Personel Maaşları

Kıdem Tazminatı Tavanı Ne Kadar Oldu?

6 aylık enflasyon oranlarının netleşmesiyle birlikte “Kıdem tazminatı tavanı temmuzda ne kadar oldu” sorusu yanıtını buldu.

TÜİK, haziran ayı enflasyonunu açıkladı. Memur ve memur emeklisi için 6 aylık enflasyon farkı yüzde 19.31 olarak gerçekleşti. Kıdem tazminatı, memur zammıyla birlikte netleşiyor. Peki, kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu? İşte yanıtı…

Memur ve memur emeklilerinin 2024 yılının ikinci 6 ayında alacağı zamlı maaşlarla birlikte engelli aylığı, 65 yaş aylığı, kıdem tazminatı tavanı, bedelli askerlik ücreti, evde bakım yardımı da değişti. Zam oranı ile birlikte milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı tavanı da değişti. Memur ve memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde temmuzdan geçerli olmak üzere toplamda yüzde 19,31 artış yapıldı.

“Kıdem tazminatı tavanı 41 bin 828 lira oldu”

Bu yılın ocak – haziran döneminde 35.058,58 TL olarak uygulanan kıdem tazminatı tavanı 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere 41.828,39 TL’ye yükselecek. Söz konusu tutardan damga vergisi kesildikten sonra net ödeme 41.510 lira olacak.

Peki kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Kıdem tazminatı hesaplanırken, işçinin işten ayrılırken giydirilmiş en son brüt ücreti esas alınıyor. İşçiye, iş yerinde geçirdiği her bir yıl için bir aylık (30 gün) brüt ücreti tutarında ödeme yapılıyor ve bu ödemeden syalnızca damga vergisi kesiliyor. (Dünya Gazetesi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat