Sağlık Makaleleri

Kovide Karşı Bireysel Tedbirler Önemli

Kovid vaka sayıları dünyada ve ülkemizde artış göstermeye devam ediyor. Konu hakkında uzmanlar, özellikle bireysel önlemlere dikkat çekiyorlar. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, artan Kovid-19 vaka sayılarına işaret ederek, “Bireysel tedbirlerimizi bugünlerde yeniden almaya başlamamız gerekiyor. Toplu taşımada, kalabalık ortamlarda mutlaka maske kullanılmasını tavsiye ediyorum.” dedi.

Eldeki veriler, Türkiye’de vakaların dünyaya göre daha fazla artış gösterdiğini söylüyor. Özellikle yaz ayları ile birlikte sosyal ve kalabalık ortamlarda daha fazla vakit geçirilmesi, bayram süreci ve  bireysel tedbirlerden uzaklaşılmasın bu artışa neden olarak gösteriliyor. Balık, “Halihazırda dolaşımda olan varyant çok kolay bulaşıyor. Özellikle toplu ulaşım gibi alanlarda maskenin tamamen bırakılması vaka sayılarında hızlı bir artışa neden oldu.” ifadelerini kullandı.

Kovid Risk Gruplarına Tehdit Oluşturuyor

Risk grubu dediğimiz ileri yaştakiler ve kronik hastalar hala kovid tehdidi ile yüzyüzeler. Konu hakkında açıklamalar yapan Balık, “Fakat son varyantlar, toplum bağışıklığını azaltan bir etkiye sahip. Özellikle Omicron’un alt türleri BA.4 ve BA.5’in hem hastalığı geçirmeyle hem de aşıyla oluşmuş antikorların etkisini azalttığı ortaya çıktı.” bilgisini paylaştı.

DSÖ ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) gibi sağlık otoriteleri,  aşıların içeriğinin yeni varyantlara göre düzenlenmesini tavsiye etmişti. Bu konuya dikkat çeken Balık, “Aşı firmaları da eylül sonuna kadar bu yeni versiyon aşıların piyasaya çıkacağını açıklamaya başladı. Dolayısıyla özellikle risk grubundakilerin eylül sonuna kadar bireysel tedbirleri had safhada almaya devam etmeleri gerekir.” uyarısında bulundu.

Kovid Bayram Hareketliliğinde Yükselebilir

Bayram hareketliliği tüm ülkemizde devam ediyor. Bu süreçte, bireysel önlemlere dikkat edilmesi, açık hava ziyaretleri, maske ve mesafe önlemlerine dikkat edilmesi önemli.

Prof. Dr. Balık, “Geçmişteki gibi kamusal, zorlayıcı tedbirler alınmasa bile bizim bireysel tedbirlerimizi artık bugünlerde yeniden almaya başlamamız gerekiyor. Toplu taşımada, kalabalık ortamlarda mutlaka maske kullanılmasını tavsiye ediyorum. Özellikle yüksek risk grubundaki kişilerin bu konuda çok daha dikkatli olmalarında yarar var.” diye konuştu.

İsmail Balık, Omicron’un alt türleri BA.4 ve BA.5’in  ciğerlerde daha fazla tutuması hakkında ise şu önemli bilgileri verdi: “BA.4 ve BA.5, en az BA.2 alt varyantı kadar bulaştırıcı. Fakat Omicron’un BA.4 ve BA.5 alt varyantlarında akciğer tutulumunun daha fazla olduğuyla ilgili veriler gelmeye başladı. Üstelik BA.4 ve BA.5’in hem BA.2’yi geçirenlerin hem de tam aşılı olanların antikorlarına karşı daha dirençli olduğu anlaşıldı. Koruma tedbirleri bu açıdan ayrıca önem kazanıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu