Gündem

Sağlık Çalışanlarına Şiddet Konusu Görüşülecekti… Meclis’te Yeterli Çoğunluk Sağlanamadı

TBMM Genel Kurulu olağan üstü toplandı.  Kurulda sağlık çalışanlarına şiddet konusu ve CHP’nin bu konuda verdiği kanun teklifi görüşülecekti. Genel kurulda, toplantı sayısı yeterli bulunmadığı için görüşme gerçekleşemedi. Geçtiğimiz günlerde CHP, 120 imzayla TBMM Başkanlığına başvurarak TBMM Genel Kurulunun sağlık konulu olağanüstü toplantıya çağrılmasını istemişti.

Meclis Toplanamadı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, başvuru uyarınca Genel Kurulu 1 Ağustos Pazartesi günü saat 15.00’te olağanüstü toplantıya çağırmıştı. TBMM Genel Kurulu, 1980’den sonra 17. Dönem’den bu yana toplam 46 kez olağanüstü toplantıya çağrıldı. 39 toplantı gerçekleştirilirken bir çağrı hakkında işlem yapılmadı, 3 çağrı reddedildi, 3 çağrı ise yeter sayı bulunamadığı için düştü.

İçtüzüğe göre, TBMM Başkanı doğrudan gerek görürse toplantı çağrısına karar verebiliyor. Üyelerin beşte birinin imzasını taşıyan gerekçeli önergedeki çağrı istemini ise en geç 7 gün içinde yerine getiriyor. Olağanüstü toplantının başlayabilmesi için birleşimin başında yapılan açılış yoklamasında en az 200 milletvekilinin Genel Kurulda hazır bulunması gerekiyor. Yeterli çoğunluk sağlanamazsa çağrı düşmüş oluyor. Konu üzerinde gerekli işlemler tamamlanınca, TBMM çalışmaların devamına karar vermediği takdirde tatile veya ara vermeye devam ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat