Sağlık Makaleleri

Kiraz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Vişne suyu, vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olan bir tür antioksidan olan mükemmel bir antosiyanin kaynağıdır. Ek olarak, meyve suyu kan basıncını ve şeker seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Artrit hastaları da bu suyu içmekten yararlanabilir. Bununla birlikte, kiraz suyu içmenin birkaç dezavantajı vardır.

kiraz suyunun faydaları nelerdir?

Kiraz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kiraz suyu, karın bölgesinde bulunan yağları eritmenin yanı sıra diyabete de iyi gelmektedir.  Vişne suyundaki antioksidan antosiyaninlerin, inflamatuar sitokinleri ve NFkB üretimini baskıladığı gösterilmiştir. Hayvan modellerinde, artritik atakların insidansını azaltırlar. Bununla birlikte, belirli kiraz çeşitlerinin anti-inflamatuar aktivitesini belirlemek için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

Antioksidan antosiyaninler birçok meyve ve sebzede bulunur. Doğal kaynaklardan elde edilen antosiyaninler, iltihabı önlemenin yanı sıra antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu maddeler bakterileri ve diğer küçük organizmaları öldürür. Araştırmalar, kirazlardan elde edilen antosiyaninlerin de bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini gösteriyor. Ayrıca gözde sıvı basıncının biriktiği ve görme kaybına neden olabilen bir hastalık olan glokoma karşı korunmaya da yardımcı olabilirler.

In vitro çalışmalarda, vişnelerden elde edilen antosiyaninler, insan amilazını inhibe eder. Ayrıca kemirgen pankreas b hücreleri tarafından insülin sekresyonunu arttırırlar. Ek olarak, glukagon üretimini azaltır ve karaciğer hücrelerinde glikoz alımını arttırırlar.

kiraz suyunun faydaları nelerdir?

Tansiyon

Bir araştırma, vişne suyu içmenin yüksek tansiyonu önemli ölçüde azaltabileceğini bulmuştur. Hatta ilaç gerektirecek seviyeye bile düşürebilir. Yüksek tansiyon, kalp krizi, kalp yetmezliği, felç ve bunama riskini artırdığı için ciddi bir sağlık sorunudur. Araştırmacılar, tart Montmorency vişne suyunun üç saat içinde kan basıncını yedi milimetre cıva (mmHg) azalttığını buldu. Sonuçları meyve suyunun fenolik asit içeriğine ve vanilik bileşiğine bağlıyorlar.

Çalışma ayrıca vişne suyunun sistolik kan basıncını azaltabileceğini buldu. Günde 16 ons vişne suyu içmek sistolik kan basıncını 7 mmHg azalttı. LDL kolesteroldeki azalma önemliydi. Kan basıncında azalma, erken başlangıçlı hipertansiyonu olan ve aynı zamanda orta derecede yüksek kan basıncı olan erkeklerde görülmüştür.

kiraz suyunun faydaları nelerdir?

Kan şekeri

Vişne suyu, kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilecek sağlıklı bir içecektir. İnsülin üretimini artırdığı ve yemeklerden sonra kan şekeri artışını yavaşlattığı için özellikle şeker hastaları için faydalıdır. Vişne suyu ayrıca kirazların kırmızı renginden sorumlu pigmentler olan antosiyaninler açısından da zengindir.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, vişne suyu içmenin tip 2 diyabetlilerde insülin salınımını artırdığını ve kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü buldu. Çalışma, Shariati Hastanesi Diyabet Kliniğinden alınan diyabetli 19 kadını içeriyordu.

Çalışma ayrıca, vişnelerin diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltabilecek antosiyaninler içerdiğini gösterdi. Bu pigment, ekşi ve tatlı kirazlara ayırt edici kırmızı rengini verir. Bu bileşikler ayrıca pankreas hücrelerinde insülin üretimini de artırabilir. Bu iddiaları destekleyecek sadece birkaç çalışma olmasına rağmen, uzmanlar potansiyel sağlık yararları konusunda şimdiden heyecanlılar.

kiraz suyunun faydaları nelerdir?

Artrit

Artrit için en iyi doğal ilaçlardan biri vişne suyudur. Enflamatuar durumların neden olduğu eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca kanserle mücadele özelliği de vardır. Çalışmalar, vişne suyunun içilmesinin inflamatuar osteoartritli kişilerde eklem ağrısını azaltabileceğini bulmuştur. Bir çalışmada, osteoartritli insanlar 21 gün boyunca günde iki şişe vişne suyu içtiler. Ağrıda önemli bir azalma bildirdiler.

Vişne suyunun artritli insanlar için sayısız faydası olsa da, geleneksel tıbbi tedavilerin yerini almadığına dikkat edilmelidir. Vişne suyunu tüketmeden önce, sizin için uygun olup olmadığını Personel Sağlık belirlemek için öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Doğal maddeler ilaçlardan daha etkili olsalar da her zaman güvenli değildirler ve iddia ettikleri gibi çalışmayabilirler. Bu nedenlerden dolayı, yaşam tarzınızda yaptığınız herhangi bir değişiklik hakkında daima doktorunuzla konuşmalısınız.

Kolon kanseri

Vişne suyu, kolon kanseri riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek bir dizi faydalı bileşik içerir. Antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir ve kanserin yayılmasıyla savaşmaya yardımcı olabilir. Meyve ayrıca kalbiniz ve kan basıncınız için iyidir. Kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilecek yüksek miktarda C vitamini ve lif içerir.

Kirazlarda bulunan antosiyaninler, kolon kanseri hücrelerinin büyümesini engelleyebilir. Bir çalışmada, antosiyanin açısından zengin ekstraktla beslenen fareler, kontrol grubuyla beslenen farelere göre daha az tümöre sahipti. Benzer şekilde, vişne özü ile beslenen farelerin kolonlarında, tek başına sulindac ile beslenenlere göre daha az tümör vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat