Gündem

Maymun Çiçeği Dünyayı Etkileyecek Yeni Bir Salgın Olabilir

Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Hakan Leblebicioğlu, maymun çiçeği hastalığı hakkında; “Hastaların lezyonları vücut sıvıları, solunum sıvılarının damlacıkları, yatak ve çarşaf gibi kontamine materyallerle temas yoluyla birbirlerinden bulaşabilir. Maymun Çiçeği tüm dünyayı etkileyebilecek yeni bir salgın olabilir” dedi.

 

Maymun Çiçeği Açıklaması

VM Medical Park Hastanesi Enfeksiyon Mikrobiyoloji ve Hastalıkları Profesörü. Hakan Leblebicioğlu maymun çiçeği hakkında bilgi verdi. Konu son zamanlarda radarda. Maymun Çiçeğinin aynı zamanda maymun çiçeği hastalığı olarak da bilindiğini açıklarken, Poxviridae familyasının Orthopoxvirus ailesinin bir üyesi olan maymun çiçeği virüsünün neden olduğunu da açıklayan Prof. Leblebicioğlu, “Maymun çiçeği virüsü Orta ve Batı Afrika’da yer alan tropikal bölgelerde yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Hayvanlarla yakın temas veya enfekte materyallerle temas yoluyla insanlara bulaşabilir. Hastalar bir hastadan vücut sıvılarına veya solunum damlacıklarına ve yatak ve çarşaflardaki kontaminantlara maruz kalma yoluyla geçebilir. Hastaların oda arkadaşları ve cinsel partnerlerinin yanı sıra onlarla yakın temasta bulunanlar ve hastalardan ücret alan sağlık profesyonelleri, hastalık için en fazla risk altında olan kişilerdir.

 

son dakika: maymun çiçeği açıklaması
son dakika: maymun çiçeği açıklaması

 

Prof. Leblebicioğlu, “İngiltere, Portekiz ve İspanya başta olmak üzere İtalya, İsveç, Belçika ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerini ve Hollanda’yı etkileyen bir salgın. ABD’den bir örnek tespit edildi ve iki vaka bildirildi. Kanada Birkaç günde vaka sayısı 100’ü geçti. Bu salgının bir salgını tetikleyebileceği gerçeği yeni bir bulaşma yöntemi olabilir. Ayrıca hastaların çoğunluğunun cinsel ilişki öyküsü olduğu gerçeği şunu düşündürüyor: virüs cinsel etkileşimler sırasında yakın temas yoluyla bulaşır. Yeni bir varyasyonun da araştırılması olasılığı vardır. Hastalığın en sık görülen semptomları, vücutta bir kaşıntı ve genişlemiş lenf düğümlerinin görünümüdür. Çoğu zaman, ellerde, avuç içlerinde, ayak tabanlarında ve parmaklarda, ağızda ve cinsel organlarda döküntüler görülür. Vücudun döküntülerin ortaya çıktığı diğer bölgeleridir. Klinik görünümü, dünya çapında aşı ile ortadan kaldırılmış olan çiçek hastalığı gibidir. Hastalık tipik olarak 2-4 haftalık bir süre ile sınırlıdır. Çiçek hastalığına karşı aşılanmış kişiler hastalıktan korunur.”

 

Avrupa’ya Yayılması Artıyor

Maymun hastalığını önlemek için onaylanmış en son aşıların geliştirildiğini ancak yaygın olarak kullanılmadığını belirten Prof. Leblebicioğlu, “Bilimsel olarak kanıtlanmış bir tedavisi olmayan hastalıktan korunmak için insanlarla olduğu kadar hayvanlarla da temasa geçmenin farkında olmak gerekiyor. Alışılmadık bir kızarıklık, kızarıklık veya küçük, içi su dolu kesikler fark ederseniz. varsa acilen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Hastalığın yaygın olduğu bölgelerden gelen hastalar hastalık belirtileri açısından taranmalıdır. Maymun çiçeği olduğundan şüphelenen kişiler Sağlık Müdürlüklerine bildirilmelidir. Erken uyarı sistemleri uygulanmalıdır. Ülkemizde hızla gelişen hastalıkla mücadele Avrupa çapında hızla yayılıyor.” Dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat