Gündem

Kolera Salgınında Vaka Sayısı 10 Bini Buldu

Örgütün Cenevre merkezindeki haftalık basın toplantısında, Suriye ve Haiti’de etkili olan kolera salgınına dair son verileri paylaşan Ghebreyesus, Suriye genelinde son 6 haftada kolera vakalarının 10 binin üzerine çıktığını belirterek, “Haiti’de 3 yıldan sonra ilk defa görülen salgında şimdiye kadar 2 vaka resmi makamlarca doğrulandı, 20 şüpheli vaka ve 7 can kaybı ise inceleniyor.” ifadelerinde bulundu.

Haiti’deki kolera vaka sayısının açıklanandan oldukça fazla olduğu görüşünü savunan Ghebreyesus, “Bu salgın, yılın sonunda koleradan tamamen temizlenmiş bir ülke olmaya hazırlanan Haiti için aksilik oluşturmuştur.” ifadelerinde bulundu.

Ghebreyesus, kolera mikrobunun temiz su ve aşıyla önlenebileceğine dikkati çekerek, çok sayıda insanın kolerayla mücadele araçlarına erişimi olmadığını söyledi.

Aşı üreticilerine “kolera aşılarını artırma” çağrısı

DSÖ’nün koleraya karşı 2013’te oluşturduğu aşı stokundan geçtiğimiz sene ihtiyaç sahibi bölgelere 27 milyon doz aşı ulaştırıldığı bilgisini paylaşan Ghebreyesus, aşı üretiminin artırılması için dünyanın önde gelen ilaç firmalarına DSÖ ile iş birliği içine girmelerini istedi.

“Bu durum tüm ülkelerin salgınlara karşı savunma sistemini acilen geliştirmesi gerektiği gerçeğini ortaya koymaktadır.” diyen Ghebreyesus, Uganda’da yeniden ortaya çıkan Ebola salgını, Pakistan’da sel felaketinin ardından başlayan salgınlar ve halihazırdaki Kovid-19 ile maymun çiçeği salgınlarının da dünyanın diğer gündemleri olduğunu hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu