Sağlık Makaleleri

Kirazın Faydaları Nelerdir?

Kiraz, lif ve C vitamini içerir. Bu faydaları onları şeker hastaları için ideal bir besin yapar. Bu makale size kirazların antioksidan faydaları hakkında genel bir bakış sunacaktır. Ayrıca, kirazların kalbiniz için faydalarını okuyun.

Kirazın faydaları nelerdir?

Kirazlar antioksidanlar, fitokimyasallar ve vitaminlerle doludur. Hücreleri serbest radikallerden korumaya yardımcı olarak kalp hastalığı ve belirli kanser türlerinin riskini azaltırlar. Ayrıca kiraz, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan potasyum içerir. Ayrıca artrit ve gut semptomlarını azaltabilirler.

Kirazdaki antioksidanlar iltihaplanmaya karşı koruma sağlar. Enflamasyon kalbe zarar verebilir ve kardiyovasküler hastalık ve diyabet gibi diğer durumlara katkıda bulunabilir. Kirazlar ayrıca kötü kolesterolü azaltan pektin içerir. Aslında araştırmalar, kolesterolde sadece yüzde birlik bir azalmanın kalp hastalığı riskini yüzde 2 oranında azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca, kurutulmuş kirazlar, kolajen üretimine yardımcı olan ve vücudun dokularını güçlü tutan iyi bir bakır kaynağıdır. Bakır ayrıca vücudu serbest radikal hasarından korur. Ek olarak, kuru vişne sindirimi iyileştirir. Ayrıca kalp ağrısını hafifleten ve mide rahatsızlıklarını iyileştirmeye yardımcı olan bir madde olan amigdalin içerirler.

Kirazdaki antioksidanlar ciltte kahverengi lekelerin görünümünü azaltabilir. Bu kahverengi lekeler genellikle güneş hasarından kaynaklanır. Etkilenen bölgeye bir vişne suyu yüz paketi uygulamak, pigmentasyonu azaltabilir ve cildin tonunu iyileştirebilir. Kirazlarda bulunan antioksidanlar, cilt hücrelerine zarar veren serbest radikallerle savaşır.

Kirazlar, antioksidan, antiinflamatuar ve antikanser özelliklere sahip fenolik bileşikler içerir. Kirazlar genellikle taze olarak yenir, ancak işlenmiş kirazlar da yıl boyunca mevcuttur. Meyve suyu, konsantre, IQF tozu ve konserve ürünler dahil olmak üzere çeşitli formlarda bulunurlar. Tüm bu ürünler değişen miktarlarda antioksidanlar içerir.

kirazın faydaları nelerdir?

Vişne suyu, vücudun karbonhidratları parçalamasına ve protein oluşturmasına yardımcı olan bir mineral ve elektrolit olan mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Ayrıca vücudun pH seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Günde bir bardak vişne suyu tüketmek yaklaşık 159 kalori ve 36 gram karbonhidrat sağlayacaktır. Meyve suyunu smoothie yapmak veya tuzlu yemeklere eklemek için kullanabilirsiniz.

Kirazlar, mevsiminde çeşitli tatlılara ve yemeklere lezzetli bir ektir. Ayrıca smoothielerde harikadırlar ve sade olarak yenebilirler. Ayrıca yılın ilerleyen saatlerinde tadını çıkarmak için kirazları dondurabilirsiniz. Kuru kirazlar da yulaf ezmesi ve tahılsız granolaya iyi bir katkıdır.

Kirazlar düşük glisemik indeks içerir ve şeker hastaları için güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, porsiyon boyutlarını akılda tutmak önemlidir. Taze vişneler düşük glisemik indekse sahipken, tatlı kirazlar orta düzeydedir. Bununla birlikte, konserve ve maraschino kirazları şeker bakımından yüksektir ve şeker hastaları için önerilmez. Kirazların sağlığınız için güvenli olup olmadığından emin değilseniz, doktorunuza ve diyetisyeninize danışın.

Kirazlar, hücreleri serbest radikal hasarından koruyan antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıca aşırı vücut yağını gidermeye yardımcı olurlar. Ayrıca, sağlıklı bir uyku döngüsünü destekleyen bir hormon olan melatonin seviyelerini arttırırlar.

kirazın faydaları nelerdir?

Kirazın doğal bir lif kaynağıdır

Kirazlar lezzetli bir lif kaynağıdır. Liflere ek olarak, antioksidanlar da yüksektir. Ayrıca vücudun iltihapla savaşmasına ve antrenmandan sonra kas ağrılarını hafifletmesine yardımcı olurlar. Kiraz tüketimi, fiziksel aktivite sonrasında daha hızlı toparlanmanıza yardımcı olabilir. Bu özellikle fitness tutkunları için yararlıdır. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, kirazların fiziksel aktivite sırasında dayanıklılığı artırabileceğini gösterdi.

Kirazlar düz olarak yenebilir veya salatalara eklenebilir. Ayrıca yoğurt ve süt bazlı smoothie’lere iyi bir katkı sağlarlar. Bunları pişmiş ürünlere de ekleyebilirsiniz. Yulaf ezmesine bile eklenebilirler. Kirazları yemenin lezzetli bir yolu, onları doğramak ve kahvaltılık tostunuzun üzerine serpmektir.

Kirazlar lezzetli bir yaz meyvesidir ve sizin için inanılmaz derecede iyidir. Lif ve diğer gerekli besinleri içerirler. Yüksek lif içeriği, belirli hastalık riskini azaltmaya ve bağırsak düzenliliğini artırmaya yardımcı olur. Ek olarak, kilo vermenize yardımcı olabilirler. Şeker hastalığınız varsa, diyetinize kiraz eklemeyi düşünmelisiniz.

Kirazlar aynı zamanda harika bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini sağlıklı cildi destekler ve bağışıklık sistemini destekler. Kirazlar ayrıca vücuttaki serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan antioksidanlar açısından da zengindir. Bu, iltihaplanmayı ve kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Kiraz’da C Vitamini var mı?

Kirazlar, sağlığınıza faydalı olabilecek C vitamini ve diğer besinler açısından zengindir. Enflamasyonu azaltabilir, kalbinizi koruyabilir ve uykunuzu iyileştirebilirler. Bununla birlikte, kirazların faydaları, yediğiniz kirazın türüne ve ne sıklıkta yediğinize bağlıdır. Bu yazıda, bu iddiaları destekleyecek araştırmalara, kirazların beslenme profiline ve kirazları diyetinize nasıl dahil edebileceğinize bakacağız.

Kirazlar iki çeşittir: tatlı ve ekşi. Her ikisi de bol miktarda antioksidan içerir ve kalorileri düşüktür. Ayrıca egzersiz iyileşmesini desteklemek için mükemmeldirler. Ancak herhangi bir sağlık sorununuz varsa veya ilaç kullanıyorsanız kiraz tüketmeden önce mutlaka bir personel sağlık uzmanına danışmalısınız. Sizin için doğru formu, miktarı ve tüketim sıklığını önerebilecekler.

Kirazdaki C vitamini, antioksidan faydalar sağlamanın yanı sıra sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemeye de yardımcı olur. Serbest radikal hasarı ciltte başladığı için cilt sağlığını da iyileştirir. Antioksidanlar, serbest radikal hasarını önleyerek kronik hastalıkları ve iltihabı önlemeye yardımcı olur. Buna ek olarak, kirazlar lif bakımından yüksektir ve iltihap önleyici özellikleri de onları sağlıklı bir gıda seçimi yapar.

Kirazlar ayrıca uygun kan pıhtılaşması için önemli olan K vitamini içerir. B6 Vitamini ayrıca enerji metabolizmasına ve hormonların ve nörotransmitterlerin sentezine yardımcı olur. Ek olarak, sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve meme ve kolorektal kanser riskinin azalmasıyla bağlantılıdır. Bu sağlık yararlarına ek olarak, kirazlar aynı zamanda harika bir potasyum ve magnezyum kaynağıdır.

kirazın faydaları nelerdir?

Vişne suyu ve vişnelerin hafıza geliştirme faydaları olabilir. Bu meyveler, polifenoller, antosiyaninler ve melanin gibi antioksidan görevi görebilen ve beyin fonksiyonunu destekleyebilen biyoaktif bileşikler içerir. Araştırmalar, vişne suyunun uzamsal çalışma belleğini iyileştirebileceğini göstermiştir. Bu fayda, kirazların antioksidanlarda yüksek olduğu gerçeğine de atfedilebilir.

Bir çalışmada, katılımcılara ya vişne suyu ya da plasebo içeceği verildi. Her iki grup da suyu 12 hafta boyunca günde iki kez aldı. Vişneli tart grubundaki katılımcılar, kontrol grubuna kıyasla hafıza puanları konusunda daha iyi hissettiler. Kiraz grubu lehine 2,7 puanlık bir ortalama fark veya 1,2 ile 4,2 arasında %95 GA fark vardı.

Başka bir çalışmada, araştırmacılar vişne suyunun uzamsal çalışma belleğini geliştirdiğini ve görsel sürekli dikkati geliştirdiğini buldular. Tart vişne suyu ayrıca bir SWM görevindeki toplam hataları azalttı. Bununla birlikte, tepki süresi, SWM stratejisi, sayı aralığı veya öznel hafıza yeteneği üzerinde önemli bir etki yoktu. Vişneli tart diyeti ile beslenen fareler üzerinde yapılan bir araştırma da gelişmiş çalışma hafızasını gösterdi.

Çalışmalar, tart montmorency kirazlarının, beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabilecek antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir.

Kanserle mücadelede kiraz etkisi

Yeni bir çalışma, kirazların kanserle savaşmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Meyvenin siyanidin de dahil olmak üzere doğal antioksidanlarının, serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarla mücadele ettiği bulunmuştur. Serbest radikaller, kanser de dahil olmak üzere yaşa bağlı bir dizi hastalıkla ilişkilendirilmiştir. Öğütülmüş kirazlardaki antioksidanlar, hücreleri oksidatif stresten koruyarak kanserle savaşmaya yardımcı olabilir.

Vişne ve greyfurt özlerinin in vitro çalışmaları, araştırmacılar vişne suyunun kanser hücrelerinin büyümesini engelleme potansiyeline sahip olduğunu keşfettiler. Meyvenin yüksek antioksidan içeriği, kanser hücresi çoğalmasını engelleme yeteneği ile ilişkilidir. Bir çalışmada araştırmacılar, meyvenin antioksidan kapasitesinin iki tip kolon kanseri hücresinin büyümesini engellediğini buldu. Başka bir çalışmada, vişne özleri meme kanseri hücrelerinin büyümesini azalttı.

Kiraz, kanser önleyici etkisinin yanı sıra cildinizin sağlığını da iyileştirir. Antioksidanlar, antosiyaninler ve lif içerirler. Bu antioksidanlar, cildinizi sağlıklı ve nemli tutarak genç görünümünü korumaya yardımcı olur. Ayrıca cildinizi çevresel stresten korurlar. Meyve ayrıca iltihapla savaşmaya yardımcı olur.

Antioksidan bakımından zengin bir diğer meyve ise nardır. Araştırmalar, bu meyvenin eklem ağrısını azaltabileceğini ve hafızayı geliştirebileceğini düşündürmektedir. Ekmek meyvesi ve incir ile aynı aileden renkli bir meyve olan dut, kanserle savaşmaya da yardımcı olabilir. Meyve, C vitamini ve demir bakımından yüksektir ve kanser tedavilerinden kaynaklanan kansızlığa karşı koruma sağlayabilir. Ayrıca, test tüpü çalışmalarında bağışıklık fonksiyonunu iyileştirdiği ve kanser hücrelerini öldürdüğü gösterilen ligninleri içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu