düşük olduğu keşfedildi. Bağışıklık tepkisi değerlendirilirken, tifo ile ölçülen bağışıklık tepkisi değerlendirildi. Aşıda, meme kanserlilerin eğitim sonucunda daha sağlıklı bir duruma sahip olmaları durumunda bağışıklık tepkisinin daha yüksek olduğu, ancak durumları o kadar güçlü değilse bağışıklık tepkisinin düşük düzeyde olduğu keşfedildi.” dedi.

 

meme kanseri tedavisinde egzersizin önemi vurgulandı
meme kanseri tedavisinde egzersizin önemi vurgulandı

 

Prof. Dr. Uğur Coşkun, “Daha önceki bilgilerimize göre düzenli egzersizin bağışıklık sistemini güçlendirerek bağırsak, meme ve böbrek gibi bazı kanserlerin gelişimini engelleyebileceğini düşündük” dedi. Çalışmanın bulgularına göre; Prof. Dr. Coşkun, “Bağışıklık sistemi zayıflığı uzun sürebiliyor ve özellikle kemoterapi alan hastalarda sık görülüyor. Bu durum tedavi sonrası süreçte başta enfeksiyonlar olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açabiliyor. Çalışmanın bulgularını incelersek kemoterapi sonrası dönemde düzenli egzersiz yaparak sağlığımızın kalitesini yükseltebilir ve kemoterapinin olumsuz etkilerinden en kısa sürede kurtulabileceğimizi söyleyebiliriz.” Dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu