Gündem

Kovid Aşısıyla Kalp Krizi Arasında İlişki Var mı? Uzmanı Açıkladı

Kalp krizi risk eşiğinin genç yaşlara kadar düştüğüne değinen uzmanlar, bunun birçok farklı sebepten kaynaklandığını dile getirdi. Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Doktor Fethullah Kayan, son dönemlerde kalp krizi riskinin arttığını ayrıca kalp krizi oranlarının genç yaşlara kadar indiğini açıklayarak; riskin artmasını sigara, alkol ve madde bağımlılığının yaygınlaşması ve genç yaşlara inmesine bağlıyor.

Kalp krizi risklerinde özellikle yaş, hipertansiyon, kontrolsüz hipertansiyon, kontrolsüz diyabet hastalığı, yüksek kolesterol düzeyleri, ailesel genetik yatkınlıklar gibi faktörlere dikkat edildiğinde ve bunlarla beraber sigara, alkol ve madde bağımlılığı kalp krizi riskleri faktörlerini artıran sebepler olduğuna dikkat çeken Dr. Kayan, kalp krizi vakalarında hastaneye geç başvurulduğunu söyledi.

“Özellikle 45 yaşın üstünde göğüs ağrısı olan vatandaşların özellikle bu göğüs ağrısı eğer çeneye, sol kola ve sırta yayılan bir ağrıysa bunda şüphelenmekte fayda vardır.” şeklinde ifade eden Kayan, sözlerini şöyle devam etti: “Yolda yürümekle, merdivende çıkmakla, yokuş yukarı yürümekle göğüs ağrısı, nefes daralması gibi şikayetlerin olması aslında kalp damar tıkanıklarının bir semptomu olabilmektedir. Dolayısıyla göğüs ağrısı, nefes darlığı özellikle kriz esnasında bulantı, kusma ve soğuk terleme gibi vakalarda dikkat edilmesi gerekir. Bu tür durumlarda 45 yaş üstündekilerin hiç zaman kaybetmeden acile veya ilgili bölüme başvurması gerekmektedir.”

Kalp krizini tetikleyen sebeplere değinen Dr. Kayan, “Kalp krizi özellikle ölüm riski olan bir hastalıktır. Kalp krizi meydana geldiği zaman tamamen herhangi bir şikâyet olmayabileceği gibi çok şiddetli göğüs ağrısı, nefes darlığı, bulantı, kusma, terleme gibi şikâyetlerle de kendini prezante edebilir. Nitekim bazı kalp krizlerinde hastalarda herhangi bir semptom olmadan aniden kalp durması ile de sonuçlanabilir.” dedi.

“Covid-19 Aşısının Henüz Kalp Krizi Artırdığına Dair Veriye Sahip Değiliz”

Genç yaşlarda kalp krizinin sıklaştığını ve Covid-19 aşısının kalp kriziyle ilgili bağlantısının olmadığını ifade eden Kayan, “Son zamanlarda kalp krizi vakalarında artış olduğu özellikle genç yaşlarda daha sık görüldüğü malumdur. Sosyal medya mecralarında kalp krizlerinin Covid-19 aşısıyla ilgisi olup olmadığı ifadeleri kullanılıyor.

Yapılan çalışmalarda Covid-19 aşısıyla kalp krizi arasında doğrudan saptanmamıştır. Covid-19 aşısının şimdiye kadar kalp krizi arttırdığına dair elimizde veri yoktur. Aşı olmayan vatandaşların aşı olmasını öneriyoruz. Olumsuz etkileri olabilir, vatandaşlar sağlık kuruluşlarına başvurabilir fakat bu algının doğru olmadığını da belirtmek isterim” şeklinde açıkladı. (Kaynak: İHA)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu