Gündem

Maymun Çiçeği Ölümlere Neden Oluyor

Brezilya ve İspanya’da hayatını kaybeden kişilerde maymun çiçeği tespit edildi. Salgın, bu tespitlerle birlikte ilk defa Afrika kıtası dışında can kayıplarına sebep oldu. Dünya Sağlık Örgütü maymun çiçeğini geçtiğimiz haftalarda “küresel acil durum” olarak ilan etmişti.

Maymun Çiçeği Can Aldı

Brezilya’da hayatını kaybeden 41 yaşındaki bir erkek, maymun çiçeği tanısı aldı. Brezilya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, hayatını kaybeden kişinin lenfoma kanseri nedeniyle düşük bağışıklığa sahip olduğu ve diğer hastalıkların da durumunu kötüleştirdiği aktarıldı.  Şu ana kadar yaklaşık bin 66 vakanın tespit edildiğini belirten bakanlık, 513 şüpheli vakanın da incelendiğini duyurdu. Bakanlık verilerine göre, vakaların yüzde 98’inden fazlası erkekler arasında görüldü.

Avrupa’da İlk Ölüm

İspanya Sağlık Bakanlığı, 1 kişinin maymun çiçeği nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu açıklama ile maymun çiçeği kaynaklı ilk ölüm Avrupa kıtasında raporlanmış oldu. Bakanlık tarafından yayınlanan raporda, 3 bin 750 vakadan yüzde 3,2’sinin hastaneye kaldırıldığı ve 1 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin verilere göre, dünyada 21 bin 148 maymun çiçeği vakası tespit edildi.

Maymun Çiçeği Rehberi

Sağlık Bakanlığı, Avrupa başta olmak üzere dünyada alarm durumu gösteren maymun çiçeğine yönelik rehber hazırladı. Maymun çiçeği genel olarak şu belirtileri veriyor:

  • ateş,
  • yorgunluk,
  • halsizlik,
  • baş ağrısı,
  • kızarıklık semptomları
  • şişen lenf nodları.

Vakalar Ağır Seyredebilir

Maymun çiçeği vakalarında 2 ila 4 hafta süren semptomlar gözlemleniyor.  Maymun Çiçeği virüsü, çiçek hastalığına benziyor ve çiçek hastalığına oranla daha az bulaşıcı ve daha az ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor.

Çiğ Et Sorun Olabilir

Çiğ ve az pişmiş enfekte hayvanların etleri ve enfekte hayvanların diğer hayvansal ürünlerini tüketmek bulaşı riski oluşturuyor. İnsandan insana bulaşma ise enfekte kişiyle uzun süreli yakın temas, cilt lezyonları ile doğrudan bütünlüğü bozulmuş deri veya göz, burun, ağız mukozalarıyla temas veya yakın zamanda cilt lezyonlarına temas etmiş yatak çarşafı, havlu gibi yakın temas nedeniyle meydana gelmektedir. Virüsün, enfekte olan anneden plasenta yoluyla bebeğe de geçebildiği ifade ediliyor.

Cinsel Yol İle Bulaşı

Raporda ilişki sırasındaki yakın temas, bulaşmanın nedeni olabileceğinden cinsel yolla bulaşma bugün için netleşmemiştir ifadesi kullanıldı.

Maymun Çiçeği Kuluçka Süresi

Maymun çiçeğinin kuluçka süresi genellikle 6-14 gündür. Fakat vakalara ve duruma göre 5-21 gün arasında değişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat