Gündem

Maymun Çiçeği Virüsü İçin Uyarı! Uyarı Verilen Ülkeler

İngiltere, Portekiz ve İspanya’nın açıklanmasının ardından ABD’nin Massachusetts Eyaleti içinde ilk maymun çiçeği virüsü rapor edildi. Maymun çiçeği virüsü durumunda yetkililer teyakkuzda.

Avrupa’da ilk kez İngiltere kıtasında görülen Monkeypox virüsü, İspanya, Portekiz ve ABD’de de görüldü. ABD’de maymun çiçeği virüsünün 2022 yılında ilk örneğinin Massachusetts’te tespit edildiği duyurusu yapıldı.

 

İngiltere’de Vaka Sayısı 9’a Yükseldi

İngiltere ve İrlanda’da iki ek maymun çiçeği virüsü (monkeypox) virüsü vakasının keşfedilmesinin ardından, son 6 günde keşfedilen vaka sayısı dokuza yükseldi. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı’na (UKHSA) göre, son vakaların virüsün yaygın olduğu herhangi bir ülke ile bağlantısının olmadığını ve bu nedenle insanların bulaş yoluyla enfekte olmasının mümkün olduğunu duyurdu.

İspanya’nın yanı sıra Portekiz’in sağlık departmanları da maymun çiçeği olasılığına karşı tetikte.

 

maymun çiçeği virüsü
maymun çiçeği virüsü

 

İspanya’da 8 Kişide Tespit Edildi

Maymun çiçeğinin Orta ve Batı Afrika’da maymunlardan insanlara geçen bulaşıcı bir virüsün neden olduğu nadir bir hastalık olduğu, İspanya’nın başkenti Madrid’de yaşayan 8 kişide ve Lizbon’da beş kişide tespit edildiği bildirildi.

Raporda, Madrid’deki insanların sağlığının iyileştiği belirtildi.

İspanya Ulusal Mikrobiyoloji Merkezi’nin de Madrid’de bulunan 8 vakanın maymun çiçeği olduğu konusunda genel bir fikir birliği olsa da, gerçek bulguların ancak test tamamlandıktan sonra bilineceğini söylediği bildiriliyor.

 

Portekiz Ve İspanya’daki Vaka Arasındaki Bağlantı İçin Araştırma

İspanya Acil Sağlık Hizmetleri ve Uyarılar Koordinasyon Merkezi Müdürü Fernando Simon, İngiltere’nin ardından İspanya’nın yanı sıra Portekiz’de görülen maymun çiçeği vakaları arasında herhangi bir bağlantı olup olmadığı İspanya Acil Sağlık ve Uyarılar Koordinasyon Merkezi Müdürü Fernando Simon tarafından incelendi.

“Şu anda çok yeni ama her ihtimale karşı hazırlıklı olmamız gerekiyor. Virüsün bulaşma olasılığı çok düşük olsa da tamamen dışlamamız mümkün değil. O yüzden dikkatli olmalıyız. tüm olasılıklar için çalışıyoruz” dedi Simon.

 

İngiltere’de İlk 4 Kişide Tespit Edildi

Monkeypox virüsü ilk olarak 15 Mayıs’ta İngiltere’de, Avrupa’da 4 kişi tarafından tespit edildi. Ardından 17 Mayıs’ta Portekiz’de 5 kişide virüsün tespit edildiği ve 15 kişinin teyitsiz koşullarda gözetim altına alındığı bildirildi.

Maymun çiçeği hastalığının en sık görülen semptomları arasında sırt ağrısı, kas ağrısı, lenf düğümlerinin şişmesi ile birlikte kabarcıklar ve deri döküntüleri bulunur.

 

Abd’de Bir Maymun Polo Virüsü Vaka Tespiti

ABD’de ABD’de Massachusetts Halk Sağlığı Departmanı gazetecilere yazdığı bir mektupta, yakın zamanda Kanada’yı ziyaret eden bir kişide maymun çiçeği virüsünü tespit ettiklerini söyledi.

Hastane yetkilileri, temas takibi için ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve ilgili yerel sağlık kuruluşlarıyla birlikte çalıştıklarını belirterek, “Hastaneye götürülen kişinin durumu iyi ve vakası iyi. Halk için herhangi bir risk oluşturmaz.”

 

Virüsün insanlar arasında kolayca yayılmadığı, ancak enfekte giysiler ve yatak takımları gibi nesnelerle temas halinde veya enfekte bir kişiyle uzun süre yakın temas halindeyken solunum virüsünün bulaşabileceği bilinmektedir.

Bu yıl salgından önce ABD’de herhangi bir “maymun çiçeği” vakası bildirilmemesine rağmen, 2021’de Maryland’in yanı sıra Teksas üzerinden Nijerya’ya giden iki kişide iki vaka tespit edildiği keşfedildi.

İlk olarak 1970’lerde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde rapor edilmiş ve son 10 yılda artarak devam eden hastalık belirtileri baş ağrısı, ateş ve tüm vücuda yayılmadan önce yüzde beliren deri döküntüsü şeklinde kendini göstermektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu