Gündem

Kendini Doktor Olarak Tanıtan Dolandırıcı

Kendini doktor olarak tanıtan bir şahıs telefon almak için kurmuş olduğu akıl almaz planla insanları dolandırıyor.

Eskişehir’de oto yıkama işletmeciliği yapan Fahri Toğrul, eşine almış olduğu pahalı telefonu satmak amacıyla bir internet sitesinde ilan oluşturdu. İddialar doğrultusunda bir gün sonra Toğrul’u kendisini Antalya’da kadın doğum uzmanı olarak tanıtan birisi aradı ve telefonu incelemek üzere Eskişehir’de yaşayan bir arkadaşını göndereceğini belirtti. Dükkâna gelen şahıs, ‘Beni Doktor Ömer bey yolladı, telefona bakacağım’ diyerek uzun bir süre boyunca dolandırıcıyla konuşarak telefonu inceledi. Ürünü almaya karar veren ve alıp aracına koyan kişi, telefonun sahibi Toğrul’un parasını istemesi ile birlikte ‘Ben parayı doktora yolladım, telefonu aldım’ demesi neticesinde kurulan oyun ortaya çıktı. Fahri Toğrul telefonunu kurtarırken, kendini kadın doğum uzmanı olarak tanıtan şüphelinin hesabına 35 bin lira transfer eden şahıs dolandırıldı.

“‘Eyvah!’ dediler ama iş işten geçmişti”

Çok ilginç bir dolandırıcılık yöntemiyle karşılaştığından bahseden Fahri Toğrul, başından geçen olayı bir bir anlattı. Kendi telefonunu kurtardığına sevinemediğini belirten Toğrul, dükkâna gelen şahısın yüklü miktarda para kaybettiğini, “Eşime hediye olarak telefon almıştım, pahalı bir telefon. Eşim, ‘Ben kullanmam’ dedi, ben de satışa koyarak değerlendirmek istedim. Bir gün sonra bir şahıs aradı beni. ‘Gün içinde olursa, telefonunuzu almak istiyorum’ dedi.

Bana kendini Antalya’da doktorum, kadın doğum uzmanıyım diye tanıttı. Benim yanıma bir arkadaşını gönderip, telefonu inceledikten sonra parayı hesabıma atıp telefonu alacağını söyledi. ‘Arkadaşımı yanınıza yolluyorum, konum ve İBAN bilgilerinizi atın, anlaşırsak alacağım’ dedi. Dükkânıma biri geldi, ‘Beni Doktor Ömer bey yolladı, sizde bir telefon varmış onu almak istiyorum.’ dedi. Telefona bakması için verdim, uzun süre inceledi. Daha sonra telefonu aldı arabasına koydu ve gideceklerini söyledi. Ben de paranın hesabıma gelmediğini söyledim. Daha sonra ‘Biz parayı Ömer beye yolladık, onun telefonuymuş’ dedi. Orada oyuna geldiğimizi anladık, ‘Eyvah!’ dediler ama iş işten geçmişti.” ifadeleriyle anlattı.

“Benim telefonumu, kendi telefonu gibi başkasına satmaya çalışıyor”

Toğrul, “Beraber karakola gittik, şikâyetçi olduk. Savcılığa gitti suç dilekçesini verdi. Telefonun değeri 55 bin lira, şahıs ucuz telefon var diye 35 bin lira parasını kaptırdı. Dolandırıcı telefonunu kapattı, bir süre ulaşamadık. Benim telefonum hala satıştaydı, 15-20 gün sonra aynı şahıs, aynı numaradan beni tekrar aradı. Galiba beni aradığını unuttu, ağına başka insanları düşürmeye çalışıyor. Bunu insanların anlaması çok zor, kimse kendini kanmam sanmasın. Öyle tezgâhlar hazırlıyorlar ki insanların kanmaması mümkün değil. Benim telefonumu, kendi telefonu gibi başkasına satmaya çalışıyor.” söylemlerinde bulundu. (Kaynak: İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat