Gündem

Mağarada Rahatsızlanan ABD’li Dağcı Tahliye edildi

Mersin Anamur’da, 3 Eylül’de indiği mağarada rahatsızlanan ve ilaç tedavisi uygulanan ABD’li dağcının tahliyesi tamamlandı.

3 Eylül tarihinde Morca Mağarası’na keşif amacıyla inen ve yaklaşık 1276 metre derinlikte mide kanaması geçiren Mark Dickey’in tahliyesine yönelik çalışmalar, doktorların kararının ardından 9 Eylül’den itibaren AFAD koordinesinde yürütüldü. Arama kurtarma uzmanları ve sağlık ekipleri tarafından en son 180 metredeki kamp alanına ulaştırılan Dickey, bir süre dinlenmeye alındı. Kontrollerin ardından sedyeyle taşınmaya devam edilen ABD’li dağcı, zorlu dar geçitlerin akabinde mağaradan güvenli bir şekilde çıkarıldı. Başarılı bir şekilde sonuçlanan tahliye çalışmaları AFAD, UMKE, jandarma, Avrupa Mağara Kurtarma Derneği (ECRA) ve Türkiye Mağaracılık Federasyonu ekipleriyle birlikte Türkiye dışında 8 ülkeden 196 arama kurtarma uzmanı dahil oldu. Alanda kurulan AFAD Koordinasyon Merkezi’ndeki sağlık kabinine alınan Dickey, muayene edildi.

“Çok çılgın bir maceraydı ama yüzeydeyim”

Mark Dickey, açıklamasında, tahliye çalışmalarına katılan ekiplere teşekkür ederek, zorlu bir tahliye süreci yaşadıklarını şu sözlerle ifade etti; “Macar ve Türk mağaracıların desteğiyle mağaradan 1000 metrelik inanılmaz bir tırmanış yapıp 1000 metre daha aşağıya inerek hayatımı kurtardılar. Kaynakları onlara ulaştıran da Türk hükümetinin hızlı tepkisi oldu. Ayrıca Macar Mağara Kurtarma Servisi’ne teşekkür etmek istiyorum. İlk ulaştıklarım onlardı. Türk hükümetinin desteğiyle anında karşılık verdiler. Yine 8 saat gibi bir sürede oradaydılar ve ikinci kez hayatımı kurtardılar. Çok çılgın bir maceraydı ama yüzeydeyim, hala hayattayım. Avrupa Mağara Kurtarma Derneği ve çok sayıda organizasyon fark yarattı. Size ne diyeceğimi söylemeliyim; bu çok zor, bu bir ilk.”

“Yaşamayacakmışım gibi bir noktaya ulaştım”

Mark Dickey, mağarada hislerini şöyle açıkladı; “Cidden sanki delirmişim gibiydi. ‘Bu ciddi mi? Ben ölmeyeceğim.’ Biraz kan vardı; bakteriyel, enfeksiyon gibi bir şey. Buna benzer bir şey… Sonra kan kusmaya başlıyorum. Kan kusmaya devam ettim ve sonra bilincimi tutmak zorlaşmaya başladı ve sanki yaşamayacakmışım gibi bir noktaya ulaştım.”

Dickey, sonrasında bölgede hazır bekleyen helikoptere alınarak tedavisi için Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderildi.

“Tedavisine başlandı”

Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı pistine inen helikopterden sedye yardımıyla ambulansa taşınan Dickey, hastaneye getirildi. Müşahede altına alınan Dickey’in tedavisine başlandı. Aralarında yabancı mağara bilimcilerin de olduğu 15 kişilik dağcılık grubu, keşif için 3 Eylül’de Morca Mağarası’na inmiş, ekip üyelerinden Dickey’in mide kanaması geçirdiği ihbarı üzerine bölgede çalışma başlatılmıştı. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu