Gündem

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener’den Uyarı!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Eris varyantının ardından gündeme gelen Pirola varyantının süper varyant olarak isimlendirilmeye başlandığını belirterek; “Yurttaşlarımız ateş, eklem ağrısı, kas ağrısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, tat ve koku kaybı, ishal, kas-eklem ağrısı gibi semptomlardan birkaç tanesi varsa, herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurup mutlaka PCR testi yaptırmalı” dedi.

Prof. Dr. Şener, Dünya Sağlık Örgütü tarafından izlenen koronavirüs varyantı Pirola’nın (BA.2.86), baskın hale gelme ve aşıdan kaçma ihtimali olan bir varyant olabileceğini ifade etti.

Şener, Eris’in (EG.5.1) ardından gündeme gelen Pirola varyantının, bilim dünyasında “süper varyant” olarak anılmaya başlandığını duyurdu.

Aşı sayesinde vücutta oluşan antikorların, Pirola varyantını durduramayacağı yönünde hipotezlerin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şener, “Pirola varyantının aşıdan kaçan bir varyant olma ihtimali ve diğer varyantlar içerisinde sivrilip baskın hale gelme ihtimali yüksek gibi görülüyor.” diye konuştu.

“Semptom varsa mutlaka test yaptırın”

Pirola varyantının ölüm ve hasta yatış oranlarında artmaya neden olduğuna yönelik bir bilginin olmadığını fakat sürecin takibinin çok önemli olduğunu kaydeden Şener, sözlerine şöyle devam etti; “Ülkemiz dahil olmak üzere bazı ülkelerde, artık COVID-19 salgınıyla ilgili şikayetlerinde kişiler çoğunlukla hastanelere gitmiyorlar, herhangi bir test yaptırmıyorlar. Pirola varyantında da semptomlar aynı. Vatandaşlarımız, ateş, eklem ağrısı, kas ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, tat ve koku kaybı, ishal ve halsizlik, kas, eklem ağrısı gibi semptomlardan birkaç tanesi varsa, herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurup mutlaka PCR testi yaptırmalı. Test pozitifse, en azından kendileri açısından hastalığı geçirme zamanını belirlemeleri gerekiyor.”

“Son 6 ayda Covid-19 geçirmişse aşıya gerek yok”

İlerleyen süreçte dünyada “varyantlara yönelik aşılamaların” ya da “aşı takvimlerinde değişikliklerin” gündeme gelmesini beklediklerini ifade eden Prof. Dr. Şener, konuşmasını şöyle noktaladı; “Bu değişiklikler süreci içerisinde herhangi bir hasta için aşının gerekli olup olmadığını, hastanın son 6 ay içerisinde COVID-19 enfeksiyonu geçirip geçirmediğine bakarak değerlendiriyoruz. Kişi eğer son 6 ay içerisinde COVID-19 enfeksiyonu geçirmişse, sonbahar ve kış dönemi için aşılanmalarına gerek yok. Eğer buna yönelik herhangi bir test yaptırmadıysa, gereksiz bir aşılamayla, ‘bağışıklığın yeniden tetiklenmesi’ dediğimiz bir durumla karşı karşıya kalması söz konusu olabilir.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu