Lodoslu Havalarda Karbonmonoksit Zehirlenmelerine Dikkat

Lodoslu Havalarda Karbonmonoksit Zehirlenmelerine Dikkat

İl Sağlık Müdürlüğünün yapmış olduğu yazılı açıklama doğrultusunda değerlendirmelerine yer verilen Yavuzyılmaz, havaların soğumasıyla beraber vatandaşların evlerinde ideal sıcaklığı korumak adına birçok ısıtıcı çeşidi kullanıldığını söyledi.

Halk arasında “sessiz katil” olarak isimlendirilen, rengi ve kokusu olmayan karbonmonoksit gazının yüksek oranda maruz kalınmasıyla birkaç dakika içinde ölüme sebep olduğunu belirten Yavuzyılmaz, “Bu yüzden İnsanlar zehirlendiğinin farkına bile varmadan bir daha uyanamayacakları bir uykuya dalmaktadırlar. Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı alınacak önlemler basit fakat hayati derecede önemli. Önlem olarak, kesinlikle lodoslu havalarda soba ve kombilerin yakılmaması gerekmektedir.” dedi.

Karbonmonoksit zehirlenmeleri konusunda alınacak önlemler hakkında da konuşan Yavuzyılmaz, şunları ekledi:

“Isıtıcıların bulunduğu kapalı mekanlardaki menfezler, ortama oksijen girmesini sağlayarak karbonmonoksit oluşumunu engeller. Hanelerde yaptığımız araştırmalar, evlerin çoğunda menfezlerin gazete veya naylonla kapatıldığını gösteriyor. Bu durum, ölüme davetiye çıkarmaktadır. Karbonmonksit zehirlenmesi belirtileri, aniden gelişen grip gibidir. Aniden başlayan baş ağrısı, halsizlik, burun akıntısı, hapşırık gibi belirtiler varsa karbonmonoksit zehirlenmesinden şüphe edilip, derhal açık havaya çıkılmalı, ortam havalandırılmalı ve 112’ye haber verilmelidir. Bir odada zehirlenme olmuşsa, diğer odalar, hatta apartmandaki aynı hava boşluğuna açılan tüm daireler tehlike altındadır. Bazen zehirlenme belirtileri saatler sonra da başlayabilir. Bu nedenle zehirlenmenin olduğu yerde bulunan kişiler, o an zehirlenme belirtileri olmasa da gözetim altında bulunmalıdır.”

Lodoslu Havalarda Karbonmonoksit Zehirlenmelerine Dikkat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir