Kinder Ürünleri Salmonella Skandalı Sonrası Raflara Geri Döndü

Kinder Ürünleri Salmonella Skandalı Sonrası Raflara Geri Döndü

Şekerleme ve çikolata üreticisi Ferrero‘ya ait Kinder Chocolate‘ın Belçika‘da yer alan fabrikasında üretilen bazı ürünlerde Salmonella bakterisinin tespit edilmesinin ardından toplatılan ürünler yeniden marketlerde raf edinmeye başladı. İngiltere, Fransa, İrlanda, Almanya, İsveç ve Hollanda‘nın da yer aldığı 12 farklı ülkede yüzlerce kişiye bakteri bulaşmasına sebep olan Kinder Sürpriz yumurtaları birçok ülkede market raflarında yerini aldı.

İçindekiler

YAŞANAN SKANDAL YÜZDE 40 CİRO KAYBETTİRDİ

Ferrero‘nun Kinder Sürpriz ve diğer ürünlerinde, Salmonella bakterisine ilk olarak 15 Aralık 2021‘de Belçika‘nın Arlon şehrindeki fabrikada ortaya çıkmıştı. Belçika Gıda ve Tüketici Ürün Güvenliği Kurumu (FAVV), 8 Nisan‘da bakteri konusunda resmi birimlere gerekli bilgilendirmeyi yapmadığı sebebiyle Ferrero‘nun ruhsatını askıya almıştı. Ruhsatın askıya alınması üzerine şirketten, piyasadaki ürünlerini geri çekmesi talep edilmişti. Son 20 yılın en büyük ürün toplama operasyonunu yapan Ferrero, skandal sebebiyle ilk aydan itibaren ortalama %40 ciro kaybetmişti.

ARLON FABRİKASI NORMAL ÜRETİME GERİ DÖNDÜ

Eylül ayında yeniden üretim ruhsatı alan Arlon fabrikası 17 Haziran’da başlayan şartlı üretim sürecini geçerek normal üretime başladı. Uzun bir denetim ve hazırlık aşamasından sonra açılan fabrikada üretimin başlamasının ardından ürünler yeniden raflarda yer edinmeye. Bu başlığa ilişkin şirket tarafından yapılan açıklama neticesinde, “Belçika Sağlık ve Hijyen Denetim Kurumu denetimini en iyi şekilde yaptı. Yasal zorunlulukların gerektirdiği bir iş planı kapsamında çalışmaya yeniden başlayabilmekten dolayı mutluyuz.” denildi.

SKANDAL SONRASI MARKA YÜZÜNÜ YENİDEN YAKALAMAYA ÇALIŞIYOR

Kinder Chocolate, Salmonella skandalı üzerine büyük bir maddi zarara ve ciro kaybına uğrarken aynı zamanda marka kaybı da yaşamış oldu. Yeniden üretime geçen şirket hem ambalajlarda yaptığı değişiklikler hem de sosyal medya reklamlarıyla zedelenen marka yüzünü düzeltmek istiyor.

Kinder Ürünleri Salmonella Skandalı Sonrası Raflara Geri Döndü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir