Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Kereviz, zamanda doğal bir idrar söktürücüdür ve çok az kalori içerir. Çeşitli şekillerde yenebilen lezzetli ve besleyici bir sebzedir. Meyve suyu faydalarına ek olarak, sağlığa birçok faydası olan kereviz bütün bir sebze olarak da yenebilir.

İçindekiler

Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Kereviz, kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok önemli dejeneratif hastalık riskini azaltabilen iyi bir antioksidan besin kaynağıdır. Antioksidan içeriği flavonoidler ve C vitamini bakımından yüksektir. Lunularin ve bergapten gibi fitokimyasalları, hücreleri hasardan koruyan ve dolaşımı optimize eden güçlü anti-inflamatuar ajanlardır. Kereviz, daha iyi kan akışını teşvik etmek için arter duvarlarını gevşeten ftalidler açısından da zengindir. Sonuç olarak, sebzenin kalp hastalığı, diyabet ve kanser riskini azalttığı düşünülmektedir.

kerevizin faydaları nelerdir?

Kereviz, kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olan lif bakımından yüksektir. Düşük lifli diyetleri olan kişiler diyabet ve diğer kronik hastalıklara daha yatkındır. Ayrıca oksidatif strese karşı koruduğu bilinen antioksidanlarda da yüksektir. Bununla birlikte, kerevizin anti-inflamatuar özelliklere sahip olup olmadığını doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kereviz yaprakları, yaşa bağlı kas dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olan iyi miktarda A vitamini içerir. A vitamini ayrıca görme ve cildi iyileştirir. Kerevizdeki flavonoidler ayrıca bağışıklık sistemini iyileştirir ve kanser risklerini azaltır. Ve kereviz tohumu özü, nöronal dejenerasyonu engelleyerek bilişsel işlevleri artırır.

Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

Araştırmalar kerevizin vücuttaki iltihabı azaltabileceğini gösteriyor. Kereviz, anti-inflamatuar olarak bilinen antioksidanlar ve polisakkaritler bakımından yüksektir. Enflamasyona ve hücresel hasara neden olan serbest radikal hasarıyla savaşırlar. Kerevizde bulunan antioksidanlar arasında fenolik asitler ve flavonoidler bulunur. Bu bileşikler, beyindeki ve diğer vücut kısımlarındaki inflamasyonun azalmasıyla bağlantılıdır.

Kereviz ayrıca bir dizi vitamin, mineral ve bitkisel besin içerir. Kalp sağlığı için önemli olan kalsiyum ve potasyum bakımından yüksektir. Ayrıca kırmızı kan hücresi üretimi ve etkili kan pıhtılaşması için önemli olan K vitamini bakımından da yüksektir. Ayrıca, anti-inflamatuar özellikleri ve kardiyovasküler faydaları ile bilinen flavonoidler içerir. Düzenli olarak kereviz tüketmek kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Kereviz önemli miktarda lif içerir ve kalorisi düşüktür. Aynı zamanda yüksek miktarda antioksidan ve bitkisel besin içerir. Atıştırmalık olarak kullanılabilir ve salatalara ve patates kızartmasına eklenebilir.

kerevizin faydaları nelerdir?

Kalorisi düşüktür

Kereviz düşük kalorili ve az yağlıdır ve çeşitli yiyeceklere lezzet, renk ve doku eklemek için kullanılabilir. Tek başına yenebilir veya soslara veya salatalara batırılarak yenebilir. Ayrıca cips için harika bir alternatiftir. Düşük kalorili bir atıştırmalık olarak kereviz, diyet yapanlar için mükemmel bir seçimdir.

Kereviz fincan başına 88 miligram sodyum içerir. Kereviz kalorisi ve sodyumu düşük olmasına rağmen, çok miktarda değil, ölçülü olarak yenilmelidir. Çok fazla kereviz gastrointestinal sorunlara neden olabilir ve yetersiz beslenmeye neden olabilir. Ayrıca kerevizdeki lif çok miktarda yenirse şişkinlik, gaz ve ishale neden olabilir.

Kereviz kalorisi düşüktür ve antioksidanları yüksektir. Antioksidanlar vücut için faydalıdır ve kanser riskini azaltabilir ve mide zarını koruyabilir. Ayrıca C vitamini, folik asit ve manganez bakımından da yüksektir. Bu, dengeli bir diyete mükemmel bir katkı sağlar.

Kereviz kalorisi düşük olmasına rağmen, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerir. Ayrıca hızlı bir atıştırma için hareket halindeyken de yenebilir. Bu çok yönlü sebze, salatalara, patates kızartmasına ve diğer yemeklere harika bir ektir.

İyi bir lif kaynağıdır

Lif, yiyeceklerin sindirimine yardımcı olduğu için personel sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır. Kabızlığı önlemeye, düzenli bağırsak hareketlerini teşvik etmeye ve kilo yönetimini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Tek bir kase kereviz, 1,6 gram lif veya günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 6’sını içerir. Lif, dışkı hacmini artırarak ve dışkıyı yumuşatarak kabızlığı önlemeye ve sağlıklı bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olur. Ayrıca ishali önlemeye yardımcı olabilir.

kerevizin faydaları nelerdir?

Kereviz neredeyse %95 su içerir, bu da onu mükemmel bir nemlendirici gıda yapar. Ayrıca sindirim sistemine yardımcı olan birçok elektrolit içerir. Kerevizin bir diğer faydası da yüksek lif içeriğidir. Lif ayrıca bağırsaklarda düzenliliği destekler, bu nedenle her gün küçük bir miktar düzenliliğin korunmasına yardımcı olabilir.

Kerevizdeki çözünür lif, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. GI yolundaki aşırı kolesterole bağlanır ve onu atar, kan kolesterol seviyelerini düşürür. Yüksek kan kolesterol seviyeleri kalp hastalığı ile ilişkilidir, bu nedenle kolesterol seviyelerini düşürmek kalbinizi korumanın mükemmel bir yoludur.

Elektrolitlerde yüksektir

Kereviz suyu, vücut için gerekli olan bir mineral olan yüksek konsantrasyonda potasyum içerir. Bu besin, kan basıncının korunmasına yardımcı olur, kasların kasılmasına yardımcı olur ve karbonhidratların parçalanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kas yapımı için de gereklidir. Tek bir bardak çiğ kereviz suyu 670 miligram potasyum içerir, bu da kadınlar ve erkekler için günlük ihtiyacın neredeyse yarısıdır.

Kereviz suyu, elektrolitlerin önemli bir bileşeni olan 100 gramda 80 miligram sodyum içerir. Aynı zamanda önemli bir kan damarı gevşetici faktör olan nitrik oksit üretimi için gerekli olan kalsiyum, klorür ve nitratlar açısından da zengindir. Kereviz, fincan başına 3.78 gram ile lif bakımından da yüksektir. Bu lif tok hissetmenize yardımcı olur ve düzenli kalmanızı sağlar.

Kereviz ayrıca antioksidanlar ve hastalıklarla savaşan bitki bileşikleri bakımından da yüksektir. Ayrıca suyu oluşturan kimyasallar olan elektrolitlerde de yüksektir. Hasarlı dokuyu onararak ve kasların çalışmasını sağlayarak vücudun organlarının düzgün çalışmasına yardımcı olurlar. Bununla birlikte, kereviz sodyumda yüksektir, bu da düşük sodyum diyeti yapan insanlar için sorun oluşturabilir. Bir kereviz sapı yaklaşık 50 miligram sodyum içerir.

kerevizin faydaları nelerdir?

İyi bir K vitamini kaynağıdır

Kereviz, önemli miktarda lif ve vitamin içeren son derece düşük kalorili bir sebzedir. Çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilir ve salatalara ve patates kızartmasına harika personel sağlık bir ektir. Aynı zamanda mükemmel bir potasyum ve folat kaynağıdır. Ayrıca kolesterol ve yağ oranı da düşüktür.

K vitamini, koyu yapraklı yeşillikler, soya fasulyesi yağı ve fermente gıdalar dahil olmak üzere birçok gıdada bulunan bir besindir. K vitamini birçok gıdada bulunmasına rağmen, en iyi şekilde bütün, işlenmemiş gıdalardan elde edilir. Rafine şekerler ve ultra işlenmiş bileşenler bakımından yüksek olan bu gıdalar K vitamininden yoksun olabilir, bu nedenle günlük diyetinize çeşitli meyve ve sebzeleri dahil etmek önemlidir.

Kereviz mükemmel bir K vitamini kaynağıdır. Kereviz iyi bir K vitamini kaynağıdır, ancak diğer bitkisel gıdaların miktarları daha yüksektir. Daha yüksek miktarda K vitamini içeren diğer yiyecekler arasında hardal yeşillikleri, karalahana ve ıspanak bulunur. Bu gıdalar aynı zamanda mükemmel bitki bazlı protein kaynaklarıdır.

Ancak kerevizin dezavantajları da yok değil. Pestisitlere yüksek oranda maruz kalması nedeniyle, birkaç yıldır Çevre Çalışma Grubunun “Kirli Düzine” listesinde yer almaktadır. 2021 itibariyle 12 üzerinden 11. sırada yer alıyor. Çevre Çalışma Grubu kerevizin iyice yıkanmasını ve mümkünse organik alınmasını öneriyor.

Kerevizin Faydaları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir