Gündem

Marburg Humması 2 Can Aldı

Marburg Humması salgınında 2 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin Gana’nın güneyinde yaşadığı belirtildi. Gana batı afrikada yer alan ülkelerden biridir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaptığı açıklamada, Gana’nın Ashanti bölgesinde 2 kişinin Malburg Humması’ndan vefat ettiğini belirtti.

İçindekiler

Marburg Humması Salgını

Kişilerin Marburg humması testlerin pozitif çıktığı, vakaların doğrulanması için bu sonuçların Senegal’deki bir laboratuvara iletildiği açıklandı.

Marburg Humması Belirtileri

Enfekte kişilerde yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, halsizlik, kusma gibi etkiler aniden ortaya çıkıyor ve birçok hastada 7 gün içinde şiddetli hemorajik belirtiler gelişiyor.

Salgının Geçmişi

İlk kez Ağustos 2021’de Batı Afrika’da tespit edilen Marburg humması, 2014-2016 ve 2021’de görülen Ebola salgınının da çıkış noktası olan Gine’nin güneyindeki Gueckedou bölgesinde fark edilmişti.

Yüksek Örüm oranı

Marburg virüsü, Ebolaya yakın bir tür olup, ismini ilk kez 1967’de Almanya’nın Marburg kentindeki bir laboratuvarda tespit edilmesinden almaktadır.

Bulaşma Yolu

Marburg humması meyve yarasaları aracılığıyla bulaşıyor. İnsanlar arasında da enfekte kişilerin vücut sıvıları veya teması yoluyla yayılıyor.

Hastalığın herhangi bir aşısı ya da özel bir tedavisi bulunmuyor. Ölüm oranı ise yüzde 23 ila yüzde 90 arasında değişebiliyor. Virüsün ilk olarak 1967’de tespit edildi. Angola’da 2005’te görülen Marburg humması salgınında, hastalığa yakalanan 252 kişinin yüzde 90’ı yaşamını yitirmişti. Güncel sağlık haberleri ile gündemi takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu