Gündem

Kilis’te Hemşirenin Öldürüldüğü Davanın Yargılaması Başladı

Kilis’te, bir hemşirenin öldüğü ve bir hemşirenin yaralandığı davanın yargılaması başladı.  Kilis Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, hemşire Fatma Solak’ın yakınlarının avukatları, kardeşi Abdullah Koca, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı ile hakkında “eşe karşı tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “silahla olası kastla yaralama” suçundan ise 2 yıldan 6 yıl 9 aya kadar hapis cezası istenilen tutuklu sanık Hasan Solak ve avukatı katıldı.

Hemşireyi Öldüren Sanık Konuştu

Sanık, dava önce verdiği beyanları kabul edip, utandığı ve  yaşadığı olayın dini ve vicdani boyutuyla üzüldüğünü ve pişman olduğunu söyledi. Sanık, eşiyle bir problemi bulunmadığını, sorunun kayınvalidesinden kaynaklandığını iddia etti.

Mahkeme başkanının “Kayınvaliden size ne yaptı?” sorusu üzerine sanık,  kayınvalidesinin kendilerinde kaldığı dönemde kena başına bazı işler yaptığını, ev eşyalarını habersiz birilerine verdiğini, özel hayatlarına karıştığını idam etti. Sanık, olay öncesi gün eşinin kendisini öperek işe gönderdiğini, eşinin telefonla arayarak kayınvalidesinin hasta ve yaşlı olduğunu, bu nedenle çocuklara bakıcı tutmalarını istediklerini dile getirdi. Sanık bunun üzerine eşiyle tartıştığını ve maktulün kendisine her şeyin bittiğini, boşanmak istediğini söylediğini iddia etti.

İki yıldır yaşadıkları nedeniyle kayınvalidesine öfke biriktirdiğini, olay günü eşinin kendisine “eve gelme” dediğini ileten Solak, bu sebeple kayınvalidesini öldürmeye karar verdiğini söyledi.  İş yerindeki bilgisayara da “Dünyanın en güzel evliliğinin bu hale gelmesinin tek sorumlusu kaynanamdır.” bıraktığını belirten Solak, Kilis Devlet Hastanesi’nde randevusu olan kayınvalidesini öldürmek için buraya gittiğini söyledi.  Eşinin hastaneye tek geldiğini, onla konuşmak istediğini ancak eşinin bunu reddettiğini ve kendisine küfür ettiğini söyleyen Solak, daha sonra olayın yaşandığını belirtti.

Sanığın avukatı da müvekkilinin olayı bir anlık öfkeyle işlediğini, olayda haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasını talep etti.

Maktulün kardeşi Abdullah Koca ise sanıktan şikayetçi olduklarını, geçmiş yıllarda sanığın ablasıyla problem yaşadığını, kafasına silah dayadığını ve hamileyken tekmelediğini ileri sürdü.

Maktulün yakınlarının avukatı da sanığın olayı tasarlayarak, planlayarak işlediğini, sanığın suçu önleme göreviyle polis olma hususu da göz önüne alınarak en ağır cezayı almasını talep etti, kayınvalidesi N.K’yi öldürmeye teşebbüs etmesinin de ayrı bir suç olduğunu ifade etti.

Tanıkların dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 27 Eylül’e erteledi.

Maktulün yakınlarının avukatı Erdal Emir, gazetecilere, suç önlemeye görevli olan bir kişinin tam aksine sağlık memuru olan eşinin hastane önünde canice, hiç korkmadan, gözünü kırpmadan ölümüne neden olduğunu ifade etti.

Yargılamanın devam edildiğini aktaran Emir, bir kadın cinayetinin daha önüne geçebilmek için mücadele edeceklerini kaydetti.

Hemşirenin Öldürülmesi Olayı

22 Mart 2022’de Sağlık Bakanlığı Kilis Devlet Hastanesi yakınlarında Hasan Solak hemşire eşi Fatma Solak ile karşılaşmış, çıkan tartışma sonrası tabancayla eşine ateş etmiş, seken kurşunlardan biri olay yerinde bulunan hemşire S.Ç’ye isabet etmişti. Yaralanan iki kadın, Kilis Devlet Hastanesi’ne kaldırılmış, Solak müdahaleye rağmen kurtarılamamış, zanlı tutuklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu