Gündem

İçme Suları İçin Kastamonu’daki Sel Bölgelerinde Uyarı

Kastamonu  Bölgesi’nde yaşanan sel felaketi sonrasında, Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklama ile vatandaşlar sel sularının içme sularını kirletmesi sonucu olası zehirlenmelere karşı vatandaşları uyardı.

Son zamanlarda her yaz başı Kastamonu’da meydana gelen sel felaketi sonrası halk bir çok konuda madur olmaktadır. Bunlardan birisi de sel sularının içme sularını kirletmesidir. Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü, meydana gelen sel afeti sonrası sel suları ve su taşkınlarının neden olduğu, içme ve kullanım suyu şebekeleri ile kanalizasyon şebekelerinde arızalar oluşabildiği hatırlatarak yazılı açıklama paylaştı.

Yapılan açıklama ile vatandaşların kirli içme sularını tüketmemeleri, oluşabilecek salgın hastalıkların bu şekilde önüne geçilebileceği vurgulandı.  Kirlenen içme sularının arıtılarak içilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Açıklamada, ” Bölgemizde ve İlimizde 27 Haziran’da başlayan aşırı yağışlar nedeniyle sel suları ve su taşkınlarının sebep olduğu, içme ve kullanım suyu şebekeleri ile kanalizasyon şebekelerinde arızalar oluşabilmektedir. Yağmurlar nedeniyle çevresel kirlilik yüzeysel su kaynaklarına taşınabilmekte, kaynak, kaptaj ve su kuyularının kirlenmesi söz konusu olabilmektedir.

Bu tür durumlarda Şebeke suyu içme amaçlı kullanılacak ise, su berraklaşıncaya kadar 3-5 dakika akıtılmalı ve tercihen kaynatılıp soğutularak kullanılmalıdır. Temiz gıda ve su tüketilmesi, kaynağı belli olmayan veya kirlendiğinden şüphelenilen suların kullanılmaması gerekmektedir. Yine içme suyunda bulanıklık veya koku gibi değişiklikler fark edildiğinde suyun kaynatılıp soğutularak kullanılması uygundur” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat