GündemSağlık Makaleleri

Kök Hücre Tedavisi Ortopedi Hastaları İçin Kullanılıyor

 

“Ortopedi hastaları için etkili bir yöntem”

 

Eklem ağrısı çeken ancak cerrahi işlem için erken olan veya ameliyat olmak istemeyen ortopedi hastalarında, kireçlenmenin ilerlememesi ve kıkırdakların iyileşmesini sağlamak için kök hücre tedavisinin çözüm olabileceğini söyleyen Dr. Tarık Elma, “Bu tedavi şekli, kas, tendon ve menisküs yırtıkları gibi durumlarda da etkili bir yöntem olarak öne çıkıyor. Kök hücreler olarak tanımladığımız hücreler, vücudumuzda bulunan ana hücrelerdir. Bu hücreler doğumdan itibaren var olup vücudumuzda bulunan tüm hücrelere dönüşme potansiyeli taşırlar. Örneğin vücudun bir yerinde doku hasarı oluştuğu zaman bu hücreler hasarlanan dokuyu iyileştirebilirler veya o dokuyu taklit ederek onarabilirler” dedi.

 

 

kök hücre tedavisi ortopedi hastaları i̇çin kullanılıyor

 

 

Hastanın kendi yağ dokusundan elde ediliyor.

 

Dr. Elma, ortopedi alanında kullanılan kök hücrelerin çok daha fazla kemik iliğinden veya hastanın kendi yağ dokusundan elde edildiğini belirtti. “Hücrelerin alınma işlemi sırasında hastanın ağrı hissetmemesi için lokal anestezi uygulanıyor. Leğen kemiği veya göbekten alınan yağ dokusu içindeki kök hücreler steril koşullarda bazı işlemlerden geçiriliyor. Yaklaşık 30 dakika süren bu özel işlemler sonrasında hastaya uygulamak üzere saf kök hücreleri elde ediliyor” dedi.

 

 

kök hücre tedavisi ortopedi hastaları i̇çin kullanılıyor

 

 

Hedef hasarlı bölge

Dr. Tarık Elma, “Geleneksel yöntemde, hastadan alınan saf kök hücreler doğrudan hasarlı eklemin içine uygulanmaktaydı. Son dönemde popüler olan yöntemde ise küçük bir kamera yardımıyla hasarlı ekleme girilip, ilgili bölge görüntülendikten sonra burası özel olarak kök hücreler için hazırlanıyor. Ardından da kök hücreler doğrudan hasarlı yere uygulanıyor. Bu sayede nakledilen kök hücrelerin hasarlı bölgedeki etkisi artırılmış oluyor” dedi.

 

Dr. Elma, uygulanan işlemlerin basit olduğunu söyledi. Hastanın uygulmadan sonra hemen yürüyebilip normal hayatına konsantre olabileceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat