Gündem

Kısa Kadir Gecesi Mesajları 2022

Kadir Gecesi, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bütün ülkeler için önemli bir gecedir. Endonezya’dan Bosna Hersek’e kadar birçok ülkede Kadir Gecesi; ibadetle, duayla ve tövbe ederek geçirilir.

Kadir Gecesi Nedir?

Kadir Gecesi, Kuran-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı geceye verilen isimdir. Kuran-ı Kerimde, “Şüphesiz ki biz O’nu Kadir gecesinde indirdik.” şeklinde bir ayet yer alır. Aynı ayet Kadir Gecesi’nde, tan yeri ağrıyıncaya kadar esenliğin olduğu bildirilir.

Kadir Gecesi’nin tam olarak hangi gece olduğu bilinmez. Müslümanların çoğunluğu, Ramazan’ın 27. gecesinin Kadir Gecesi olduğuna inanır. Konuyla ilgili hadis-i şerifler incelendiğinde, Kadir Gecesi’nin Ramazan ayının son on gününde ve özellikle tek gecelerde aranması gerektiği ortaya çıkar. Bu bilgiye göre Kadir Gecesi, Ramazan’ın yirmi birinci, yirmi üçüncü, yirmi beşinci, yirmi yedinci ya da yirmi dokuzuncu gecesi olabilir. Bazı sahih hadisler, Peygamber Efendimizin de Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğunu bilmediğini ortaya koyar.

 

Kadir Gecesi’nin Önemi

Kadir Gecesi, Kuran-ı Kerim’de geçer. Kuran’ın 97. suresinde, beş ayet şeklinde Kadir Gecesi anlatılır. Bu sürede Kadir Gecesi anlatıldığı için surenin adına, Kadir Suresi denir. Kadir; Türkçe azamet ve şeref anlamlarına gelir. Bu gecede Hazreti Muhammed, Hira Mağarası’nda tefekküre daldığı bir sırada ilk vahyi alır. Hazreti Muhammed’in 610 yılından 632’ye yılına kadar aldığı vahiyler, kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’i oluşturur.

Allah, Kuran-ı Kerim’de bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirir. Dolayısıyla bu gece, tartışmasız bütün İslam alemi için en önemli gecelerden bir tanesidir. Dünyadaki bütün Müslümanlar, bu gecenin önemine binaen Kadir Gecesi, ibadetlerini arttırır ve birbirinin Kadir Gecesi’ni tebrik eder.

 

Kadir Gecesi Nasıl Geçirilmeli?

Hadislere göre Kadir Gecesi’ni en verimli şekilde geçirmenin yolu, duadır. Yine hadislere göre Peygamber Efendimiz, Ramazan aylarında daha çok ibadet ederdi. Ramazan’ın son 10 gününde ise ibadetlerini arttırır ve geceleri ihya ederdi.

Bir hadis-i şerife göre Kadir Gecesi’nde edilebilecek en güzel dua şudur: “Allah’ım, sen affedicisin, cömertsin! Affetmeyi seversin. Beni de affet!” (Tirmizi, Daavat, 84.)

 

Kısa ve Anlamlı Kadir Gecesi Mesajları 2022

Bu yıl Kadir Gecesi’nde kullanılabilecek kısa ve anlamlı Kadir Gecesi mesajları şöyledir:

 • İman etmekte sabır, bedendeki baş gibidir. Nasıl ki başsız beden olmazsa sabırsız da iman olmaz! Kadir Gece’niz hayırlı olsun.
 • Sözler, aklı ve fazileti gösterir. Gözler, samimiyeti ve sıcaklığı gösterir. Kadir Gecesi; duayı, ibadeti ve kurtuluş kapısını gösterir. Kadir Gece’niz, mübarek olsun.
 • Nasıl ki yağmur yağınca serinlik ve ferahlık olur… Kadir Gecesi’nde de rahmet yağmurları yağar ve aynı şekilde serinlik ve ferahlık olur. Kadir Gece’nizi tebrik ederim.
 • Ya Rabbi! Kadir Gecesi’nin rahmetini, bereketini, ferahlığını bizden esirgeme. Amin! Kadir Gece’niz mübarek olsun.
 • Ya Rabbi! Sen engin lütuf sahibisin, biz aciz kullarınız… Bağışla, merhamet et! Bize hidayet ver! Amin. Kadir Gece’niz, bütün dualarınızın kabul edilmesine vesile olsun…
 • Ya Rabbi! Bizi sırat-ı müstakimden ayırma. Kadir Gecesi hürmetine, bizi doğru yolda tut! Amin! Kadir Gece’niz mübarek olsun.
 • Allah’ım, hasta bir kulun varsa Kadir Gecesi hürmetine şifa ver. Dertli bir kulun varsa Kadir Gecesi hürmetine deva ver. Evinde huzursuzluk olan bir kulun varsa huzur ver. Hangi mümin neye ihtiyaç duyuyorsa ve ellerini açıp senden ne istiyorsa… Kadir Gecesi hürmetine ona, ihtiyaç duyduğu şeyi ver! Amin! Kadir Gece’niz mübarek olsun.

 

 • Derler ki Allah bir yol açarsa, onu kimse kapatamazmış. İçinde bulunduğumuz mübarek Kadir Gecesi hürmetine, Allah sana binlerce yol açsın! Kadir Gece’n kutlu olsun!
 • Bu gece, Cebrail Hazreti Muhammed’i ziyaret etti. Bu gece, en önemli ve en büyük müjde gerçekleşti. Allah bu mübarek gecenin hürmetine, hepimizi bağışlasın. Kadir Gece’niz mübarek olsun.
 • Bu gece inmeye başlayan Kuran-ı Kerim’in ayetleri, hepimizin hayatına rehber olsun, ışık olsun. Kadir Gece’niz, mübarek olsun.
 • Allah’ım, bizi hayatı boyunca Kuran’la müşerref olmaktan mutluluk duyanlardan eyle… Bizi, salih kulların arasına al… İmtihanımızda zorlanırsak bize yardım et… Hata yaparsak ve günah işlersek bizi affet… Şüphesiz ki sen affetmeyi seversin… Kadir Gece’niz mübarek olsun.
 • Allah’ım, Resul’ünün gösterdiği şekilde sana dua ediyoruz, sana yalvarıyoruz. Sen affedicisin, affetmeyi seversin. Bizi de affet! Amin! Kadir Gece’mizin, affedilmemize vesile olması ümidiyle…
 • Başka bir gece yok ki Allah katında daha hayırlı olsun… Başka bir fırsat yok ki dualarımız kabul edilmeye bu kadar yakın olsun… Kadir Gece’niz, mübarek olsun!
 • Bin aydan hayırlı bu gecede dualarımda size de yer açtım. Siz de bana, dualarınızda yer açar mısınız? Kadir Gece’nizi tebrik ederim.

 

 • Sonsuz rahmetin ve merhametin olduğu bu geceden, birkaç damlacık da olsa nasiplenebilmemiz ümidiyle Kadir Gece’nizi tebrik ederim.
 • Bütün hayallerin gerçek, bütün duaların kabul olsun… Damlalar serpilsin yüreğine, mutluluk dolsun gönlüne… Kadir Gece’n, mübarek olsun!
 • Kuran-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi vesilesiyle tüm dualarınızın kabul olmasını, en samimi şekilde yüce Allah’tan dilerim. Kadir Gece’niz mübarek olsun.
 • Sema kapılarının açıldığı bu gece, yeryüzüne Allah’ın rahmeti yağar. Bu rahmetten nasiplenmemiz ümidiyle, Kadir Gece’nizi en içten dileklerimle kutlarım.
 • Bir yanımda hüzün… Ramazan bitiyor! Bir yanımda neşe ve ümit; Kadir Gecesi’ndeyiz! Allah’ım, sen ümitlerimizi boşa çıkartmazsın, bizi affet. Amin! Kadir Gece’niz mübarek olsun.
 • Mübarek Kadir Gecesi… Bin aydan daha hayırlı! Bu özel gecenin, İslam alemi için bir diriliş muştusu olmasını dilerim. Kadir Gece’nizi tebrik ederim.
 • Allah’ım, bu özel geceyi İslam aleminin uyanışına ve dirilişine vesile kıl! Amin! Kadir Gece’niz mübarek olsun.
 • İslam diyarından geçip barışla müjdelenenlere selam olsun! Bu gece, bütün insanlığın hidayetine vesile olsun! Kadir Gece’niz mübarek olsun!
 • Bu gece, bin aydan daha hayırlı bir gece. Bu mübarek gecenin, içinde olduğumuz bu zor dönemde, gelecek adına umut dolu bir uyanışa vesile olmasını temenni eder, Kadir Gece’nizi tebrik ederim.
 • Feyzi üzerimize, rahmeti geçmişlerimize, bereketi evlerimize, ışığı ahiretimize dolsun. Kadir Gece’miz mübarek olsun.

 

 • Allah’ım, bu mesajı gönderen ve alan kulunu, cennette buluştur. Kadir Gecesi hürmetine bağışlanma talebimizi kabul et, bizi affet. Sen affetmeyi seversin! Kadir Gece’nizi, samimi duygularımla tebrik ederim.
 • Yıl boyunca başka bir gece yok ki bu kadar önemli olsun. Bu gece, Kadir Gecesi… Dualarınızın kabul olması ümidiyle Kadir Gece’nizi tebrik ederim.
 • Bütün İslam alemi için en önemli gece olan Kadir Gecesi; ellerimizin semaya açıldığı, dillerimizden duaların eksik olmadığı, yüreklerin sadece Mevla’ya açıldığı bir gecedir. Kadir Gece’niz hayırlara vesile olsun.
 • Müjde! Rahmet ve bereket kapıları bu gece sonuna kadar açıldı! Kadir Gece’niz mübarek olsun!
 • Allah’tan, Kadir Gece’nizin dualarınızın ve tövbelerinizin kabul edilmesine vesile olmasını dilerim. Kadir Gece’niz mübarek olsun.
 • Gelin bu gece dargınlıkları ve kırgınlıkları unutalım. Sevgiyle, saygıyla, hoşgörüyle tekrar bir araya gelelim. İslam alemi için birlikteliğin sembolü Kadir Gecesi, birleşmemize vesile olsun. Kadir Gece’niz mübarek olsun.
 • Allah hepimize, bu mübarek geceyi dolu dolu yaşamayı nasip etsin. Kadir Gece’miz mübarek olsun.
 • Kadir Gecesi öyle bir gecedir ki… Müminler bu gece, birer kuş gibi hafifler. Bütün dualarınızın kabul edilmesi ümidiyle Kadir Gece’niz mübarek olsun.

 

 • Bizi Leyl-i Kadr’e ulaştıran Allah’a şükürler olsun. Tıpkı bu gece, bu mesajda bir araya geldiğimiz gibi cennette de bir araya gelebilme ümidi ve duasıyla Kadir Gece’nizi tebrik ederim.
 • Yüce Allah’ın bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirdiği Kadir Gecesi’ndeyiz. Bu gece edilen dualar geri çevrilmez. Dualarınızda bana da yer vermeniz ümidiyle gecenizi tebrik ederim.
 • Kadir Gecesi’nin İslam alemine barış ve dünyaya hidayet getirmesini ümit ederim. Kadir Gece’nizi tebrik ederim.
 • Dertleriniz kum taneleri kadar çok olsa bile… Bu Kadir Gecesi’nde ettiğiniz dualar nedeniyle belki bir gün sevinçleriniz Nisan yağmuru kadar bol olur. Kadir Gece’niz mübarek olsun.
 • Bu geceyi hakkıyla ifa eden kullardan olmak ümidiyle Kadir Gece’nizi tebrik ederim.
 • Ya Rabbi! Bizi namazsız bırakma. Bizi rükusuz bırakma. Bizi secdesiz bırakma. Bizi ibadetsiz bırakma! Amin! Kadir Gece’niz mübarek olsun.
 • Kuran-ı Kerim’e göre Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. Bu mübarek geceyi ibadetle geçirenlerden olmak ümidiyle… Kadir Gece’niz mübarek olsun.

 

Kadir Gecesi Mesajları Resimli

kadir gecesi, kuran-ı kerim’e göre göre bin aydan daha hayırlı bir gecedir. bu nedenle ramazan ayının son günlerinde gerçekleşen bu geceye büyük önem verilir. i̇slam alemi, kadir gecesi camilerde bir araya gelerek geceyi ibadet ve dua ile geçirir. herkes çevresindeki insanları arayarak ve mesaj atarak birbirinin halini hatırını sorar. kadir gecesi, tıpkı bir kandil günü gibidir. bu yazımızda, eşinize dostunuza gönderebileceğiniz kadir gecesi mesajlarını bulabilirsiniz.

kadir gecesi, kuran-ı kerim’e göre göre bin aydan daha hayırlı bir gecedir. bu nedenle ramazan ayının son günlerinde gerçekleşen bu geceye büyük önem verilir. i̇slam alemi, kadir gecesi camilerde bir araya gelerek geceyi ibadet ve dua ile geçirir. herkes çevresindeki insanları arayarak ve mesaj atarak birbirinin halini hatırını sorar. kadir gecesi, tıpkı bir kandil günü gibidir. bu yazımızda, eşinize dostunuza gönderebileceğiniz kadir gecesi mesajlarını bulabilirsiniz.

kadir gecesi, kuran-ı kerim’e göre göre bin aydan daha hayırlı bir gecedir. bu nedenle ramazan ayının son günlerinde gerçekleşen bu geceye büyük önem verilir. i̇slam alemi, kadir gecesi camilerde bir araya gelerek geceyi ibadet ve dua ile geçirir. herkes çevresindeki insanları arayarak ve mesaj atarak birbirinin halini hatırını sorar. kadir gecesi, tıpkı bir kandil günü gibidir. bu yazımızda, eşinize dostunuza gönderebileceğiniz kadir gecesi mesajlarını bulabilirsiniz.

kadir gecesi, kuran-ı kerim’e göre göre bin aydan daha hayırlı bir gecedir. bu nedenle ramazan ayının son günlerinde gerçekleşen bu geceye büyük önem verilir. i̇slam alemi, kadir gecesi camilerde bir araya gelerek geceyi ibadet ve dua ile geçirir. herkes çevresindeki insanları arayarak ve mesaj atarak birbirinin halini hatırını sorar. kadir gecesi, tıpkı bir kandil günü gibidir. bu yazımızda, eşinize dostunuza gönderebileceğiniz kadir gecesi mesajlarını bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat